Na co si dát pozor při kojení?

Pomoc s otázkami ohledně kojení

Kojení je pro Vaše dítě ta nejpřirozenější výživa. Ale stejně jako techniku správného dýchání při porodu, i kojení se člověk musí naučit. Pokud máte pochybnosti ohledně kojení, je nejlepší, když vás doma navštíví porodní asistentka nebo laktační poradkyně.

Porodní asistentky jsou speciálně vyškoleny, aby poskytly pomoc při problémech s kojením. V prvních 10 dnech po porodu můžete tuto pomoc využívat každý den na náklady zdravotnického systému. Adresy zavedených samostatných porodních asistentek najdete ve Zlatých stránkách nebo se zeptejte svých přátel s dětmi či svého lékaře.

 

Důležité:

  • Nakojte své dítě, kdykoli má hlad. To dá signál mléčným žlázám, aby produkovaly více mléka. Množství mléka se tak přizpůsobí potřebám Vašeho dítěte.
  • Nechte své dítě vyprázdnit napřed vždy jeden prs: pokud je téměř prázdný, stoupne obsah tuku v mléce. Aby miminko přibíralo na váze, potřebuje mléko bohaté na kalorie. Přesto mu však vždy nabídněte druhý prs.
  • Dávejte pozor, aby dítě jen necumlalo bradavku – brzy by byla rozbolavělá – ale přiložte ho k prsu opravdu jen v případě, že má hlad. Ústa by měla při pití zakrývat většinu prsního dvorce (areoly).
  • Neodtahujte dítě od prsu – většinou vás to bude bolet. Vsuňte mezi ústa miminka a bradavku malíček, abyste narušila podtlak. Pak lze dítě od prsu snadno odebrat.