Vyhledávání příkrmůriziko vzniku alergie


Rozšířené hledání

Očkovací plán

Základní očkování

Přeočkování

Očkování za zvláštních okolností

Pneumokoky

Jedno dodatečné očkování proti pneumokokům (ten může způsobit např. meningitidu, otravu krve) se doporučuje u dětí se zvýšeným ohrožením zdravotního stavu z důvodu určitých onemocnění, u nedonošených miminek (narozených před 38. týdnem těhotenství) a také u novorozenců s nižší porodní váhou (pod 2 500 g).

Kojenci v 1. polovině roku vyžadují 3 očkování s jednoměsíčním intervalem od 3. ukončeného měsíce a 4. očkování ve 2. roce (starší děti potřebují pouze 3 nebo 2 očkování). Tato očkování lze provést současně se čtyřmi očkováními 6v1.

Hepatitida B u novorozenců

Pokud je matka HbsAG (povrchový antigen hepatitidy B) pozitivní, nebo pokud je HbsAG stav matky neznámý, měly by děti být očkovány už jako novorozenci:

1. očkování maximálně do 12 hodin po narození

(je možné provést současně s podáním imunoglobulinu hepatitidy B = speciální sérum s protilátkami hepatitidy B)

2. očkování po 1 měsíci

3. očkování 6 měsíců po 1. očkování

Plané neštovice (varicella)

Očkování proti planým neštovicím je doporučované pro všechny adolescenty, kteří ještě nedostali plané neštovice nebo kteří ještě nebyli proti planým neštovicím očkováni. Dospělí se speciálními základními onemocněními, zejména ženy, které chtějí mít děti, by také měli být očkovány, pokud ještě neprodělaly infekci planých neštovic.

Pro děti od 9 měsíců do 13 let je 1 očkování dostatečné. Adolescenti od 13 let a dospělí dostávají 2 očkování s minimálním odstupem 6 týdnů.

Černý kašel pro rodiče a sourozence

Pro ochranu novorozence a kojence by ti, kteří jsou v těsném kontaktu s miminkem (zejména starší sourozenci) měli být očkování proti černému kašli nejpozději 4 týdny před narozením, pokud neexistuje dostatečná imunizace z předešlých očkování nebo z prodělaných infekcí. V průběhu těhotenství nejsou povolena žádná očkování; matka by tedy měla být očkována proti černému kašli buď před těhotenstvím nebo v prvních dnech po narození dítěte.

Virus chřipky

Doporučeno u dětí (od 6 měsíců), adolescentů a dospělých se zvýšeným zdravotním rizikem z důvodu z