Kdy a jak odstavovat dítě?

O tom, kdy odstavovat, rozhodujete Vy a Vaše dítě. Žádná správná doba pro odstavování neexistuje. Některé děti chtějí být kojeny déle, než si matka představovala. V úvahu při odstavování dítěte by se měly brát také osobní potřeby.

Takzvaný „příkrm“ potřebují děti pro svůj růst nejdříve od ukončeného čtvrtého měsíce a nejpozději na začátku 7. měsíce. Kojení by mělo být nahrazováno kojeneckou výživou krok za krokem jako nejpřirozenější způsob odstavování.

Pokud to tak Vám i Vašemu dítěti vyhovuje, můžete ve zbývajících mléčných krmeních pokračovat v kojení. Pokud musíte nebo chcete odstavovat, nahrazujte pomalu (týdně) jedno kojení za druhým kojeneckou výživou.

Jestliže Vaše dítě „jiné“ mléko nebo savičku odmítá, zkuste to nejprve s odstříkaným mlékem nebo namočte savičku do mateřského mléka.

Jakmile si Vaše dítě na láhev zvykne, podávejte počáteční mléčnou kojeneckou výživu. Jakmile bude vaše dítě sát méně a vy snížíte svůj příjem tekutin, tvorba mléka vám poklesne.

Důležité upozornění:

Kojení je nejlepší a nejlevnější forma výživy Vašeho miminka, která zároveň poskytuje dobrou ochranu proti nemocem. Časté kojení je nejlepší způsob, jak podpořit tvorbu mléka. Během kojení dbejte, abyste příjímala vyváženou stravu. Rozhodnutí nekojit lze jen těžko vzít zpět. Podávání další výživy může ovlivnit úspěšné kojení. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje po dobu prvních 6 měsíců výhradně kojení. Poraďte se ve zdravotním středisku nebo s dětským lékařem.