Vyhledávání příkrmůriziko vzniku alergie


Rozšířené hledání

Plán výživy: od ukončeného 4. až ukončeného 6. měsíce

Od narození do ukončeného 4. měsíce Od ukončeného 4. až ukončeného 6. měsíce Od ukončeného 5. měsíce Od ukončeného 6. měsíce Od ukončeného 11. měsíce

Vhodné období pro zahájení zavádění příkrmů

Zavádění příkrmů u dětí je vhodné nejdříve od ukončeného 4. měsíce a nejpozději po završení 6. měsíce*. Některým dětem ve věku 4 nebo 5 měsíců již pouhé mateřské mléko nestačí a pro svůj zdravý růst potřebují příkrmy. Na druhou stranu jsou kojenci, kteří si až do završení 6. měsíce bez problémů vystačí pouze s mateřským mlékem a teprve poté jsou připraveni na příkrmy. Při rozhodování o vhodném okamžiku pro zavedení příkrmu byste se proto vždy měli řídit potřebami svého dítěte. Máte pocit, že samotné mateřské mléko nebo lahvička s mléčnou výživou již Vašemu děťátku nestačí? Dokáže miminko samo udržet vzpřímenou hlavičku a projevuje zájem o nové potraviny a o lžičku? Potom je to ten správný čas na první lžičky příkrmu. V případě pochybností se poraďte se svým dětským lékařem.

Mějte trpělivost, pokud dítě první lžičky kaše vyplivuje. Nejprve se musí naučit kaši polykat. Začněte proto s malým množstvím příkrmu a dejte dítěti čas, aby si na novou formu potravy zvyklo.

*Doporučení Výboru pro výživu Evropské společnosti pro dětskou gastroenterologii, hepatologii a výživu (ESPGHAN).

Proč jsou příkrmy pro dítě důležité?

V období od ukončeného 4. až ukončeného 6. měsíce samotné mateřské mléko či mléčná kojenecká výživa již nestačí k pokrytí denní potřeby živin a energie kojence. Kromě toho se přechodem na pevnou stravu posiluje ústní svalstvo. A v neposlední řadě se dítě zavedením příkrmů učí poznávat rozmanitost různých chutí, což je rovněž důležité pro správný vývoj.

Jak začít se zaváděním příkrmů?

Jednotlivá mléčná jídla během dne začněte v následujících týdnech a měsících postupně nahrazovat příkrmy. Nejlépe je začít s příkrmem v poledne, pak nahraďte mléčnou stravu podávanou večer a nakonec odpoledne. Ráno dítěti podávejte obvyklé mléčné jídlo.

Zavádění příkrmů s výrobky HiPP je velmi snadné. Pro začátek jsou ideální zeleninové příkrmy HiPP:

  • s malým množstvím složek, které mají výbornou chuť
  • příkrmy jsou dostupné ve 125 gramových skleničkách, které jsou ideální pro začátek s příkrmy jako „první lžička“

1. krok: Oběd

HiPP BIO První mrkev
HiPP BIO Karotka s bramborami

Nejlépe je začít s příkrmem v poledne. Zpočátku podávejte dítěti jen několik plastových lžiček (4-6) zeleninové kaše (například HiPP BIO První mrkev, HiPP BIO První dýně) před mléčnou stravou, a poté množství den po dni plynule zvyšujte. Pokud dítěti zelenina napoprvé nezachutná, neztrácejte trpělivost a zkuste t