• Dotaz 1

  Co je na pokožce miminek tak zvláštní? Můžu používat pro své miminko normální přípravky péče o pokožku, nebo potřebuje pokožka miminka speciální přípravky?

  Zdravá miminka se rodí s relativně již dobře vyvinutou pokožkou. Nicméně v prvních několika měsících je vrchní vrstva kůže a zejména stratum corneum, která hraje velkou roli jako ochranná vrstva, o hodně tenčí, než je tato vrstva u dospělých1,2. Kožní buňky jsou menší a dělí se rychleji2, potní a mazové žlázy nejsou ještě plně vyvinuty3, a proto například pocení ještě nefunguje správně a obsah tuku ve vrstvě stratum corneum je nižší2.

   

   

  Tyto strukturální rozdíly mohou zvyšovat propustnost pokožky miminka. Transepidermální ztráta vody (transepidermální = pokožkou – epidermis) jako indikace funkce ochranné bariéry dětské kůže se tedy v prvním roce značně liší (kůže je přinejmenším někdy „méně voděodolná“). Vytvoření funkce ochranné bariéry u kůže trvá minimálně do konce prvního roku miminka.

  V porovnání s kůží dospělých dokáže kůže miminek absorbovat více vlhkosti za kratší dobu, ale může také vodu rychleji ztratit. Jedním z důvodů je nižší úroveň přirozených vlhčících faktorů ve vrchní vrstvě kůže u dětí do jednoho roku4. Paralelně k vyššímu procentu vody ve vrchní vrstvě kůže miminka je také silnější (mikro) struktura, která zvyšuje poměr povrchu kůže k tělesné hmotnosti.

  V prvních několika dnech po porodu se musí pokožka miminka přizpůsobit z vlhkého prostředí na suché prostředí. V tomto období novorozenec ztrácí vrstvu mazu (vernix), což je směs tuku a odumřelých kožních buněk, která sloužila jako ochranná vrstva v matčině děloze. Od druhého týdne obsah vody v horní vrstvě kůže rychle vzrůstá.

  Hodnota pH kůže novorozence je neutrální (pravděpodobně z důvodu mírně alkalické amniotické tekutiny), v prvních několika dnech klesá, ale nedosáhne plně hodnot dospělých ve smyslu „kyselého pláště“5. Vyšší hodnota pH negativně ovlivňuje různé enzymy, které slouží pro zachování funkce ochranné bariéry a mohou způsobovat podráždění, zejména v oblasti pod plenkami.

   

  To znamená, že u miminek se na přípravky pro ošetření pokožky kladou zvláštní požadavky: kůže je potenciálně více propustná a poměr povrchu těla k váze je o hodně vyšší než u dospělých. Proto musejí být složky přípravků pro ošetření kůže miminek absolutně bezpečné. Kromě toho je třeba se vyhnout všemu, co by mohlo poškodit kožní ochrannou bariéru nebo ohrozit její vývoj, např. změnou hodnoty pH nebo rozpuštěním kožních tuků.

  Například tradiční mýdlo (alkalické) napadá kožní tuky, a není tedy pro miminka vhodné.     

   

  1) Evans NJ, Rutter N. Development of the epidermis in the newborn. Biol       Neonate 1986; 49: 74-80.

  2) Stamatas GN, Nikolovski J, Luedtke MA et al. Infant skin microstructure assessed in vivo differs from adult skin in organization and at the cellular level. Pediatr Dermatol 2010; 27: 125-31.

  3) Agache P, Blanc D, Barrand C et al. Sebum levels during the first year of life. Br J Dermatol 1980; 103: 643-9.

  4) Nikolovski J, Stamatas GN, Kollias N et al. Barrier function and water-holding and transport properties of infant stratum corneum are different from adult and continue to develop through the first year of life. J Invest Dermatol 2008; 128: 1728-36.

  5) Stamatas GN, Nikolovski J, Mack MC et al. Infant skin physiology and development during the first years of life: a review of recent findings based on in vivo studies. Int J Cosmet Sci 2011; 33: 17-24.

 • Dotaz 2

  Jak často mám své miminko koupat? Je čistá voda dostatečná, nebo mám používat přípravek do koupele?

  Je přitom důležité věnovat péči správné teplotě vody a místnosti. Voda by měla být mezi 36 a 38 °C (teplota těla) a koupelna by měla mít příjemných 23–25 °C. V prvních několika měsících by miminka neměla zůstávat ve vodě déle než 5–7 minut. U novorozenců by se mělo brát v úvahu hojení pupíku. Pokud si nejste jistá, zeptejte se své porodní asistentky.

  Přísadu do koupele lze také doporučit pro jemné mytí nebo za účelem minimalizace kožního podráždění. Mějte na paměti, že kožní ochranná bariéra může být ovlivněna také čistou vodou, přinejmenším dočasně. Ideální přípravky na mytí a přísady do koupele pro děti by měly pokožku čistit jemně, být pH neutrální nebo mírně kyselé tak, aby zachovaly kyselý plášť, a neměly by při kontaktu s očima dráždit7.

  Studie v trvání 8 týdnů prokázala, že použití vhodných přípravků do koupele nemělo žádný negativní dopad na funkci pokožky, přičemž některé hodnoty byly ve skutečnosti lepší ve srovnání s dětmi, které byly umývány pouze v čisté vodě8.

  Správný přípravek do koupele lze tedy doporučit.

   

   

  6) Garcia Bartels N, Mleczko A, Schink T et al. Influence of bathing or washing on skin barrier function in newborns during the first four weeks of life. Skin Pharmacol Physiol 2009; 22: 248-57.

  7) Blume-Peytavi U, Cork MJ, Faergemann J et al. Bathing and cleansing in newborns from day 1 to first year of life: recommendations from a European round table meeting. J Eur Acad Dermatol Venereol 2009; 23: 751-9.

  8) Garcia Bartels N, Scheufele R, Prosch F et al. Effect of standardized skin care regimens on neonatal skin barrier function in different body areas. Pediatr Dermatol 2010; 27: 1-8.

 • Dotaz 3

  Kdy mám použít krém? Který krém mám použít a na co (přebalování, výlety, po koupeli)?

  Je těžké dávat obecné doporučení aplikace krému, protože většina dětí nepotřebuje pravidelné používání. U dětí se suchou pokožkou ale pravidelná aplikace krému může zlepšit funkci ochranné bariéry kůže. Jedna americká studie dokonce naznačuje, že u geneticky znevýhodněných dětí to může snížit riziko neurodermatitidy9.

  Kromě toho použití kožního krému ve velmi suchém prostředí (topení v zimě), po častém koupání nebo na výjimečně náchylných místech (kolem úst, ruce) může být vhodné.

  Nezávisle na typu kůže by obličej měl být chráněn před nízkými teplotami použitím velmi mastného krému.

  Pokud jiné metody ochrany (pobyt mimo slunce, ochrana oblečením) nejsou možné nebo jsou nedostatečné, potom je vhodné použití krému proti slunci.

  Krém na ochranu před opruzeninami pro oblast plínek pomáhá předcházet horšímu scénáři, pokud se aplikuje při prvních známkách podráždění. Někteří rodiče nedají dopustit na pravidelnou aplikaci krému proti opruzeninám, a zažehnají tak zánět hned zkraje

   

   

  9) Simpson EL, Berry TM, Brown PA et al. A pilot study of emollient therapy for the primary prevention of atopic dermatitis. J Am Acad Dermatol 2010; 63: 587-93.

 • Dotaz 4

  Jak se lze vyhnout opruzeninám zadečku?

  Nejdůležitější jsou obecné činnosti, jako je častá výměna plenek, jemné očištění od stolice, osušení oblasti pod plenkami před použitím nové plenky, pokud možno nechte miminko chvíli bez plenky atd. Krém proti opruzeninám může u mírného podráždění pomoci, protože většinou obsahuje zinek, který chrání proti dalšímu podráždění.

  V případě skutečných opruzenin, pokud je pokožka velmi zarudlá, mokvající, případně se zanícenými místy na bříšku a stehnech, bude obvykle nutné použít léčivé pasty, krémy nebo přípravky s protizánětlivými nebo dezinfekčními vlastnostmi. Ty si obstaráte od svého pediatra nebo dermatologa.

   

 • Dotaz 5

  Jak poznám, že je pokožka suchá? Jak poznám neurodermatitidu? Co s tím můžu dělat?

  Suchá pokožka se obvykle vyskytuje na obličeji. Kůže je hrubší, než je obvyklé, a šupinkovitá. Pokud je zasaženo celé tělo, oblast pod plenkami obvykle zasažena není. Neurodermatitida u miminek obvykle také začíná na obličeji a mnohá miminka mají potom ekzém (také: svědivý ekzém, červené podráždění od škrábání svědivé kůže) na tvářích, ačkoli ostatní oblasti (kromě oblasti plínek) mohou být také zasaženy suchými nebo zanícenými místy. Pravidelné používání krému a koupání v rehydratujících olejových koupelích (buďte opatrní: miminka jsou potom velmi kluzká a obtížně se drží) pomáhají pokožce absorbovat více vlhkosti a tuků. Je třeba se vyhnout dráždivým faktorům, jako je například vlněné oblečení ve styku s pokožkou, škrábavé cedulky nebo švy a chlorovaná voda.

  Pokud se dítě začne škrábat, nebo špatně spí, měli byste navštívit lékaře.