Skip to main content

Těhotenské týdny:

30. týden těhotenství (30. TT): Děťátko se přetáčí hlavičkou dolů

Ve 30. týdnu těhotenství jste v polovině 8. měsíce těhotenství a v posledním trimestru. Jak dítě roste, je v děloze méně volného místa, což mu ubírá schopnost provádět „nejakčnější“ pohyby. Samotné těhotenství začíná být pro váš organismus břemenem. Je to podobné jako ve vrcholovém sportu, kde musíte podat maximální výkon. Vydržte! Až to skončí a vy budete držet své dítě v náruči, dotýkat se ho, zkoumat jeho rysy a přemýšlet, komu se podobá, jaká bude jeho povaha a jaký s ním bude nový život, už si na problémy nevzpomenete.

Kolik měří a váží dítě ve 30. týdnu těhotenství?

V této fázi těhotenství měří vaše miminko asi 40 centimetrů. To je přibližně velikost řapíkatého celeru. Váží asi 1 300 až 1 400 gramů, což odpovídá jednomu celému a jednomu více než z polovice ubranému sáčku mouky. Velikost a hmotnost dítěte se postupně blíží porodním rozměrům.

Vývoj dítěte

Vývoj trávicího traktu

Vývoj trávicího systému je také téměř „dokončen“ – dítě má k dispozici všechny orgány, které bude později potřebovat k trávení. Dokáže pít, polykat, trávit a vylučovat plodovou vodu. To je důležitá podmínka pro život mimo dělohu, zaručuje mu to výživu mateřským mlékem. Samotná střeva však ještě nejsou dostatečně zralá ani v době porodu. Zejména v prvních třech až čtyřech měsících života bude vaše dítě trpět zažívacími problémy, jako jsou nadýmání a bolesti bříška. Většinou jsou neškodné, nejsou důvodem k obavám, i když pláč novorozence může dát novým rodičům zabrat jak psychicky, tak fyzicky. Proto se touto problematikou podrobně zabývají téměř všechny předporodní kurzy.

Vývoj kůže a kapilár

Vaše děťátko se postupně zakulacuje a nabírá „dětský tuk“. Díky tomu je struktura jejího tělíčka kompaktnější. Tukové polštářky představují rezervu, kterou využívá již po porodu k regulaci tělesného tepla. Zároveň z nich čerpá energii po dobu, než bude k dispozici mateřské mléko s vysokým obsahem tuku.

Pod kůží dítěte se tvoří nejen tukové polštářky, ale také rozvětvené cévy – kapiláry. Kapilární cévní systém zásobuje kůži krví a důležitými živinami. Kůže dítěte je proto mírně růžová.

Vývoj polohy plodu

Množství plodové vody sa začíná zmenšovat. Ve 30. týdnu má objem asi 0,8 litru, v dalších týdnech ještě více ubyde. Je to způsobeno tím, že rostoucímu dítěti je v děloze čím dál těsněji a potřebuje prostor na úkor plodové vody.

Když téměř „hotový človíček“ má v děloze stále méně místa, nemůže už provádět akrobatické kousky. Ve 30. týdnu již však může zaujmout polohu plodu, při níž se otáčí hlavou dolů, tj. nad děložní hrdlo. Zároveň se přikrčí a přitiskne nohy co nejblíže k tělu. Tato poloha se obvykle udržuje až do porodu, ale není to pravidlem. Přibližně po třech týdnech po porodu dochází ke ztrátě polohy plodu a dítě se protahuje. To je patrné zejména při ležení v postýlce. V prvních dnech života je pro novorozence důležitá poloha na zádech s přitáhnutýma nožičkama, která mu umožňuje udržet tělesné teplo a postupně se přizpůsobit životu mimo dělohu.

Z tohoto důvodu balí v mnoha zemích novorozence do zavinovaček. Dítě je zavinuto od ramen dolů se zafixovanou hlavou. Klasická zavinovačka vypadá jako kapuce a napodobuje prostředí dělohy. Těsnější prostor má na dítě uklidňující účinek, často pomáhá při spánku a samotném usínání a zároveň usnadňuje udržování stabilní tělesné teploty. S novorozencem zabaleným do zavinovačky se vám bude lépe manipulovat a vaši blízcí se ho nebudou bát vzít do ruky. Nejlepším způsobem, jak toho docílit, je střídavě dávat dítě do v zavinovačce do postýlky nebo do kočárku, nosit ho v šátku a samozřejmě ve své teplé a láskyplné náruči. Při nákupu zavinovačky se ujistěte, že bude dostatečně teplá na zimu, nebo jestli váš malý poklad nebude potřebovat ještě jinou ochranu před chladem.

Další vývojové kroky

Ve 30. týdnu těhotenství se pomalu ztrácí lanugo – jemné ochmýření, které dosud chránilo kůži. Postupně opadává a na tělíčku zůstává jen malé množství chloupků. Kůže je nyní až do porodu pokryta mázkem, který po prvním umytí zmizí. Zajímá vás, zda bude váš potomek pravák, nebo levák? Tendence používat pravou, nebo levou ruku je dána již v děloze, vědci zjistili propojení leváctví s DNA.

V tomto nebo příštím týdnu vás čeká poslední hlavní screening před porodem. Gynekolog pomocí ultrazvuku zkontroluje, zda je dítě dolů hlavičkou, nebo koncem pánevním. Změří množství plodové vody – příliš málo může znamenat hypertrofii plodu, příliš mnoho může ukazovat na některé vývojové abnormality. Určitě si předem nedělejte zbytečné starosti. Lékař se při této prohlídce zajímá zejména o to, kde se nachází placenta. Pokud se nachází pod dítětem v porodních cestách, tedy přímo nad děložní brankou, jedná se o tříselné lůžko. V takovém případě budete s největší pravděpodobností rodit císařským řezem. Změří také rychlost průtoku krve v pupečníkové cévě a srdeční ozvy.

Při biometrickém vyšetření se také změří parametry hlavičky, bříška a stehenní kosti, aby se potvrdilo, zda se dítě anatomicky správně vyvíjí. Vypočítá přibližnou hmotnost plodu a předpokládané datum porodu. Pohmatem přes pochvu zkontroluje stav děložního čípku a určí jeho cervikální skóre. Jedná se o hodnocení parametrů děložního čípku v bodech.

Co se s vámi děje ve 30. týdnu těhotenství?

Cítíte se velká a těžká? Ve 30. týdnu začíná být pohyb stále náročnější. Při chůzi do schodů se zadýcháváte, hygiena, domácí práce nebo jiné činnosti jsou stále obtížnější. Plíce, stejně jako další orgány v hrudní a břišní dutině, se kvůli zvětšující se děloze posouvají a stlačují. Dávají vám zabrat i kila, která nosíte navíc. Těhotenství se skutečně začíná podobat vrcholovému sportu a vyžaduje maximální výkon. 

Můžete mít následující projevy a příznaky

Svědění a strie

Svědění kůže na břiše, prsou, bocích, hýždích nebo stehnech? Je to přirozené – právě tato místa se během těhotenství nejvíce napínají. Na svědění a pálení je jen jeden recept: krém, olej a každodenní masáž pokožky vhodnými přípravky. Zkušenosti dermatologů a maminek ukazují, že je to nejlepší způsob, jak zmírnit tvorbu strií, které vznikají v hluboké vrstvě kůže. Projevují se však na jejím povrchu drobnými růžovým až červenými jizvičkami, které později zblednou. Po pravidelné aplikaci speciálního krému nebo oleje jsou méně výrazné a nezanechávají nevzhledné stopy.

Neexistuje žádný stoprocentní způsob, jak se striím vyhnout. Jejich tvorba a vzhled závisí na typu pleti konkrétní ženy a jejích genetických předpokladech, kódech.

Zvýšené ochlupení na bříšku

Během posledních několika týdnů jste jistě sama zaznamenala řadu změn na svém těle. Kromě tmavší barvy prsních dvorců jste si jistě všimla hnědé linie, která se táhne od pupíku až ke stydké kosti (linea nigra). Kromě toho se váš pupek zplošťuje a roztahuje. Na břiše se vám mohou objevit chloupky, jejichž intenzita se u jednotlivých těhotných žen liší. Podle jedné z teorií se týká zejména žen, které čekají potomka mužského pohlaví a souvisí s vylučováním mužského pohlavního hormonu testosteronu. Další tvrdí, že těhotné bříško potřebuje zvláštní ochranu, a tou je právě zvýšené ochlupení. To však není vědecky prokázáno.

Bolesti zad

S rostoucím bříškem přichází stále intenzivnější bolest páteře. Zátěž se mění a zádové svaly jsou více namáhány. Úlevu vám přinese vhodné cvičení a pohyb, správné dýchání a častý odpočinek.

Špatný spánek

Nic se nedá dělat, pravděpodobně se před porodem pořádně nevyspíte. Ztěžuje to nejen velké bříško a problémy s dýcháním způsobené tlakem dělohy na bránici, ale také každou chvíli plný močový měchýř a další nepříjemnosti. Velkým pomocníkem při hledání vhodné polohy na posteli je těhotenský polštář, který podpírá bříško nebo záda.

Nejlepší tipy ve zkratce

  • Sledujte zdravý vývoj svého dítěte. Konzumujte dostatečné množství vápníku ve stravě. Nejlepším zdrojem je mléko a mléčné výrobky, jako jsou jogurt a sýr, ale také zelená zelenina, jako jsou brokolice, kapusta, fenykl a rukola. Ořechy obsahují také vápník. Pijte minerální vodu bohatou na vápník, ale střídejte ji s čistou vodou a neslazenými čaji.
  • Navštěvujete kurz předporodní přípravy? Porodní asistentka vám předvede dechová cvičení, která vám pomohou při tvrdnutí bříška. Později, během porodu, vám správné dýchání zmírní bolesti a uvolní napětí při kontrakcích.
  • Snažte se rozpoznat, jakou bolest v podbřišku cítíte. Je to bolest související s růstem dělohy a dítěte, nebo jsou to kontrakce? Intenzita bolesti během porodních kontrakcí je různá.

Zeptejte se svého lékaře nebo porodní asistentky

Doktor mi řekl, že budu rodit sekcí. Mohu se tomu vyhnout?

Na základě snímků z ultrazvuku gynekolog zjistí polohu placenty v děloze. Pokud se jedná o inguinální placentu (placenta praevia), lze očekávat porod císařským řezem.

Přestože se operační technika císařského řezu (sectio caesaria) v posledních letech značně vyvinula, měla by zůstat výjimkou. Jejím úkolem je zasahovat v případech, kdy přirozený porod představuje nebezpečí pro ženu nebo dítě. Často jde doslova o zásah, který zachrání život nebo dva životy. Jedná se však o operaci, která s sebou – jako každá jiná – nese riziko dalších zdravotních komplikací. Odborníci opakují, že se v našich podmínkách v poslední době používá příliš často. Mnoho žen žádá porodníka o plánovanou sekci, protože se obávají porodních bolestí nebo možných komplikací přirozeného porodu.

Jestliže placenta leží přímo na porodních cestách nebo v jejich bezprostřední blízkosti, takže uzavírá děložní hrdlo, doporučí ošetřující gynekolog plánovaný porod sekcí. Nenechte se touto diagnózou vyděsit. Požádejte svého lékaře, aby vás s postupem podrobně seznámil. Připravte se psychicky, promluvte si s matkami, které to zažily.

Jak to bude probíhat? Během přibližně čtyřicetiminutového zákroku dítě nepřijde na svět přirozenou cestou, tedy vaginou. Chirurg ho z dělohy vyjme řezem v břišní stěně. Chirurgický zákrok nejčastěji probíhá ve spinální nebo epidurální anestezii, která blokuje vnímání bolesti od pasu dolů. Jste při plném vědomí a dítě není ohroženo anestetikem. Jestliže je vše v pořádku, novorozeně dostanete do náruče stejně jako po běžném porodu.