Mléčné výrobky a postupné odstavení kojence

Zvládne-li kojenec ovocné svačiny a masozeleninové obědy, můžeme do jeho jídelníčku zařadit i mléčné výrobky. Jak bude podíl mléčných výrobků a smíšené stravy v jídelníčku růst, dítě bude čím dál připravenější na odstavení.

Začínáme s mléčnými výrobky

Nejvhodnější dobou pro zařazení mléčných výrobků do jídelníčku je odpolední svačina. Za nevhodné považuji nejen smetanové jogurty (Lipánek, Pribiňák…), ale i hotové ovocné jogurty. Vždy ze začátku nabízejte dětem obyčejný bílý jogurt nebo tvaroh. Většina dětí jej přijímá velice ochotně. Dá se však nastavit ovocem či přesnídávkou.

Stravovací režim s mléčnými výrobky

Kojenec se během 2 měsíců dostal do stravovacího režimu, který dodržujte - snažte se na tuto pravidelnost dbát i v případě, že se dítě neozve a nejeví známky hladu:

snídaněkojení / umělá mléčná dávka
svačinaovocná přesnídávka / čerstvé ovoce
obědpestrý masozeleninový příkrm
svačinabílý jogurt / tvaroh
večeřekojení / umělá mléčná dávka

Noční buzení může znamenat málo mléka

Pokud se vám děti touto dobou v noci často budí, bývá to znamením, že kojenci již večerní dávka mléka nestačí. Je pak vhodné sáhnout po dětské mléčné kaši. Obilné kaše jsou pro děti ideální formou obilnin a pomáhají tak budovat zdravé stravovací návyky už od prvních lžiček. Jsou vhodnou volbou nejen na večer, ale také pro start do nového dne. Spolu s mléčnými výrobky zařazujeme dětem do jídelního režimu i tvrdé sýry do 30 % t. v s.

Budete-li režim pravidelně dodržovat, děti na něj velice rychle přivyknou a začnou si dle chutě jednotlivé dávky navyšovat. Po každém jídle je vhodné dítěti nabídnout dokojení, ale přijde čas, kdy dítě zvýší příjem smíšené stravy na úkor mléka a některé děti se tak začnou postupně samoodstavovat.

Pozor! Zavádění mléčných výrobků nezahrnuje kravské mléko. Až do 3 let věku dítěte je ke konzumaci dětmi určeno mateřské mléko případně mléčná strava umělá. Kravské mléko velmi zatěžuje ledviny dítěte z důvodu velkého množství bílkovin. Od 1 roku pak můžete převařené kravské mléko použít k přípravě kaše.

Zařazení do rodinného stolování

Ačkoli se zdá být kojenec stále malým miminkem, nezapomínejte, že se postupně začleňuje svými rituály mezi vás velké. Jakmile se dítě samo posadí, můžete ho usadit k rodinnému stolu do židličky, která má oporu pro nožičky (dítě nohy položí, nevisí mu z židle dolů). 

Spolu s tím přichází i učení se odkoukáváním. Nabídněte dítěti lžičku, vyměňte lahve s dudlíky za kelímky či hrnečky a obrňte se trpělivostí. V prvních týdnech bude jídla více v okolí dítěte než v něm, ale právě osamostatnění bude dítě bavit. Jídlo se snažte již nerozmělňovat tak důkladně, ale krájet na malé kousky. Rozdělte na talíři přílohu od masa a zeleniny, ať si dítě může samo volit, po čem lžičkou sáhne.  

Jeví kojenec zájem o jídlo a chce jíst čím dál víc s vámi? Jste na dobré cestě. Tady doporučuji hlídat si i vlastní stravu. Děti budou chtít jíst to, co uvidí u vás. Je to příležitost, jak zlepšit stravování celé rodině a naučit se jíst zdravěji, méně solit a více pít, převážně vodu a nesycené nápoje.

Den začíná snídaní

Prvním jídlem celé rodiny by měla být snídaně. Není vždy možnost snídat jako rodina pospolu, ale vždy máte možnost si ji užít spolu s dítětem vy. Zkuste i svému dítěti nakrájet na kostičky kousek pečiva. Můžete jej natřít lehkou vrstvou másla či Lučiny, obložit tvrdým sýrem a přidat barevnou zeleninu. Právě takovéhle stolování rozvíjí nácvik kousání, na které děti velice rychle přijdou. A to i v případě, že ještě nemají ani jeden zoubek.

Pozor! Děti by rozhodně neměly dostávat uzeniny, pro kojence je i šunka se sníženým podílem soli příliš bohatým zdrojem sodíku.

Z kojení těží dítě až do 2 let

Přidá-li se do režimu dítěte i plnohodnotná snídaně a večeře se nahradí mléčnou kaší, snižuje se potřeba dokojení po každém jídle. Nutno však říci, že z kojení dítě profituje do svých 2 let. Není tedy důvod proč dítko odstavovat, pokud to tak vy nebo dítě necítíte. Kdykoli mezi jídly nabízíme dětem vodu či čaj, vy klasicky mezi jídly nabízejte kojení. Pokud byste však chtěla či potřebovala kojení ukončit, přechod na smíšenou stravu je vhodnou dobou.

Pozor! Myslete na to, že až do 3 let potřebuje mít dítě 2 mléčné dávky denně (0,5 l / den) pro správný vývoj kostí i zubů. Ráno a večer by tedy mělo mít svůj mléčný pokrm. Kojení, umělé mléko, či mléčnou kaši.

Zařaďte luštěniny a více druhů masa

Úspěšně se spolu již stravujete a dítě bere jídlo s úsměvem? Zkuste maličko experimentovat a zařaďte do jídelníčku více potravin. Zkuste sáhnout po luštěninách, kdy vhodným začátkem je například červená čočka, která děti netrápí nadýmáním a velice dobře se s ní pracuje. Dbejte na na pestrost i ve výběru masa. Vybírejte především libové druhy masa a mějte při tom na paměti, že červené maso obsahuje až 3krát více železa než bílé. 

Jestliže vaše dítě není velkým jedlíkem, vytrvejte. Snažte se jednotlivá jídla trpělivě nabízet a zkuste přijmout fakt, že některé děti velké porce jídla chtít nebudou. Důležitá je vždy jejich spokojenost, dostatek energie a prospívání.

S ukončeným 1. rokem se dítě dostává na vaši plnohodnotnou stravu.

Odstavení: Shrnutí

Kdy: Začněte zavádět mléčné výrobky při odpolední svačince. Pokud se dítě budí v noc na krmení, sáhněte před spaním po obilné dětské mléčné kaši.

Co: Bílý jogurt, tvaroh (lze nastavit ovocem či přesnídávkou), večer obilná mléčná kaše. Postupně zkoušíme tvrdé sýry.

Délka krmení: 15-20 minut, poté nabídneme dokrmení mateřským mlékem, nebo UM, pokud dítě jeví zájem.

Tajný tip: Myslete i na nácvik kousání – tvaroh nebo lučinu natřete na kostičky chleba a přidejte kousky zeleniny.