Skip to main content

Dítě v 8. měsíci

Osmiměsíční miminko se rádo směje, žvatlá a zkoumá své okolí. Je nadšené, že se může bez pomoci přesunout z jednoho místa na druhé. Možná to vaše už bleskurychle leze po čtyřech a následuje vás všude, kam se pohnete. Každý den krůček po krůčku objevuje svět a raduje se, když se mu poprvé něco povede.  

Jak se dítě vyvíjí?

Překvapuje vás, jak se ze spícího novorozence může v osmi měsících stát tak roztomilé a živé stvoření? Ačkoli malý človíček od minulého měsíce pomaleji přibírá na váze a roste, je každým dnem samostatnější. 

Dítě v 8. měsíci: 

  • Je stále pohyblivější. Snaží se lézt po schodech, podlézat židle, přelézat překážky. Dokáže se otočit, vytáhnout se s oporou do vzpřímeného kleku, ze kterého se později bude chtít postavit. Často dokáže chvíli sedět na rovné podlaze bez vaší pomoci nebo podpory. 
  • Dále se pilně učí uchopovat větší i menší předměty. 
  • Uvědomuje si, že osoby nebo předměty, například hračky, jsou v jeho blízkosti, i když jsou mimo jeho percepční pole, tj. nevidí je („stálost objektu“). 

Zároveň přetrvává strach z cizích lidí. Na méně známé lidi dítě reaguje pláčem nebo odmítáním a hledá ochranu u mámy, táty nebo jiných důvěrně blízkých osob. 

Tělesný vývoj dítěte 

Pohyblivější miminko obvykle přibírá o něco méně na váze, jeho kulaté a měkké dětské tvary se již jemně zeštíhlují. 

Milníky

Hmotnost Přírůstek hmotnosti je pomalejší, asi 400 gramů za měsíc. Dítě váží přibližně 7 900 až 8 600 gramů.
Růst Délkový přírůstek je přibližně 1,5 centimetru. Dítě měří 69 až 74 centimetrů, obvod hlavy je přibližně 43 až 47,5 centimetrů.
Řeč Začíná komunikovat svým vlastním jazykem – používá dvojslabiky jako ma-ma, ba-ba, pa-pa, ta-ta; mění intenzitu a melodii hlasu; stále více chápe význam konkrétních slov.
Motorické zručnosti Dítě se otáčí z bříška na záda a naopak, leze po čtyřech, plazí se, dokáže uchopit a manipulovat i s drobnějšími předměty, zdokonaluje se v klešťovém úchopu.; Při lezení a snaze vstát používá pomůcky, jako jsou deka, provázek, záclona, ohrádka, zeď, dveře nebo vaše nohy. Rodiče, buďte opatrní – ne vše je bezpečné.

Poznámka:Tabulky hmotnosti a délky se liší podle pohlaví. Děvčátka obvykle váží  
a měří méně než chlapci. Jedná se však o průměrné hodnoty – váš pokládek může vážit a měřit méně nebo více, než je uvedeno v tabulkách. 

Emocionální a motorický vývoj dítěte 

Vaše batole si začíná uvědomovat, že každý čin má své následky. Od 8. měsíce se řetězec „když–pak“ stává důležitým krokem v kognitivním vývoji: 

  • Když zatřesu chrastítkem, vydává zvuky. 
  • Když zatáhnu za provázek, hračka přijde ke mně. 
  • Když upustím lžičku ze stolu, spadne a vydá zvuk. 
  • Když strčím do věže ze stavebnicových kostek, spadne. 

Dítě prožívá a zpracovává nové zkušenosti a zároveň získává nové zážitky a znalosti o okolním prostředí. Buďte trpěliví, opakování je v této vývojové fázi na denním pořádku. Zvídavý drobeček hází hračky nebo jiné věci na zem stále dokola, i když ho upozorníte, aby to nedělal. Pokud se již dokáže dostat k zásuvkám v kuchyni, opakovaně je otevírá, zkoumá a vyhazuje jejich lákavý obsah, sahá po zakázaných předmětech na policích, mobilním telefonu nebo dálkovém ovladači televize. 

Nové zkušenosti a opakování činností jsou v tomto období důležitým prostředkem poznávání světa. Vaším úkolem je zajistit, aby byl tento svět bezpečný – bez vážných nástrah. To znamená, že budete stále častěji trávit chvíle spánku svého dítěte surfováním po internetu a hledáním pomůcek, jako jsou pojistky do zásuvek. Některé z nich se nesmí vůbec otevřít, u jiných je důležité zajistit, aby se nedaly prudce zavřít a skřípnout prsty. Tatínkové, čeká vás další velká otcovská výzva! 

Co se týče motorických dovedností, většina kojenců v 8. měsíci pilně trénuje lezení. Některé se plazí jako tuleň, jiné se pohybují téměř na místě, jak se neúnavně snaží posadit. Samozřejmě existují i „flegmatici“, kteří jsou nejspokojenější, když leží na bříšku nebo na zádech – ti ještě necítí potřebu se hýbat. Obvykle to není důvod k obavám, váš mazlíček se prostě vyvíjí svým vlastním tempem, ale vězte, že je to stále přiměřené jeho věku. Chcete-li se ujistit, že je vše v pořádku, poraďte se se svým pediatrem. 

Kojence motivují k pohybu také předměty ležící na podlaze. Lákají ho, chce se k nim natáhnout a uchopit je. Přitahují ho však také věci na policích nebo stolku. Když na ně chce malý průzkumník dosáhnout, musí se naučit kleknout si na kolena a vytáhnout se z nich do stoje. Opře se o židli, zeď, dveře nebo o vaše nohy. Osmiměsíční dítě má však ještě příliš slabé svaly a nedostatečně vyvinutou stabilitu; nedokáže se dlouho udržet ve vzpřímené poloze. Vkleče nebo vestoje dlouho nevydrží a spadne rovnou na zadeček. Motorická vyspělost při přechodu ze stoje zpět do sedu se rozvíjí o něco později – v 9. a 10. měsíci. 

Tip:  Pro nácvik stoje zvolte měkkou puzzle podložku – dítě na ní má pocit stability a zároveň se nezraní, pokud spadne. Nepoužívejte k tomuto účelu hrací deky a přikrývky, protože kloužou a zvyšují riziko pádu. Pokud je to možné, sundejte malému dítěti v interiéru boty a ponožky – bosé nohy mu pomohou, když se poprvé pokusí postavit. 

S vyšší pohyblivostí přibývá drobných nehod 

Máte doma konečně „lezce“? To znamená, že čtyřiadvacet hodin denně máte „oči na stopkách“. I tak se může stát, že příliš čilého prcka neuhlídáte. Čím je pohyblivější, tím reálnější je riziko nehody. První nemotorné pokusy o lezení nebo vstávání obvykle končí pádem na zadeček obalený plenou. Pozor však na nárazy do skříní  
a dveří, na nárazy hlavou a obličejem do rohů a hran stolu. 

Drobné nehody jsou součástí učení. Aby malý zvědavec mohl plně sbírat zkušenosti a rozvíjet své dovednosti a motoriku, potřebuje mít k dispozici prostory s různými možnostmi procvičování. Dbejte však na to, aby se při svých průzkumných výpravách skutečně nezranil. Chraňte ho před zdroji nebezpečí, jako jsou schody, postele, dveře skříní, rohy stolů, elektrické kabely a zásuvky... 

Smích 

Není výmyslem, že smích je zdravý. Dítě, které se často směje, trénuje svou emoční inteligenci, rozvíjí si vztah k humoru a pozitivnímu myšlení. V jeho mozku se při smíchu aktivuje centrum odměny. Smějete se s ním? Děláte dobře, posilujete své vzájemné pouto.

Nezbedník použije smích nejen při zábavě, ale i v nepříjemných situacích. Už jste to někdy zažila? Človíček udělal něco, co se vám nelíbilo. Mračíte se a tváříte se naštvaně. A právě v tu chvíli se možná začne smát. Neznamená to, že se vám snaží „vysmát“ – jen se snaží situaci zvládnout. K této instinktivní reakci se uchylují zejména menší děti. 

Stálost objektu 

Dosud jste mohla hračku odstranit ze zorného pole dítěte, aniž by mu chyběla. Míč pod dekou jednoduše zmizí, sklenice s vodou zmizí, jakmile ji schováte za záda. Donedávna oblíbená hra na schovávanou prcka spíše dráždila, než bavila. 

Kolem 8. měsíce se situace mění – u dětí se rozvíjí schopnost krátkodobého zapamatování. Dříve potřebovaly více smyslových, tj. čichových, sluchových nebo hmatových podnětů, aby vnímaly hračku, kuchyňskou lžičku nebo šustící papír. Nyní začínají chápat, že oblíbené chrastítko existuje, i když není vidět, míč je schovaný pod dekou a sklenice s vodou je za maminčinými zády. Osmiměsíční dítě si uvědomuje „stálost objektu“. Přesto je pro ně obtížné soustředit se na více než jednu věc. Pokud jeho pozornost upoutá jiný podnět, jeho pozornost se na něj rychle přesune. 

Výchova hrou

Ideální hrou pro malé nezbedníky je nyní hra na schovávanou. Zakryjte si obličej rukama, schovejte se za židli nebo rám dveří a nahlas zavolejte: „Kde jsem?“. Pak se se smíchem ukažte dítěti a zavolejte. „Podívej, tady jsem!“ Totéž můžete dělat  
s hračkami nebo různými předměty. „Lezec“ se to velmi rychle naučí, předvídá zábavu a začne se smát. Některé děti při této hře napodobují své rodiče nebo prarodiče a vybízejí je, aby se schovali, aby je mohly hledat. 

Pozorně sledujte, jestli dítě: 

  • upřednostňuje zvuky a hlasy, 
  • nadchnou ho pestré barvy nebo tvary, 
  • je nejspokojenější, když je v nosítku nebo když ho držíte v náručí a mazlíte se s ním, 
  • nejvíce ho baví, když může sledovat, jak si hraje jeho starší sourozenec nebo sourozenci, nebo když je celá rodina pohromadě. 

Temperament dítěte je měsíc od měsíce stále výraznější. Některá miminka jsou klidnější a ocení jemnější a důvěrnější hru. Jiné milují akci, divokou zábavu a pohyb. Vymýšlejte hry šité na míru svému potomkovi. 

Dětský spánek

V 8. měsíci již některé děti potřebují méně spánku. V noci spí o něco déle, ale přes den jsou více vzhůru. 

Počítejte s tím, že tato přechodná fáze pro vás může být obtížná. Může trvat až dva týdny, než se nový spánkový rytmus dítěte ustálí a vy jste schopna přizpůsobit mu svůj denní režim. Mezitím může být zvědavý človíček při usínání rozptylován stále novými podněty. Všimla jste si, že váš miláček opět potřebuje více spánku? Vyzkoušejte různé tipy pro dobrý spánek dítěte

Dítě lépe usíná v mírně zatemněné místnosti, ale také při kojení nebo krmení z láhve. Nezapomínejte na intimní tělesný kontakt, mazlení a tulení. To vše mu pomáhá cítit se bezpečně a pohodlně, nechat za sebou denní dobrodružství a sladce snít. 

Výživa dítěte

Staly se svačiny součástí stravovacího plánu vašeho dítěte a jsou součástí vaší každodenní rutiny? Gratulujeme! Pokud právě zavádíte do jídelníčku svého dítěte první nebo druhou pevnou stravu, není nic špatně. Každé dítě má své vlastní tempo, kterému je třeba se přizpůsobit. 

Obvykle kolem 8. měsíce se drobeček začne více zajímat o nápoje. Nabízejte mu čistou vodu nebo neslazený čaj z pevného nerozbitného hrnečku nebo láhve se speciálním otvorem. Pití je nová fáze učení, v níž dítě trénuje další motorické dovednosti. I zde počítejte s každodenními drobnými nehodami – malý průzkumník často nechtěně upustí hrneček nebo láhev s pitím na zem. Jindy tak učiní záměrně, s úmyslem prozkoumat, co se s hrnkem a tekutinou stane. 

Pro prevenci zubního kazu od prvního proříznutého zubu je důležitá pravidelná zubní péče – zejména večer před spaním, po posledním jídle. Trávicí proces, při němž se škroby, například z obilovin, přeměňují na jednoduché cukry, totiž začíná v ústech. Při rodinné dispozici a nedodržování pravidelné zubní hygieny hrozí dítěti v budoucnu vznik zubního kazu. 

Kojení a náhradní mléčná výživa 

Už jste se rozhodla cíleně omezit kojení nebo krmení z láhve? V tom případě jste jistě nahradila některé mléčné jednotky pevnou stravou. 

Můžete však také pokračovat v  kojení nebo krmení z láhve podle potřeby a po mateřském nebo umělém mléku nabídnout dítěti příkrm. Věnujte pozornost příznakům hladu a sytosti. Když je dítě syté, odvrátí se od prsu nebo láhve nebo odmítne lžičku jídla. 

Děti, které rády objevují, mají rády různé chutě a vlastnosti doplňkových potravin.  
O prso nebo láhev si obvykle řeknou, až když cítí potřebu větší blízkosti a bezpečí. Sají je uvolněně a pohodově. 

Příkrmy 

Postupujete podle výživového plánu, který se přizpůsobuje tempu dítěte? S rozvojem jemné motoriky roste i touha vašeho potomka být s vámi u rodinného stolu. S radostí se natáhne po lžíci, uchopí talíř a ústy nebo konečky prstů ochutná vše, co mu nabídnete. 

Ve zkratce: První kontakt s pevnou stravou je pro malého strávníka zážitkem, který je zprostředkován všemi smysly. Chuť, vůni a strukturu potravin a pokrmů zkouší nejen ústy a jazykem, ale také nosem, očima a prsty. 

Po ukojení prvního hladu se dítě snaží prozkoumat jídlo jako takové. Nebraňte mu  
v ochutnávání ovesné kaše nebo malých kousků vařené či dušené zeleniny a ovoce prstíky přímo z misky nebo talíře. Kromě chuťových pohárků si tak procvičuje jemnou motoriku – rychle zjistí, že kaše je velmi řídká a plátek měkké hrušky reaguje na tlak prstu úplně jinak než kousek mrkve. 

Dopřejte svému dítěti i sobě zážitek z ochutnávání prvních příkrmů bez stresu: 

  1. Nejprve mu dejte příkrm z láhve nebo misky – stačí pár lžiček. Tím ukojíte jeho první hlad a zmírníte jeho netrpělivost, pokud se mu nepodaří dostat chutné sousto do úst hned napoprvé. Poté mu nabídněte misku nebo talíř na „vlastní výzkum“ a nechte ho jíst prsty. 
  2. Bude trvat poměrně dlouho, než bude schopno samo používat lžíci nebo vidličku. Můžete mu však připravit hustší mléčnoobilnou kaši nebo i kousky vařené zeleniny a zůstat s ním, až se bude snažit dostat jídlo do úst. Určitě použije své malé prstíky. 
  3. Při jídle můžete dítě svléknout do půl těla nebo mu obléknout starší tílko. Měkký látkový bryndák málokdy zabrání ušpinění, tvrdý plastový omezuje dítě v pohybu. 

Tip: Jídlo do prstíků – Postupně dítěti podávejte kousky vařené a dušené zeleniny o velikosti prstu. Nejlepší je mrkev, brambory, brokolice, cuketa nebo syrová salátová okurka. Dítěti rostou zoubky, takže ocení i kousání kousků ovoce, jako jsou plátky jablek, hrušek, meruněk nebo broskví. Pozor, kousky musí být oloupané, nakrájené a bez pecky, aby se jimi nemohlo udusit. Jsou určeny spíše k poznávání nových chutí, tvarů, barev a textur, než aby samy o sobě zasytily. Dejte mu na talíř různé druhy a nechte ho, ať si samo vybere. A zatímco bude objevovat a probouzet své chuťové pohárky, nikdy se od něj nevzdalujte ani na krok. 

Návštěva pediatra

Pokud jste v uplynulém měsíci neabsolvovali preventivní prohlídku u svého pediatra, absolvujte ji nyní. 

Přebalování a převlékání

Malý neposeda je v této době mimořádně čilý. Prudce se otáčí, roztahuje ruce a nohy a celým tělem se šikovně brání vašemu záměru ho přebalit, obléknout nebo svléknout. Tyto činnosti ho omezují, takže se mu nelíbí a často při nich vzdoruje, nebo dokonce pláče.  

Přebalování a převlékání je již stálou každodenní výzvou. Nabízíme vám tipy, jak se u toho nezapotit: 

  • Jednotlivé kroky dítěti předem oznamte. Řekněte mu, co se chystáte udělat:  „Teď si navlékneme pravou ponožku na pravou nožičku a teď je na řadě levá nožička.“ 
  • Při přebalování nebo převlékání pojmenovávejte nahlas části těla a povzbuzujte dítě, aby natáhlo ručičku nebo nožičku. 
  • Odveďte jeho pozornost od nepříjemné činnosti rozhovorem nebo zajímavou hračkou. Na krátkou dobu tak odvedete jeho pozornost a usnadníte si přebalování nebo oblékání. 

Leží rád na bříšku? Zkuste ho v této poloze alespoň částečně přebalovat, oblékat nebo svlékat. Mohlo by to být snazší. Umí docela dobře sedět a neprotestuje, když ho chcete přebalit nebo obléknout vleže? Zkuste to v poloze vsedě, alespoň při některých krocích. 

Někdy pomůže změna místa: přebalovací pult vyměňte za přebalovací podložku na podlaze nebo pohovce. Některé maminky přebalují a oblékají svého malého neposedu za pochodu, tj. ve stoje. Máte starší dítě? Přemluvte ho, aby „dělalo opičky“. Zabaví mladšího sourozence a vy mu rychle vyměníte plenku nebo natáhnete tepláčky. 

Jak se daří mamince a tatínkovi?

Človíček je stále pohyblivější a samostatnější. Máte pocit, že se od vás odpoutává více, než byste si přála? Je to normální a naprosto v pořádku. I když dítě postupuje krok za krokem ve fyzickém i duševním vývoji, bude vás ještě dlouho potřebovat. Každý pokrok, který udělá, je úspěchem i pro vás. 

Větší mobilita a nezávislost „lezce“ přináší výhody rodičům. Maminka má nyní o něco více času pro sebe a tatínek má mnoho nových příležitostí nebýt pátým kolem u vozu. Objevuje váš partner také roli „dětského animátora“? Je radost sledovat, jak si tatínek hraje se synem nebo dcerou a vymýšlí různé hry – možná až do té míry, že je musíte napomínat, aby se krotili. 

Nejlepší tipy pro 8. měsíc

S dítětem v 8. měsíci můžete více relaxovat a odpočívat. S našimi radami to bude  
o něco příjemnější: 

  • Vyrobte si jednoduchý hudební nástroj z prázdné uzavíratelné krabičky od dětské výživy. Naplňte ji suchými fazolemi, čočkou nebo rýží a nechte dítě, aby s ní třáslo, pouštělo ji na zem, kutálelo ji po podložce. Zvuky ho jistě zaujmou. Jen si dejte pozor, aby se obal neotevřel! 
  • Natočte krátká videa prvních pokusů dítěte o plazení, lezení a stání. 
  • Zavádíte do jídelníčku svého dítěte pevnou stravu? Vyzkoušejte nové potraviny. 
  • Najděte si v rodinném centru skupinu pro rodiče s dětmi podobného věku. 

Důležité otázky o 8. měsíci

Jak zaujmu dítě v 8. měsíci? 

Ve věku 8 měsíců se dítě chce stále více zapojovat do každodenního života rodiny. Umožněte mu dotýkat se a zkoušet různé bezpečné předměty v domácnosti. Stálé místo u rodinného stolu – na klíně nebo ve vysoké židli – by již mělo být samozřejmostí. 

Badatel a objevitel si v tomto období rád hraje na schovávanou – s dospělými nebo sourozenci: 

  • Schovejte se za křeslo, dveře nebo jinam, abyste byla částečně vidět, a řekněte: „Kde jsem?“ nebo: „Kde je máma?“ Váš pokládek bude pištět radostí, až vás najde. 
  • Schovejte jeho oblíbenou hračku, například plyšového medvídka, pod krabici, deku nebo polštář s otázkou: „Kde je kočička?“ Odpověď bude stejná, jako když vás hledá. 

Nezapomeňte na oblíbené říkanky, písničky a pohybové hry. Mohou být již delší a spojené se složitějšími pohybovými variacemi. Musíte nechat dítě na několik minut „samotné“ – bez vaší aktivní účasti na jeho hrách a s vaší pozorností, kterou je třeba rozdělit mezi ně a domácí práce? Takových chvil bude stále více – věšení prádla, uklízení a krájení zeleniny do polévky... Nabídněte svému drobečkovi krabici pestrobarevných kostek nebo různé měkké míče. Samozřejmě myslete na jeho bezpečnost. Možná je čas pořídit do obývacího pokoje bezpečnou ohrádku. 

Poznámka: Váš pokládek má jistě plno hraček, které mu přinesli příbuzní a návštěvy. Některé z nich odložte a po nějaké době jimi nahraďte ty, se kterými si dosud hrálo. Zatímco „staré“ hračky ho už nudily, ty „nové“ ho na chvíli zaujmou. 

Kolik měří a váží dítě v 8. měsíci? 

Dítě v 8. měsíci má obvykle velikost oblečení 74. Měří 69 až 74 centimetrů a váží  
7 900 až 8 600 gramů. 

Dívky jsou v průměru o něco menší a lehčí než stejně staří chlapci. Pro oba je však rozhodující průběžný růst podle individuálního percentilového grafu. Odchylky v hmotnosti do 400 gramů nebo v délce 2 až 3 centimetry jsou obvykle normální. Zjistěte více informací o vývoji hmotnosti a délky dítěte. 

Kolik mléčných dávek můžeme v 8. měsíci nahradit příkrmy? 

Pokračujte v kojení nebo krmení z láhve podle potřeb dítěte. Příkrmy mu nabídněte tak, aby si pomalu, ale jistě zvykalo na novou stravu. Počet příkrmů se liší v závislosti na jeho chuti k jídlu, na tom, kdy jste začala zavádět pevnou stravu a zda ho chcete odstavit od mateřského mléka nebo omezit krmení z láhve. 

Pokud plánujete kojení v 8. měsíci nebo náhradní kojeneckou výživu redukovat, zkuste dítěti nabídnout svačinu také dopoledne nebo odpoledne. V jídelníčku by již mělo mít pevné jídlo k obědu a na večer. 

Musí už dítě v 8. měsíci lézt po čtyřech? 

Většina dětí začíná lézt po čtyřech v 8., některé dokonce již v 7. měsíci. Mnoho z nich však dává přednost plazení nebo válení po zemi, aby se dostaly k lákavé hračce nebo na místo, které si vyhlédly. Jiné děti období plazení přeskočí a postaví se. Drží se ohrádky, nábytku nebo vašich nohou. 

Mnoho rodičů rádo hovoří v kruhu svých známých nebo píše na sociálních sítích o tom, co všechno už jejich dítě umí. To vyvolává soutěživost, která nemusí být nejzdravější. Začal váš syn lézt dříve než jeho kamarád? Trápí vás, že vaše holčička ještě nestojí, i když ta malá odvedle už stojí? Nesrovnávejte svého potomka s ostatními stejně starými dětmi. Je to zbytečné, každé dítě si procvičuje motoriku svým vlastním tempem. Srovnávání je škodlivé hlavně proto, že zbytečně podléháte obavám a stresu.