Kojení a význam mateřského mléka

Mateřské mléko je i dnes pro život novorozence nenahraditelné a pokud je to možné, je v prvních šesti měsících nejlepší stravou, kterou můžeme dítěti poskytnout.

Kojení postačí (fyziologicky se vyvíjejícímu dítěti) až do ukončení 6. měsíce.  Po této době již přestává dodávat kojenci dostatek nezbytných živin i energie a přichází čas na zařazení první lžičky s nemléčnou stravouV kojení je však vhodné pokračovat, a to do 2 let věku dítěte, klidně i déle.

Před 10 000 lety, když došlo k domestikaci některých zvířat, začal člověk v nouzi živit potomky jiným mlékem než vlastním.  Kojenci však mléka špatně snášeli, trpěli poruchami výživy, průjmy a často umírali. To vedlo k zvýšení zájmu v poznání mateřského mléka a ukázalo se, že tyto rozdíly jsou nemalé. Nejen množství ale i složení základních živin, minerálních látek, vitaminů, enzymů i stopových prvků je dramaticky rozdílné. Nejblíže MM (mateřskému mléku) se dostalo mléko kobylí, které se dříve používalo u kojenců trpících alergií.

Pro porovnání kvalit mateřského mléka (MM) si vezmeme na pomoc kravské mléko (KM), na kterém je patrný rozdíl ve složení, a zodpovíme tak zároveň otázku, proč není vhodné nahrazovat mléko mateřské tím kravským.

Bílkoviny

Jsou základním materiálem rostoucího organismu. Mateřské mléko jich obsahuje 1,2 g/100 ml. Oproti tomu je v kravském mléce 3x tak velké množství, což představuje zvýšenou zátěž pro ledviny a vylučovací ústrojí.

Mléčné bílkoviny v MM jsou převážně syrovátkové a jsou pro kojence snadno stravitelné. Na rozdíl od KM, které má převahu bílkovin kaseinových, hůře stravitelných. Z důležitých bílkovin v MM  převládá alfalaktalbumin, v KM je to betalaktoglobulin, který je u části dětí příčinou nesnášenlivosti kravského mléka. Betalaktoglobulin se v mateřském mléce nevyskytuje.

Mateřské mléko dítě chrání proti infekcím. Může za to přítomnost laktoferinu, který je složkou syrovátkové složky. V KM jsou přítomny pouze stopy laktoferinu.

Imunoglobuliny typu A jsou speciální sekreční protilátky, které si tělo dítěte nedovede vyrobit a vytváří jej mléčná žláza matky. Chrání střevní sliznici tvorbou speciálního ochranného filtru a brání tak nasedání některých patogenů. Odolnost kojených dětí je tak daleko vyšší než dětí uměle živených.

Cukry

Jsou to právě cukry, co dětem dodává 40 % energie. V MM je obsaženo 7 g cukru na 100 ml tekutiny. V mléce kravském je jeho obsah poloviční.

Hlavním cukrem MM je laktóza, která se enzymaticky štěpí na látky nezbytné pro vývoj centrální nervové soustavy. Současně podporuje bakteriální osídlení střeva kojence, které je žádoucí.

Dalšími cukry jsou oligosacharidy, které mají důležitou funkci tzv. prebiotik. Ovlivňují složení střevní mikroflóry a podporují růst laktobacilu a bifidobakterií, čímž chrání dítě před infekcí. Pouze MM vytváří takto příznivé prostředí, ve kterém laktobacily a bifidobakterie rostou. Střevní mikroflóra kojených dětí se tak velice liší od dětí živených uměle, protože KM tyto užitečné bakterie neobsahuje.

Tento problém se řeší přidáváním oligosacharidů (tzv. prebiotik) do umělé výživy.  Ani tak se zatím nedaří dostat na úroveň MM.

Tuky

Organismus dítěte je potřebuje jako zdroj energie. V MM je asi 3,5 g tuků na 100 ml mléka a úzce souvisí s příjmem kojící matky. Velký význam mají esenciální kyseliny (k. linolová, linoleová a arachidonová), které jsou nezbytné pro život svým vlivem na růst nervové soustavy.

MM obsahuje cholesterol pro tvorbu buněčných obalů a vývoj mozku, hormonů nebo třeba žlučových kyselin. Nemá-li tělo po narození dostatek cholesterolu, začne si jej samo tvořit, což přetrvává do dospělosti. Kojení má tak protektivní vliv -  chrání před arteriosklerózou v pozdějším věku.

Minerální látky

MM je nápadně chudé na minerální látky. V KM je jich 3x tolik, což znamená vyšší zátěž pro činnost ledvin.

Potřeba mateřského mléka

V prvních dnech po porodu (1.-5. den) se začíná tvořit počáteční mléko, které označujeme jako kolostrum nebo také mlezivo - je husté a nažloutlé. V tomto mléce je nejen více bílkovin, ale také imunoglobulinů, které chrání před infekcí. Kolostrum je také bohaté na tuky a oproti dalšímu složení je chudší na obsah sacharidů.

Mezi 5.-14. dnem označujeme mléko jako přechodné. Od 15.dne již jako mléko zralé.  Toto zralé mléko je řidší a ztrácí žluté zabarvení.  Zralé mléko se během dne mění. Ráno je obsah tuku vyšší a večer naopak řidší.  I během kojení se toto složení liší a na základě toho rozlišujeme mléko:

  • Přední – obsahuje více vody a mléčného cukru. Dítě pitím hasí žízeň.
  • Zadní – má ve složení vyšší obsah tuků a bílkovin a kojenec se pití zasytí.

Mateřské mléko a kojení je nenahraditelné

Mateřské mléko je přizpůsobeno potřebám dítěte. Není tedy třeba kojeným dětem přidávat vodu v jiných formách. Z předchozího textu plyne, že mateřské mléko je svým složením unikátní a jeho tvorba je dokonalejší, než si myslíme.

Je pozoruhodné, že i složení je přesně vytvořeno dle potřeby dítěte. Pokud se narodí miminko předčasně, obsahuje MM například více bílkovin, než kdyby maminka porodila v termínu. I z toho důvodu je lepší, když předčasně narozené miminko dostává mléko biologické matky než MM z mléčné banky.

Na závěr textu bych ráda zmínila psychosociální vliv kojení, kdy se upevňuje vzájemný vztah maminky a miminka. Společně hledají rytmus, navazují oční kontakt, dotýkají se kůží na kůži a kojení  je tak prvním seznámením pomocí všech pěti smyslů.

Je velkou snahou vytvořit umělé mléko na takové úrovni, aby se co nejvíce přibližovalo právě unikátnímu mléku mateřskému a maminky, které kojit nemohou, tak mají na výběr z široké škály náhradní mléčné výživy.

Mateřské mléko: Shrnutí

Kdy: Od narození ideálně do 2 let věku dítěte.

Co: Mateřské mléko. Pokud nelze kojit, tak počáteční mléčná výživa.

Příprava: Najděte společný rytmus, navažte s miminkem oční kontakt, dotýkají se kůží na kůži.

Délka krmení: Jednoznačně odpovědět na otázku, jak dlouho kojit dítě nejde - naslouchejte jeho potřebám a své intuici.

Tajný tip: Do 6 měsíců pokrývá kojení kompletní potřebu tekutin dítěte. Pouze pokud by bylo velké vedro, nebo to doporučil lékař vzhledem k zdravotnímu stavu, podávejte mezi kojením dětské čaje.