Menu

Na co si dát pozor u odstříkaného mléka?

I v prvních několika týdnech po narození dítěte jsou situace, například nakupování, návštěvy u lékaře, schůzky nebo společenské povinnosti, kvůli kterým musíte být delší dobu mimo domov.

Nejdříve si zjistěte, zda nemůžete vzít dítě s sebou, třeba i s někým, kdo vám pomůže. Vždy se snažte najít si klidné místo pro nakojení. Pokud dítě nelze vzít s sebou, můžete mléko předem odstříkat. Otec nebo jiný pečovatel pak může dítěti podat mateřské mléko z kojenecké láhve.

S odstříkaným mlékem se musí zacházet opatrně. Poraďte se se svou porodní asistentkou.

Odstříkané mléko lze uchovávat v chladničce při teplotě
+4 °C až +6 °C (zkontrolujte teplotu teploměrem) ve vhodné těsně uzavřeně čisté láhvi (skleněné nebo plastové) po dobu maximálně 2 dnů. Odstříkané mléko by se mělo uchovávat nikoli ve dveřích chladničky, ale v její zadní části, kde je nejchladněji.

Důležité:

Všechny předměty, které přijdou do kontaktu s mateřským mlékem, se musejí důkladně vyčistit! Umyjte pomocí kartáče  láhve a savičky  teplou vodou se saponátem a sterilizujte je po dobu 3 minut nebo je umyjte v myčce při 65 °C.

Pokud se má mléko uchovávat déle, musí se zmrazit nejméně při - 20 °C ve čtyřhvězdičkové mrazničce. Rozmrazování je nejlepší provádět pomalu v chladničce po dobu 24 hodin nebo rychle ve studené či vlažné tekoucí vodě (max. 37 °C). Těsnění láhve by mělo zůstat suché. Není vhodné provádět rozmrazování  mléka v mikrovlnné troubě.

Před použitím je dobré lahví krátce zamíchat (pouze krouživými pohyby, netřepat!), protože tuk v mléce se mohl usadit.