Co dělat v těhotenství?
Konečně se zadařilo a je čas se radovat z očekávání přírůstku do rodiny. Budete ovšem také muset zařídit pár drobností. Ale nebojte se, přehledně jsme pro vás sestavili ty nejdůležitější informace.
Jak si vyřídit těhotenský průkaz?
Těhotenský průkaz (TP) slouží jako doklad, že jste těhotná a máte např. nárok na místo k sezení v MHD, slevy pro těhotné a další výhody. Vystaví vám ho gynekolog většinou při vaší 1. návštěvě poté, co jste zjistila, že jste těhotná.
Co je ale mnohem důležitější - do průkazky zaznamenává lékař veškeré důležité údaje o průběhu vašeho těhotenství (včetně osobní a rodinné anamnézy). Měla byste ji nosit stále u sebe, protože slouží jako rychlá orientace pro zdravotníky v případě onemocnění nebo úrazu.
Do průkazu vám lékař zanese:
- Vaše jméno, rodné číslo a další osobní údaje. V některých verzích mohou být i kolonky pro údaje tatínka.
- Termíny návštěv v těhotenské poradně.
- Přerušení těhotenství nebo potraty ve vaší anamnéze.
- O kolikáté těhotenství jde (primipara = prvorodička, secundipara = druhorodička, ...).
- Datum nástupu na mateřskou dovolenou.
- Datum poslední menstruace nebo početí pro výpočet termínu porodu.
- Po prvním vyšetření doplní vaši krevní skupinu a Rh faktor na základě vyšetření krve. Ultrazvukové vyšetření pak zpřesní termín porodu.
Vitamíny a vyvážená strava pro maminku i miminko
Mnohem důležitější než úřední formality je ovšem úprava vaší životosprávy tak, aby co nejlépe odpovídala potřebám těhotné ženy i vyvíjejícímu se miminku. Přečtete si článek o správné výživě v těhotenství, o zdravém přibírání na váze a cvičení v těhotenství.
Ještě než se vaše bříško začne výrazně zvětšovat, doporučujeme začít mazat pokožku břicha, boků a prsou speciálním masážním olejem proti striím HiPP. Vaše pokožka bude pružnější, vyživenější a po porodu vás nebudou trápit nevzhledné prasklinky na kůži. Partner při promazávání jistě rád přiloží ruku k dílu. Přečtěte si další tipy, jak se starat o nastávající maminku.
Výbavička pro miminko
Jak bude vaše těhotenství postupovat, vyplatí se poohlédnout po obchodech a vybrat šaty pro těhotné. Časem také přijde na pořad dne pořizování výbavičky pro miminko. Co by vám nemělo chybět:
- Kočárek
- Autosedačka
- Základní oblečení - overaly, body s dlouhým a krátkým rukávem, dupačky a polodupačky, mikiny, svetříky, čepičku do zimy, čepeček proti slunci, teplejší kalhoty, punčocháče, tlustší a tenčí ponožky, na zimu teplou kombinézu a rukavičky
- Postýlka
- Deky - tenké i teplejší
- Zavinovačka nebo spací pytel
- Prostěradlo a savá podložka pod prostěradlo
- Látkové pleny na utírání úst, jako stínítko do kočárku a další využití
- Jednorázové pleny, jednorázové přebalovací podložky a vlhčené ubrousky
- Přebalovací pult
- Lehátko do vany, nebo malou vaničku na koupání
- Odsávačka nosních hlenů
- Základní dětská kosmetika
- Lékárnička s 60% lihem k ošetření pupíku, vatové tampony, vatové tyčinky na čistění uší, nůžky na nehty, kartáček na vlásky
+ další “nezbytnosti” jako jsou chrastítka, kousátka a jiné hračky, chůvička nebo monitor dechu.
A rada na závěr? Nenechte se zahltit povinnostmi a checklisty a hlavně si svoje těhotenství užijte!