Opruzeniny a ekzém - rozhovor s odborníkem

Odpovídá MUDr. Christina Schnopp

Dermatologická a alergologická klinika, TU Mnichov

Co je na pokožce miminek tak zvláštní? Můžu používat pro své miminko normální přípravky péče o pokožku, nebo potřebuje pokožka miminka speciální přípravky?

Zdravá miminka se rodí s relativně již dobře vyvinutou pokožkou. Nicméně v prvních několika měsících je vrchní vrstva kůže a zejména stratum corneum, která hraje velkou roli jako ochranná vrstva, o hodně tenčí, než je tato vrstva u dospělých¹,². Kožní buňky jsou menší a dělí se rychleji², potní a mazové žlázy nejsou ještě plně vyvinuty³, a proto například pocení ještě nefunguje správně a obsah tuku ve vrstvě stratum corneum je nižší².

Tyto strukturální rozdíly mohou zvyšovat propustnost pokožky miminka. Transepidermální ztráta vody (transepidermální = pokožkou – epidermis) jako indikace funkce ochranné bariéry dětské kůže se tedy v prvním roce značně liší (kůže je přinejmenším někdy „méně voděodolná“). Vytvoření funkce ochranné bariéry u kůže trvá minimálně do konce prvního roku miminka.

V porovnání s kůží dospělých dokáže kůže miminek absorbovat více vlhkosti za kratší dobu, ale může také vodu rychleji ztratit. Jedním z důvodů je nižší úroveň přirozených vlhčících faktorů ve vrchní vrstvě kůže u dětí do jednoho roku. Paralelně k vyššímu procentu vody ve vrchní vrstvě kůže miminka je také silnější (mikro) struktura, která zvyšuje poměr povrchu kůže k tělesné hmotnosti.

V prvních několika dnech po porodu se musí pokožka miminka přizpůsobit z vlhkého prostředí na suché prostředí. V tomto období novorozenec ztrácí vrstvu mazu (vernix), což je směs tuku a odumřelých kožních buněk, která sloužila jako ochranná vrstva v matčině děloze. Od druhého týdne obsah vody v horní vrstvě kůže rychle vzrůstá.

Hodnota pH kůže novorozence je neutrální (pravděpodobně z důvodu mírně alkalické amniotické tekutiny), v prvních několika dnech klesá, ale nedosáhne plně hodnot dospělých ve smyslu „kyselého pláště“⁵. Vyšší hodnota pH negativně ovlivňuje různé enzymy, které slouží pro zachování funkce ochranné bariéry a mohou způsobovat podráždění, zejména v oblasti pod plenkami.

To znamená, že u miminek se na přípravky pro ošetření pokožky kladou zvláštní požadavky: kůže je potenciálně více propustná a poměr povrchu těla k váze je o hodně vyšší než u dospělých. Proto musejí být složky přípravků pro ošetření kůže miminek absolutně bezpečné. Kromě toho je třeba se vyhnout všemu, co by mohlo poškodit kožní ochrannou bariéru nebo ohrozit její vývoj, např. změnou hodnoty pH nebo rozpuštěním kožních tuků.

Například tradiční mýdlo (alkalické) napadá kožní tuky, a není tedy pro miminka vhodné.

1) Evans NJ, Rutter N. Development of the epidermis in the newborn. Biol  Neonate 1986; 49: 74-80.

2) Stamatas GN, Nikolovski J, Luedtke MA et al. Infant skin microstructure assessed in vivo differs from adult skin in organization and at the cellular level. Pediatr Dermatol 2010; 27: 125-31.

3) Agache P, Blanc D, Barrand C et al. Sebum levels during the first year of life. Br J Dermatol 1980; 103: 643-9.

4) Nikolovski J, Stamatas GN, Kollias N et al. Barrier function and water-holding and transport properties of infant stratum corneum are different from adult and continue to develop through the first year of life. J Invest Dermatol 2008; 128: 1728-36.

5) Stamatas GN, Nikolovski J, Mack MC et al. Infant skin physiology and development during the first years of life: a review of recent findings based on in vivo studies. Int J Cosmet Sci 2011; 33: 17-24.