Menu

Krémy proti slunečnímu záření a riziko úpalu

Volte krémy vyráběné speciálně pro kojence a batolata.

Ujistěte se, že krémy proti slunci, které běžně  kupujete, jsou vhodné pro kojence a batolata. Používejte krémy bez parfémů, barviv a konzervantů, protože tyto látky by mohly zbytečně dráždit citlivou pokožku miminka. Po kontaktu s vodou naneste novou vrstvu krému, i když je označen jako voděodolný. Nanesení větší vrstvy nijak nezvýší dobu ochrany!

Při nanášení krému proti slunci postupujte důkladně – nezapomeňte na uši, chodidla a okolí očí, pokud nejsou tyto části zakryté.

Nebezpečí  spálení

Spálení není pro miminko pouze nepříjemné a bolestivé, ale také zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže.

Je pravda, že „vaše pokožka nikdy nezapomene.“ Riziko vzniku rakoviny kůže se zvyšuje zejména v dětství a adolescenci, s opakovaným spálením  a zvýšeným působením UV záření. Jednou z příčin je, že miminka a batolata nemají ještě plně vyvinutý regenerační mechanismus.

K poškození kůže dochází dřív, než se spálení sluncem projeví – riziko dlouhodobého poškození (např. rakoviny kůže) se zvyšuje ještě dříve, než pokožka zčervená.

Zodpovědný přístup  k pobytu na slunci může riziko snížit (viz vystavení slunečnímu záření).

Pokud přesto dojde ke spálení od slunce:

Úlevu při mírném spálení poskytnou obklady namočené do studené vody, slabého černého čaje nebo podmáslí. Chladivé přípravky nebo krémy mohou také pomoci. Nikdy nepoužívejte olejové nebo mastné krémy! V naléhavých případech (zejména pokud je spálení doprovázeno zvracením, třesem nebo horečkou) vyhledejte lékaře!

Toto by vás mohlo zajímat: