Není to jen o výměně plenek

Před narozením dítěte rodiče příliš nepřemýšlejí o tom, jak často budou muset měnit plenky. Když náhle přijde den D a oni se stanou hrdými rodiči, postupně začnou zjišťovat, jak nesmírně důležité je vylučování. Co byste měla vědět o trávicím traktu novorozenců a kojenců?

První stolice po porodu se nazývá smolka. Z těla dítěte odchází již během prvních hodin po porodu. Má černozelenou barvu, je bez zápachu a má lepkavou konzistenci. Vzniká ve střevech ještě před narozením ze spolknuté plodové vody. Jakmile dítě začne přijímat mléko, stolice postupně zesvětluje. Zpočátku je zelenohnědá a nakonec se změní na žlutooranžovou barvu s malými žlutými kousky.

Věnujte pozornost plence i dítěti

Stolice plně kojeného dítěte je žlutooranžová, kašovitá a má typický kyselý zápach mléka. Připomíná míchaná vejce. Může však mít i oranžovou nebo zelenou barvu a obsahovat hlen. Zelená stolice se objevuje například při rychlém průchodu mléka střevy.

Co znamená, když stolice obsahuje hlen? Při přítomnosti hlenu je stolice proměnlivá. Někdy může mít řidší a jindy hustší konzisenci. Všechny tyto změny jsou u zdravého kojeného dítěte normální. Při každé změně je důležité si všímat celkového stavu dítěte. Ačkoli zelená a hlenovitá stolice je u zdravého dítěte obvykle dočasným stavem, může být také známkou infekce.

Děti na umělé výživě mají objemnější, více formovanou světle hnědou stolici s výrazným zápachem. Při pití hypoalergenní mléčné výživy se může objevit zelená stolice.

Nelekejte se častého přebalování

Jaká je správná frekvence stolice? Dítě se po narození velmi často vyprazdňuje díky výraznému gastrokolickému reflexu. V praxi to znamená, že když se mléko dostane do žaludku, střeva dostanou povel k vyprázdnění obsahu. Po každém krmení může být v plence stolice. Pokud dítě hezky spí, je to naprosto v pořádku. Během několika týdnů se tento reflex zmírní a frekvence se sníží.

Interval vyprazdňování není tak důležitý, pokud dítě prospívá, je spokojené a nejeví známky nemoci. Některé děti mají stolici 7 až 10krát denně. Jiné mají naopak stolici jednou za dva dny nebo ji nemají několik dní. Kojené děti nemusí mít stolici po dobu 10 dnů, protože mateřské mléko se může vstřebat celé. Pokud dítě několik dní nemělo stolici, je důležité sledovat větry. Sledujte citlivost břicha a nepodceňujte zvracení. Pokud je vše v pořádku a dítě je spokojené, není třeba si dělat starosti. Pokud jsou přítomny výše uvedené příznaky, je třeba urychleně vyhledat lékařskou pomoc.

Nebojte se zeptat pediatra

Příkrmy se stolice mění na pevnější a snědené potraviny ovlivňují její barvu a zápach. Se zaváděním jídla se vylučování postupně začíná podobat nám dospělým.

Jak ale poznáte, že je s dítětem něco v nepořádku? Vždy při změně vyprazdňování sledujte jakékoli chorobné příznaky, které mohou naznačovat problém. Je stolice černá, nebo bílá? Obsahuje krev? Je přítomno zvracení, teplota, nechutenství, úbytek hmotnosti? V případě výskytu některého z těchto příznaků nebo jakýchkoli pochybností je důležité nečekat a vyhledat pomoc pediatra.

MUDr. Mária Laušová

Lékařka na mateřské dovolené se dvěma chlapci. Kromě pediatrie je akreditovanou trenérkou správné manipulace a pohybových her s dětmi do 3 let pro rozvoj psychomotorického vývoje. Na svém instagramovém profilu @neposedkooo mluví o hravém cvičení s dětmi a také o jejich správném vývoji.