Mléčný lexikon

Vitamin D

 

Vitamín D je důležitý pro mnoho tělesných funkcí. Přispívá např. k normálnímu vývoji kostí a zubů či řídí začlenění vápníku do kostí (mineralizace kostí). Vitamín D je obzvláště důležitý během růstových fází. V dětství a raném dětství vede nedostatek vitamínu D k narušení mineralizace kostí a křivici. Je také spojen se zvýšenou náchylností k infekci.Lidské tělo si umí vitamín D vyrobit samo s pomocí slunečního záření, které dopadne na naši kůži. Proto se mu někdy říká vitamín slunce. V zimě a na podzim ale slunečního záření ubývá. Navíc malé děti by slunci ani příliš vystavovány být neměly. Proto u dětí hraje výživa zásadní roli, pokud jde o dostatečný přísun vitamínu D.

Rostoucí dítě má mnohem větší spotřebu vitamínu D. Dítě do 3 let by mělo denně přijmout až 7x více vitamínu D na kg svojí tělesné hmotnosti než dospělí.

 

Existuje však jen málo potravin, které obsahují potřebnou denní dávku vitamínu D. Dítě by např.  denně mělo zkonzumovat 10 až 12 vajec, 1 kg hub, 1,5 kg sýra či více než 125 g lososa.

Více o vitamínu D v článku zde.