Skip to main content

Dítě ve věku 18 měsíců

Prcek samostatně chodí, skáče, běhá pozpátku i do kruhu, leze do schodů a na židli, aniž by ztratil rovnováhu a upadl. Umí jíst lžičkou, pít bez rozlévání z pohárku nebo dětského hrnečku. Reaguje na jednoduché příkazy jako „přines si botičky“, „podej mi vařečku“, „dej spát panenku“... Některé děti už umí používat své křestní jméno, i když se oslovují ve 3. osobě. Čtěte dále a zjistěte, jaká překvapení na vás čekají u vašeho 18měsíčního synka nebo dcerky!

Jak se dítě vyvíjí?

Jazykově a mentálně zdatné batole si začne říkat křestním jménem. Neumí ještě vyslovit slovo „já“, mluví o sobě ve 3. osobě. Když se vidí v zrcadle, dokáže si svůj odraz spojit samo se sebou. To je důležitý mezník pro rozvoj jeho ega na kognitivní úrovni.

Ve zkratce: Mezi 1. a 2. rokem vývoje dochází k obrovskému skoku v psychologickém sebeuvědomění dítěte. Přibližně od 14. měsíce začínají děti zkoumat svůj odraz v zrcadle – buď jsou překvapené, obdivují svého „dvojníka“, nebo se pohledu na něj vyhýbají. Ve věku 20 až 24 měsíců se většina batolat dokáže v zrcadle rozpoznat, ale teprve od 24 měsíců lze s jistotou říci, že si dítě uvědomuje své „já“.

Beulah Amsterdam to zjistil pomocí testu se rtěnkou. Můžete to zkusit také: nakreslete dítěti na čelo nebo nos velkou barevnou tečku výraznou rtěnkou nebo pastelkou. Postavte ho před zrcadlo, ale ujistěte se, že se na sebe podívá alespoň třikrát. Pokud si se svým „kamarádem“ v zrcadle stále povídá nebo si tečky vůbec nevšimne, znamená to, že se ještě nevnímá jako samostatná bytost. Když se však na sebe podívá a pokusí se tečku z čela nebo nosu setřít rukou, je to jasný signál uvědomění si sebe sama.

Dítě v 18. měsíci obvykle:

  • s jistotou chodí a někdy i běží,
  • s oporou stoupá do schodů, 
  • rozvíjí aktivní a pasivní slovní zásobu, spojuje slova do dvojčlenných vět,
  • skáče po jedné nebo po obou nohách,
  • staví věže z kostek.


Tělesný vývoj dítěte

Je vidět, že vašemu šikulkovi je už rok a půl. Bezpečně chodí a běhá, i když se to neobejde bez pádů. Rád zkoumá drobné věci na zemi, takže se neustále shýbá a zvedá. Umí chodit pozpátku a běhat dokola. Možná jste ho už jednou nebo dvakrát ostříhala, ale možná mu teprve teď začínají růst vlásky. Nezoufejte, pokud má na hlavě jen chmýří – vůbec to neznamená, že bude mít v dospělosti jemné vlasy.

Milníky

Hmotnost Váží přibližně 10,2 až 10,9 kilogramu.
Růst Měří přibližně 76 až 88 centimetrů; obvod hlavy měří přibližně 44 až 50 centimetrů.
Řeč Dítě umí aktivně používat 15 a více slov; jeho pasivní slovní zásoba se stále rozšiřuje; stále častěji je oslovováno křestním jménem.
Motorická zručnost Dítě může používat lžičku, pohárek nebo hrneček se speciálním uzávěrem; chodí, běhá, skáče oběma nohama.

Holčičky váží v průměru o něco méně než stejně staří chlapci. Důležitou roli při vývoji výšky a hmotnosti hraje rodinné zázemí a genetika. Pokud se dítě vyvíjí podle růstové a váhové křivky a jeho mentální a fyzický vývoj odpovídá normě, nemusíte se obávat, kolik měří a váží.

Emocionální a motorický vývoj dítěte

Váš pokládek možná právě teď začíná používat vlastní křestní jméno, i když o sobě stále mluví ve třetí osobě.

To, co je pro nás dospělé samozřejmé, je pro batole obrovský vývojový skok. Dosáhlo takové kognitivní úrovně, kdy dokáže samo sebe vnímat jako jedinečnou osobnost. Bude však ještě nějakou dobu trvat, než si svou identitu spojí se slovem „já“. Většina batolat zvládne tuto další fázi sebeuvědomění přibližně do 2 let věku. Batole však bude své potřeby a přání dávat najevo stále intenzivněji – ať už o sobě bude mluvit v 1., nebo 3. osobě.

Dítě v tomto věku již pozná, že lidé vypadají různě. Na jedné straně si prohlíží samo sebe, zejména při koupání nebo převlékání, na druhé straně si všímá zvláštností maminky, tatínka nebo jiných osob. Všimne si například, že starší muž má na rukou vrásčitou kůži, maminka má dlouhé vlasy a tatínek má pichlavou bradu.

Vzhledem k tomu, že jeho slovní zásoba je ještě poměrně omezená, batole obvykle používá známá slova ve vícero nebo komplexních významech. Při jejich porozumění je důležité vnímat zejména důraz a kontext.

Dítě velmi pokročilo v motorickém vývoji. Pokud již začalo chodit dříve, může chodit samostatně – vedle kočárku – déle. Udělalo první krůčky teprve nedávno? Jeho pěší výlety budou trvat jen velmi krátce.

Tip: Neočekávejte, že váš miláček zvládne delší procházky nebo výlety. V tomto věku se ještě velmi rychle unaví. Vždy s sebou berte skládací kočárek nebo odrážedlo či tříkolku.

Výchova hrou

V kurzu je hra na schovávanou a honěnou, ale také jednoduché dřevěné skládačky složené z několika velkých dílů. Také jste si z dětských let pamatovala puzzle s různými geometrickými tvary? Pokud je mají vaši rodiče schované někde ve skříni, je načase je oprášit.

V tomto věku už dítě možná dokáže házet míčkem, aniž by ztratilo rovnováhu. Možná do něj dokonce dokáže i docela obratně kopnout. Tímto způsobem trénuje nejen motorickou obratnost, ale také smysl pro odhad vzdálenosti a přesnost zaměření.

Houpání, klouzání, skákání a balancování na houpačkách, skluzavkách nebo různých prolézačkách je ideální formou pohybu na čerstvém vzduchu. Možná však váš malý šikula nemá zrovna náladu hrát si na hřišti – „jako naschvál“ chce vylézt na obrubník nebo zídku a balancovat na ní. V případě nepříznivého počasí můžete pro svého drobečka vytvořit překážkovou dráhu doma pomocí balančních desek a pevnějších polštářů vhodných k přeskakování nebo lezení. Jednou za čas mu dopřejte návštěvu zábavního centra s trampolínami, skluzavkami, prolézačkami nebo míčovými bazény.

Propršené odpoledne můžete využít i kreativně. Kreslete s dítětem, modelujte postavičky z plastelíny nebo těsta, vystřihujte dekorace z papíru, vyrábějte umělecká díla ze šišek, kaštanů a kamínků. Čím více fantazie do hry vložíte, tím více se bude rozvíjet jeho smysl pro kreativitu a výtvarné cítění. Vytvořte mu pracovní koutek, kde bude mít pastelky, skicáky, omalovánky a plastelínu.

Ve zkratce: Věnujte velkou pozornost výběru materiálů a předmětů „pro tvořivou dílničku“. Orální fáze ještě není u konce! Váš miláček stále vkládá do úst neznámé předměty, aby je lépe poznal. Chce prozkoumat nové pastelky, zajímavou tubu lepidla, dokonce i ten pichlavý zázrak zvaný nůžky. Materiály a předměty, které při hře používáte, by měly být bezpečné, neškodné a odolné vůči slinám.

Výživa dítěte

Máte doma skřivánka, nebo spíše sovu? I přístup k jídlu prozradí mnohé! Aktivní ranní ptáče se rádo nasnídá hned, jak vyleze z postýlky. Ranní „mrzoutek“ a večerní dravec se chce často nejdříve přitulit k mamince a tatínkovi a dopřát si delší čas na probouzení. Začátek dne včetně snídaně si dokáže vychutnat až po nějaké době. Pro dítě, které je ještě kojené  nebo ještě lpí na ranní dávce kojeneckého mléka, zůstává  mléčná výživa nejlepší způsob, jak nastartovat den. Skutečná snídaně přijde na řadu o něco později.

Vhodným občerstvením na ráno jsou porce:

  • chleba nebo pečiva se zdravou pomazánkou,
  • müsli nebo jogurtu s ovocem,
  • kaše s čerstvým ovocem připravené například z dětského mléka HiPP Combiotik.

Dbejte na to, abyste dítěti vždy nabízela čerstvé a vyvážené kombinace bez umělých přísad.

Pro mnoho rodin je snídaně nejdůležitějším jídlem dne, protože se ráno všichni sejdou u jídelního stolu. Teprve poté se jednotliví členové rodiny rozcházejí za svými aktivitami – do práce, školy, školky nebo jeslí.

Tip: Pokud jsou rána v rodině příliš hektická a musíte vypravit partnera do práce a starší dítě do školy nebo školky, odložte pohodovou snídani s batoletem na později. Vychutnáte si ji v mnohem uvolněnější atmosféře a bez časového stresu.

Spánek dítěte

V 18. měsíci spí batole obvykle 1,5 až 2,5 hodiny přes den a 10 až 13,5 hodiny v noci. Potřeba spánku se ve srovnání s předchozími měsíci změnila jen málo.

Počet zdřímnutí během dne se však mění – většina batolat si vystačí s jedním delším denním spánkem. Tímto způsobem si malý človíček dobije baterky na následující odpoledne. Zda by si měl zdřímnout před obědem, nebo po něm, záleží na vašem denním režimu:

  • Jste vy a vaše dítě ranní ptáčata? Nebo patříte mezi sovy, které si večer dávají delší pauzu, ale ráno potřebují více času na probuzení?
  • Plánujete sobě i svému dítěti pevný ranní rozvrh, nebo se obejdete bez něj?
  • Plánujete pro své dítě odpolední režim?
  • Stará se o dítě chůva, příbuzný nebo někdo jiný? Kdy?

Batolata v tomto věku obvykle dávají najevo, že jsou unavená a chtějí si zdřímnout. Třou si oči, jsou mrzutá a plačtivá. Některá téměř usnou při hře, zatímco jiná potřebují svůj pravidelný rituál před spaním. Rodiče nejlépe vědí, kdy je nejlepší čas na polední spánek.

Ve zkratce: Hladové dítě spí stejně špatně jako dítě s velmi plným bříškem. Dbejte na to, aby mezi jídlem a denním spánkem nebyly příliš velké nebo malé přestávky.

Většina batolat se v noci alespoň jednou probudí. Kojené vyhledává prs, nekojené alespoň blízkost rodičů. Nebojte se, noční buzení je v tomto věku stále přirozené.

Návštěva pediatra

V 18. mesíci čeká dítě 10. preventivní prohlídka. Do tohoto termínu má mít za sebou povinné očkování podle aktuálně platného očkovacího kalendáře, a to základní dávkou třísložkové vakcíny proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Další přeočkování se provádí mezi 5. až 6. rokem života.

Imunita dítěte se neustále vyvíjí. Jedná se o překonání lehkých virových infekcí doprovázených horečkou, rýmou, kašlem nebo mírným průjmem či zvracením. Pokud však vaše dítě prodělá závažnější infekci nebo máte pochybnosti o jeho vývoji, navštivte co nejdříve svého pediatra.

Jak se daří mamince a tatínkovi?

Co je to spánek? Jako maminka a tatínek jste si za poslední rok a půl pravděpodobně již zvykli na permanentní únavu a berete ji jako součást hektického životního období. Jste mladí a máte spoustu energie, která vám pomáhá vyrovnat se s vyčerpáním způsobeným minimem spánku a kraťoučkými přestávkami na vlastní odpočinek. A možná, že váš miláček už spí i několik hodin v kuse! V takovém případě si jednou za čas večer najděte chvilku pro sebe. Co víc si můžete přát?

Využijte tu trochu volného času, kterou vám váš malý „věnuje“, podle svých nejlepších možností a představ. Dělejte to, co vám oběma vyhovuje. Podívejte se společně na dobrý film, jděte na večerní procházku, naplánujte si romantickou večeři při svíčkách nebo se pomilujte. Důležité je – netravte tyto vzácné společné chvíle úklidem, vařením nebo prací!

Ne vždy máte možnost jít do restaurace, kina nebo na klasické rande. I malé společné večerní rituály vám mohou pomoci zakončit den v pohodě. Nezáleží na tom, zda si společně dáte uklidňující šálek čaje, strávíte pět minut společným povídáním nebo si vychutnáte sklenku vína u televize. Jednou za čas si však můžete dopřát i společný večer mimo domov. Požádejte prarodiče nebo kamarádku, případně si zaplaťte chůvu, aby vám vaši ratolest pohlídala v době nočního spánku. 18měsíční dítě bez problémů zvládne několik hodin bez vás, i když separační úzkost a strach z osobního odmítnutí mohou stále přetrvávat.

Nejlepší tipy pro 18. měsíc dítěte

18 měsíců, to je nádherných 540 dní s novým človíčkem! Prožijte je smysluplně a vzrušujícím způsobem:

  • Postavte si v obývacím pokoji hrady, opevnění, jeskyně a úkryty. Potřebujete k tomu jen polštáře, židle a různé krabice.
  • Čtěte si společně obrázkové knížky a budujte věže z kostek, skládejte puzzle a různé stavebnice.
  • Vyzkoušejte nové zdravé nápady na snídani.
  • Podnikejte výlety a procházky do přírody.
  • Nezapomeňte se vyfotit do rodinného alba.

Důležité otázky o 18. měsíci života dítěte

Jak zaměstnám dítě v 18. měsíci?

Váš miláček miluje zážitky v přírodě, v parku nebo na hřišti. Pohyb na čerstvém vzduchu mu dodá energii a vyčistí hlavu. Nechte ho:

  • běhat, skákat, chodit v létě naboso po různých površích,
  • přelézat překážky, lézt po dětských žebřících a opičích dráhách, klouzat se na skluzavce, houpat se,
  • hrát si na schovávanou,
  • jezdit na odrážedle nebo tříkolce,
  • v létě si hrát v písku s kyblíčky, formičkami a lopatkami, na podzim hledat kaštany a šišky, v zimě sáňkovat, koulovat se a stavět sněhuláka.

Malý vynálezce a objevitel ocení také dobré nápady na dovádění uvnitř:

  • Dejte mu k dispozici různé krabice a přepravky s předměty denní potřeby, nechte ho vyprázdnit a naplnit kuchyňské zásuvky s pánvemi nebo hrnci.
  • Dopřejte mu akční hry na schovávanou nebo honěnou.
  • Postavte s ním věže a domečky z kostek a různých stavebnic.
  • Skládejte s ním různé skládačky.
  • Postavte společně překážkové dráhy, hrady a opevnění z polštářů, taburetek a židlí.
  • Čmárejte společně na dětskou tabuli křídami nebo na tuhý kartonový papír silnými pastelkami vhodnými pro děti od 1,5 do 3 let, malujte speciálními vodovými barvami ve vaně nebo prstovými barvami. Při malování dítě obvykle dává přednost dvěma výrazným barvám, například červené a černé.
  • Nechte ho ve vaně cákat. Rádo přelévá vodu z jednoho kyblíčku do druhého, vylévá ji nebo dolévá.
  • Vařte v dětské kuchyňce, prodávejte potraviny v dětském obchodě, opravujte autíčka v dětské dílně, ošetřujte nemocné panenky a plyšová zvířátka a ukládejte je do domečku na hraní.
  • Hrajte si společně na dětském koberci se silnicemi, křižovatkami, parkovišti a domy. Autíček není nikdy dost!

Některá batolata se v tomto věku již začínají intenzivněji zabývat vlastním tělem, dokážou ukázat na jeho jednotlivé části, i když je ještě neumějí pojmenovat. Snaží se samy svlékat a oblékat. To již může být signálem, že dítě je připraveno na postupné odplenkování a učení na nočník.

Co zvládne dítě v 18. měsíci?

Batole v 18. měsíci obvykle chodí více či méně bezpečně bez pomoci dospělého podle toho, kdy začalo dělat první krůčky. S chutí chodí pozpátku, do kruhu a skáče – obvykle oběma nohama současně. Do schodů stoupá s pomocí dospělého nebo se přidržuje zábradlí. Obvykle stoupá po schodech stále stejnou nožičkou napřed. Při sestupování potřebuje větší oporu.

Krmí se převážně rukama, ale už také lžičkou. Stále častěji chce jíst samo – už nemá rádo, když ho někdo krmí. Dokáže se poměrně dobře samostatně napít z hrnečku.

Dokáže aktivně používat 15 a více slov, která spojuje i do dvojčlenných vět. Jeho slovní zásoba je stále bohatší. Často použije jeden výraz pro označení konkrétní věci, osoby nebo činnosti. Například "brm-brm" může znamenat "auto“, ale také "řídit". "Tata" může znamenat tatínka, ale také cizího muže v supermarketu. Když mluvíte s dítětem, nešišlejte, nenapodobujte jeho šišlavou řeč, mluvte zřetelně. Na chybné slovo nebo větu ho neupozorňujte, raději ji správně zopakujte. Batole již dokáže pojmenovat základní emoce a porozumět základním pokynům.

V tomto věku se již u dítěte projevuje majetnické chování. Na všechno říká "moje", zejména když se o to musí dělit se sourozencem nebo kamarádem ze hřiště. Na druhou stranu se rádo chlubí oblíbenými hračkami a ukazuje je ostatním. Začíná si uvědomovat sama sebe. Rádo si prohlíží fotky lidí, které zná.

Co jí dítě v 18. měsíci?

Jídelníček jednoapůlletého batolete je již poměrně bohatý. Obvykle se skládá ze snídaně, oběda a večeře a také ze svačiny a přesnídávky.  Má již dostatek zubů na to, aby jídlo rozkousalo a spolklo. Kompletní chrup dítěte se skládá z 20 mléčných zubů.

Strava by měla obsahovat:

  • čerstvé ovoce a zeleninu, 
  • vařené brambory nebo bramborovozeleninové pyré jako přílohu k masu,
  • rýži a těstoviny (těstoviny mohou být celozrnné),
  • pšeničnožitný chléb bez semínek, které by dítě mohlo vdechnout, a ideálně vždy z předchozího dne, protože starší chléb je lépe stravitelný a nenadýmá,
  • maso, které se 1krát týdně nahradí rybou a 1krát týdně vejcem, 
  • mléko v podobě mateřského nebo kojeneckého mléka zůstává stále na denní bázi, ale stále častěji se doplňuje mléčnými výrobky (jogurty, sýry, tvarohem).

Vyvážená strava by měla vždy obsahovat minimum soli a cukru. Odolejte pokušení, pohodlí a lákadlům v obchodech a nezvykejte své zdravé dítě na sladkosti.

Potraviny nevhodné pro batolata jsou:

  • drobné tvrdé ovoce nebo oříšky, které by mohly být vdechnuty (nebezpečí udušení)
  • kořeněná a slaná jídla
  • smažené a restované potraviny
  • průmyslově zpracované polotovary a hotové výrobky
  • uzeniny, salámy, chipsy, hranolky
  • kofein, alkohol, cukry a sladidla, barviva, stabilizátory

Některé děti dávají přednost jídlům, která se nekombinují – například dnes budou jíst jen „pouhé“ těstoviny, zítra jen omáčku nebo maso. Jiné milují směs různých chutí, další dávají přednost chlebu nebo mléčné a obilné kaši s ovocem.

Nabídněte svému malému strávníkovi co nejvíce zdravých, čerstvých a nezpracovaných potravin. I když je nakonec na prckovi, aby se rozhodl, kolik a čeho sní, pomozte mu „nenápadně“ s výběrem.

Kolik by mělo dítě měřit a vážit v 18 měsících?

V 18 měsících měří dítě 76 až 88 centimetrů a obvykle nosí oblečení velikosti 80/86 či 86/92.

Hmotnost se pohybuje mezi 10,2 a 10,9 kilogramy s odchylkou 1 až 2 kilogramy nahoru nebo dolů. Pokud vaše děťátko nadále přibývá na váze podle průměrné percentilové křivky, nemáte důvod k obavám.