Jak správně kojit: 8 základních pravidel

Jak správně kojit: 8 základních pravidel

Čekáte přírůstek? Po porodu bude kojení pravděpodobně vaší první společnou aktivitou. Jde přitom o malý zázrak: mateřské mléko není jen nejlepší a nejlevnější forma výživy, ale i prostředek pro lepší imunitu a vývoj miminka. Přestože se jedná o jednu z nejpřirozenějších činností, vyplatí se zopakovat si pár základních pravidel jak správně kojit.

1) Začněte novorozence kojit co nejdříve

Význam prvního fyzického kontaktu maminky a novorozence asi není třeba zdůrazňovat. Těsně po porodu navíc miminko netouží po ničem jiném, než se co nejdříve přisát. Pokud je to tedy možné, přiložte si ho k prsu do 30 minut, maximálně do 2 hodin od porodu.

2) Kojence krmte podle potřeby

Otázka, jak často kojit, je individuální. Zpočátku prs miminku nabízejte častěji, později zhruba 7x denně. Když děťátko pít odmítá, chvilku počkejte. Pokud miminko denně počůrá kolem 7 plenek, stolici má jako míchaná vajíčka a týdně přibere alespoň 100 g, mělo by být vše v pořádku.

3) Miminko kojte pravidelně

Čím častěji kojence k prsu přiložíte, tím více mléka se vám bude tvořit. Ačkoli se intervaly budou časem prodlužovat, vyplatí se zachovat pravidelnost. Jednoznačně odpovědět na otázku, jak dlouho kojit novorozence, nejde - naslouchejte jeho potřebám a své intuici.

4) Zvolte správnou techniku kojení

Důležitou roli hraje také poloha při kojení. Rty by děťátko mělo obepnout bradavku a část dvorce, zatímco nos, ústa a brada se dotýkají prsu. Zpočátku miminko přikládejte vždy k oběma prsům, později je střídejte. Na konci svého otesánka nechte ještě odříhnout.

5) Pečujte při kojení o prsy

Nadměrná hygiena není nutná - příliš častým mytím se bradavky vysušují a běžné přípravky miminku nemusí vonět. Vhodné je naopak používat vložky do podprsenky ke krytí bradavek. Pokud je nechcete mít brzy bolavé, nenechte je miminko zbytečně cumlat a při odebírání mu pro narušení podtlaku vsuňte malíček do koutku úst.

6) Nepoužívejte náhražky zbytečně

Toto pravidlo se týká dudlíku, kloboučku na kojení i umělé dětské výživy - minimálně do 6 měsíců je kojení pro vaše děťátko to nejlepší. Pokud z jakýchkoli důvodů kojit nemůžete nebo nechcete, lze po konzultaci s lékařem mateřské mléko nahradit kojeneckou výživou.

7) Mléčnou výživu pro přikrmování vybírejte pečlivě

Mléčná kojenecká výživa HiPP BIO Combiotik® obsahuje vše, co miminko pro svůj vývoj potřebuje: galaktooligosacharidy GOS získané z laktózy, probiotické kultury mléčného kvašení, esenciální omega-3 – mastné kyseliny pro rozvoj mozku a nervových buněk, vitamíny A, C, D pro podporu imunitního systému i laktózu - lehce stravitelný mléčný cukr, který se nachází v mateřském mléku.

8) Pozorujte, důvěřujte, konzultujte

Věřte tomu, že pečlivým pozorováním brzy sama vycítíte, co vaše miminko potřebuje. V případě potřeby se však neváhejte obrátit pro radu na odborníka. Tvorbu mléka podpoříte např. HiPP Mama BIO Čajem pro kojící matky s anýzem, fenyklem & kmínem.