Jak poznám, že jsem těhotná, a kdy novinku oznámit rodině?

I když koluje spousta babských rad kolem toho, kdy a jak zaručeně ještě před vynecháním menstruace poznáte, že jste těhotná, nejjistější metodou opravdu zůstává těhotenský test a návštěva gynekologa po 1. vynechané menstruaci. I tak vám přinášíme několik tipů, jak se rané těhotenství projevuje, kdy přijdou známé těhotenské nevolnosti a kdy je ten správný čas oznámit tu skvělou novinu rodině a kamarádům.

Příznaky těhotenství

S vynecháním menstruace se mohou objevit i další příznaky, které mohou i nemusí souviset s těhotenstvím:

  • Zvýšená teplota kolem 37°C.
  • Pocit napětí v prsou, zvětšení prsou.
  • Únava, spavost, bolesti hlavy, změny nálady, zlepšení čichu.
  • Změna chutí, žaludeční nevolnosti, zvracení.
  • Častější a občas bolestivé močení.
  • Hyperpigmentace na prsních dvorcích nebo v obličeji.

S jistotou vám ovšem těhotenství v raném stádiu potvrdí jen lékař a výše zmíněné příznaky mohou rovněž souviset s onemocněním nebo se stresem. Lékař také potvrdí, že se plod v pořádku zahnízdil v děloze a vyloučí mimoděložní těhotenství.

Příznaky mimoděložního těhotenství

Mimoděložní těhotenství o sobě dá nejčastěji vědět silnými bolestmi v podbřišku a krvácením nebo špiněním, poté co vám vyšel pozitivní těhotenský test z moči. Pokud máte podezření na mimoděložní těhotenství, urychleně navštivte svého lékaře nebo gynekologickou ambulanci.

Nevolnost v těhotenství

Těhotenská nevolnost se objevuje brzy po otěhotnění nejčastěji ráno a většinou odezní do konce 1. trimestru, ale u každé maminky je to individuální. Nevolnosti obvykle přijdou, když si tělo nastávající maminky začne tvořit hormon HCG (choriogonadotropin) - k tomu dochází během 1. měsíce těhotenství, krátce poté, co se oplodněné vajíčko uhnízdí v děložní stěně.

Nevolnosti často trápí ženy, které již předtím trpěly kinetózou nebo migrénami, starší ženy a ženy, které mají nevolnosti v rodině (jejich maminka také v těhotenství na nevolnosti trpěla). Bude to nepříjemné, ale nebojte se, že by nevolnosti mohly ohrozit miminko - lékař sleduje váš váhový přírůstek i vývoj miminka a případný nedostatek živin doplní jinak. Zkuste nevolnosti zmírnit pojídáním malých porcí - to jediné prý funguje univerzálně. Speciálně na ranní nevolnost doporučujeme sníst něco malého ještě než vstanete z postele.

Kdy a jak oznámit těhotenství nejbližším?

Za nejrizikovější období se považuje prvních 12 týdnů těhotenství, proto byste měla s nadšenými zprávami příbuzným a kamarádům raději do té doby posečkat, obzvláště pokud nebyla cesta k početí úplně jednoduchá. Samozřejmě záleží na tom, jak rychle se začnete zakulacovat a zda vás netrápí právě výše zmíněné nevolnosti - to se pak složitě zatlouká a nevolnosti či časté návštěvy lékaře vám také mohou zkomplikovat plnění pracovních úkolů v zaměstnání. V tu chvíli je vhodné přiznat barvu a domluvit se se šéfem na flexibilní pracovní době nebo na jiném “pregnant-friendly” řešení.