Skip to main content

Dítě v 7. měsíci

Hlavní činností sedmiměsíčního „průzkumníka“  je pohyb. V této době děti zvládají první pokusy o lezení po čtyřech a každý den překonávají nový rekord. Některé jsou méně pohyblivé, ale zato možná chvíli vydrží sedět. Jiné se více zajímají o dění kolem sebe a snaží se „chytit“ vše, na co dosáhnou, a pořádně to prozkoumat. 

Jak se dítě vyvíjí?

Po šestém měsíci života dítě obvykle nepřibývá na váze a neroste tak rychle jako dříve. Výhodou je, že oblečení vydrží o něco déle. V sedmém měsíci měří obvykle mezi 68 a 74 cm. Nebojte se mu koupit oblečení na letní i chladné dny, určitě všechno unosí víc. 

Dítě se rozvíjí také na emocionální, kognitivní a sociální úrovni: 

  • Rozumí už významu některých slov.  
  • Rozlišuje nejbližší, kteří se o něj starají, od cizích lidí a podle toho reaguje. 
  • Rozvíjí si schopnost uchopit a prozkoumat věci. 
  • Aktivně vyžaduje komunikaci, mazlení a utěšování. 
     

Tělesné změny dítěte 

Dítě pilně procvičuje zádové a břišní svaly při četných pokusech o otočení z bříška na záda a naopak. Tento pravidelný trénink přináší první ovoce! Je pravděpodobné, že váš poklad už dokáže krátkodobě udržet hlavičku a zádíčka ve vzpřímené poloze nejen s vaší pomocí, ale i nezávisle na vás. 

Některé děti mají na hlavě jen pár vlásků, které je třeba zastřihnout, jiné si na své první ostříhání počkají ještě několik týdnů. 

Milníky

Hmotnost Hmotnostní měsíční přírůstek se zpomaluje; dítě váží průměrně 7600 až 8300 gramov.
Růst Dítě vyroste přibližně o 1,5 centimetru a měří 69 až 74 centimetrů, obvod hlavy je 43 až 45 centimetrů.
Mimika Dítě odráží vaše emoce a vyjadřuje zejména radost nebo bolest. Například když ho bolí bříško nebo má strach, zkřiví celou tvářičku.
Zvuky Vydává různé zvuky a napodobuje je.; Žvatlá, křičí, šeptá. Zvuky, které vymýšlí a opakuje, už nepřipomínají jen slabiky, ale také dvojslabiky: ma-ma, be-be pa-pa.
Motorická zručnost Zdatnější „sportovec“ si už jistě vyzkoušel samostatné lezení po čtyřech.; Novinkou je, že malý průzkumník nyní dokáže uchopit i menší předměty a nepoužívá k tomu všechny prsty jako dříve, ale pouze palec a ukazováček (pinzetový nebo klešťový úchop).

Některé děti trochu předstihly svůj věk – jsou delší, váží více nebo jsou motoricky zručnější. Jiné se rozhodly pro klidnější tempo. Přijměte individuální tempo vývoje své dcery nebo syna a podporujte je, aniž byste měla přehnaná očekávání. Přehnané nároky jsou pastí moderního rodičovství, dávejte si na ně pozor od nejranějších let dítěte. 

Emocionální a motorické změny dítěte  

Kolem sedmého měsíce pozná váš miláček také své jméno. Když ho jím oslovíte, otočí k vám hlavičku. Reaguje také na jednoduchá slova. Když jasně řeknete „no-no“ nebo „ne“, může se leknout, pustit věc z ruky, nebo dokonce plakat. Naopak bude reagovat vzrušenými pohyby a širokým úsměvem na říkanku jako „ťapy-ťapy-ťap“, „berany-berany-duc“ nebo na pobídnutí na rozloučenou či před spaním: „udělej pa-pa“, „udělej hají-hají“. Tatínkové, tohle je vaše parketa – hrajte si s dítětem na letadlo, vláček, autíčko nebo zvířátka. 

Ve zkratce: Komunikujte s dítětem pomocí krátkých, jednoduchých, jasných a správných slov a vět. Používejte věty typu „řeknu ti říkanku“, „dám ti hračku“, „udělám ti kašičku“ a slova často opakujte. To vše mu umožní lépe porozumět jazyku a zároveň si vybudovat velkou pasivní slovní zásobu. 

Všimla jste si? Dítě stále intenzivněji reaguje spíše na výšku, hlasitost a tón vaší řeči než na konkrétní slova – jeho slovní zásoba se pomalu, ale vytrvale rozšiřuje. 

Vaše děťátko si polohu na čtyřech možná vyzkoušelo již v šestém měsíci. V sedmi měsících se už mnoho dětí do této polohy dostane. Jiné se spíše spoléhají na plazení pomocí rukou, další tuto fázi vývoje zcela vynechají a rovnou se posadí, nebo se dokonce postaví. 

Když se dítě poprvé posadí bez opory, i když jen na okamžik, otevře se před ním nový svět. Vidí ho z jiné perspektivy, než když sedí u vás na klíně, na pohovce nebo ve vysoké jídelní židličce. Samotné sezení je však pro ně stále velmi únavné a rychle se bude chtít vrátit na všechny čtyři nebo na bříško. Nebraňte mu v tom. 

Poznámka: Sezení je stejně jako všechny vývojové milníky velmi individuální záležitostí. Některé děti se nejprve naučí stát a po určitou dobu se do sedu dostanou pouze ze stoje. Nenuťte svého potomka do sedu předčasně! Mohla byste mu jen poškodit páteř. Sedět začne, až to zvládne sám a až se v této poloze udrží se vzpřímenými zády. Do té doby s ním trénujte sezení na klíně, v sedačce nebo ve vysoké jídelní židličce, zatímco si budete společně hrát nebo jíst. 

V sedmém měsíci chlapeček nebo holčička zjistí, že svět lze poznávat nejen ústy, ale i rukama a očima. Tomu napomáhá rozvoj klešťového úchopu – učí se držet předměty mezi palcem a ukazováčkem, přendávat si je z jedné ruky do druhé, otáčet je a prohlížet si je ze všech stran. Nejprve s předměty dělají rovnoměrné pohyby, například s nimi bouchají o sebe, později je cíleně pouštějí z rukou a házejí je na zem. 

Ve zkratce: V této době není před dítětem nic v bezpečí – vše, na co dosáhne, uchopí, zvedne a hodí na zem. Je to jeho oblíbená hra a zároveň si podvědomě testuje nejen své motorické schopnosti, ale také vlastnosti předmětů a působení zemské gravitace na ně. Opakovaně zkoumá, zda hračka spadne na zem, dokud se informace o gravitaci pevně neukotví v jeho mozku. 

Výchova hrou

Říkanky, písničky, pohybové a úchopové hry jsou stále na prvním místě v žebříčku oblíbených činností. Směje se váš poklad z plných plic, když ho jemně polechtáte? Určitě miluje večerní ukolébavky spojené s objímáním a mazlením. Dopřejte mu jich dostatek, i když jste unavení a nejraději byste si po všech denních povinnostech sedla k televizi nebo ke knížce. 

Pokud váš potomek sedí v sedmém měsíci bez podpory, zkuste novinku: Posaďte ho na chvíli s jeho oblíbenou hračkou před dobře zajištěné zrcadlo. Většinu dětí fascinuje odraz v zrcadle, který se na ně směje nebo mračí. V tomto věku ještě nevědí, že se dívají samy na sebe. 

Pro následující hru potřebujete jako rodič pevná záda: Posaďte dítě na vysokou židli a pevně ho připoutejte. S komentářem mu podávejte různé věci, které lze snadno házet z výšky na zem, jako jsou pěnové kostky, míčky, vatové tampony, plastové lžičky, menší dřevěné kostky. Díky rozmanitosti materiálů je tato hra pro malého průzkumníka velmi vzrušující – zároveň se učí, že různé věci vydávají při pádu na zem různé zvuky. 

Výživa dítěte

Díky flexibilnímu časovému oknu, které je vhodné pro zavádění příkrmů souběžně  
s kojením nebo umělou výživou, již pravděpodobně máte zkušenosti s nabízením nových potravin. Dodržujte doporučené výživové plány. A možná právě zrovna začínáte. Mějte na paměti, že každé dítě má své vlastní tempo. Využijte toho, že v tomto věku je zvídavé a možná méně vybíravé, takže má smysl mu nabízet širokou škálu chutí a potravin. 

Při každém jídle se snažte zpomalit. Nespěchejte na sebe ani na dítě. Prvním krmením budujete základy správných stravovacích návyků. Zdravé dítě nebude u prostřeného stolu hladovět, i když bude mít menší chuť k jídlu. Pokud si nejste jista, konzultujte jídelníček dítěte s pediatrem, porodní asistentkou nebo odborníkem na dětskou výživu. 

Kojení a náhradní mléčná výživa 

Pokračujte v kojení nebo podávejte dítěti umělé mléko z láhve podle potřeby. I když již nabízíte příkrmy, tedy pevnou stravu „na lžičku“ nebo „do prstů“, je mléko stále důležitou součástí jeho jídelníčku. 

Před krmením dítě sledujte: Pokud má velký hlad, nabídněte mu nejprve prso nebo láhev a pak ho nechte vyzkoušet nové jídlo nebo novou svačinu. Toto neplatí pro všechny děti. Některé jsou natolik nadšené různými chutěmi nebo vůněmi, že dají přednost příkrmu před mléčnou výživou. 

Příkrmy 

Pokud jste se rozhodla odstavit své dítě od kojení již nyní, po prvním půlroce, mělo by být v jeho jídelníčku již pevně zakotveno několik potravin. Kromě jídel „na lžičku“ nezapomínejte na ochutávky „do prstů“. 

Možná právě přemýšlíte o zavedení dalšího doplňkového jídla. Za tradiční se považuje večerní mléčnoobilná kaše. Tradičně se podává v odpoledních až podvečerních hodinách a je často spojována s nadějí rodičů, že výživné jídlo zaručí delší a nepřetržitý spánek jejich dítěte. 
 

Sytá večerní kaše není však zárukou, že dítě bude spát déle nebo lépe. Nadále si může vyžadovat noční mléčné dávky. Mléko, ať už mateřské, nebo umělé, je bohaté na kalorie, které potřebuje pro vývoj mozku. 

Ve zkratce: K přípravě večerní kaše můžete použít hotový výrobek, který smícháte  
s vodou. Další možností je kombinovat obilnou kaši s mateřským nebo umělým mlékem. 

S příkrmy nabídněte dítěti k pití vodu nebo neslazený čaj. Podávejte jim ho z pohárku se speciálním uzávěrem odolným proti rozlití, nikoli z láhve se savičkou, která je určena pro umělé mléko. Cílem je, aby si dítě na pití vody a čaje zvyklo. Potřebu tekutin stále pokrývá mateřské nebo umělé mléko a částečně kaše.  

Návštěva pediatra

Měla byste se svým prckem absolvovat další preventivní prohlídku. Pediatra bude také zajímat, jak dítě prospívá a papá, jak se vyvíjí jeho jemná a hrubá motorika a řeč. Zkontroluje jeho připravenost na lezení po čtyřech, sezení a vertikalizaci, tj. jak je připraveno aktivně se postavit na nohy a později stát. Poradí vám s bolavými dásněmi, přes něž se zřejmě derou první mléčné zoubky, a s tím, jak kombinovat mléčnou stravu s příkrmy. V této době se může stát, že některé děti poprvé prochladnou nebo dostanou mírný průjem, obvykle kvůli prořezávání zoubků. 

Strach z cizích lidí

V sedmém měsíci si rodiče u děťátka všimnou zcela nového chování. Pokud se k němu přiblíží méně známá nebo zcela neznámá osoba, může s ní odmítnout kontakt. Dívá se úzkostlivě, pokud na něj cizí osoba mluví nebo ho chce pohladit, zakrývá si obličej, ztuhne, mračí se, začne plakat. I grimasy, které se mu nelíbí, ho vystraší. 

Toto chování je známkou rozvíjejících se sociálních dovedností. Strach z cizích lidí signalizuje, že dítě důvěrně poznává své blízké, k nimž si již vybudovalo pouto. Rozlišuje mezi nimi méně známé a neznámé lidi. Odmítavý postoj vůči cizím lidem projevuje nejen tehdy, když leží v kočárku, v postýlce nebo na hrací podložce, ale i tehdy, když je drženo v náručí matky nebo otce, u nichž se cítí bezpečně. 

Ne všechny děti prožívají tuto fázi stejně. Některé reagují bázlivě při kontaktu s prarodiči, jiné pouze tehdy, když na ně mluví sousedé nebo jiní lidé. I když to přátelská paní v pekárně nebo milý pán před supermarketem jistě myslí dobře, vaše dítě nyní hledá ochranu a oporu ve známé náruči. Odmítavý postoj málo známého, postupně zmizí v době, kdy dítě začne mluvit. 

Dobrá strategie pro období prvního strachu: 

  1. Dejte dítěti možnost kdykoli se přitulit a schovat do náruče, za vašimi zády nebo se o vás opřít. 
  2. Nechte ho „rozhodnout“, kdy a jak naváže kontakt s ostatními lidmi – v tomto věku se to obvykle děje poměrně rychle. 
  3. Pokud je to možné, vyhýbejte se situacím, kdy se ho cizí osoba nečekaně dotkne nebo na něj promluví.
  4. Přijměte fakt, že i velmi malé dítě má své osobní hranice.

 

Pokud má dítě možnost „oslovovat“ neznámé nebo méně známé lidi svým vlastním tempem, obvykle tuto příležitost rádo využije. 

Tip: Dětičky jsou v sedmém měsíci obzvlášť otevřené různým náladám a emocím a instinktivně odmítají lidi, kteří jsou nesympatičtí. Dokonce i hádky nebo vášnivé diskuse mohou způsobit, že malé miminko bude stále více vyhledávat blízkost maminky nebo tatínka, protože se s nimi cítí nejlépe. 

Jak se daří mamince a tatínkovi

Pokud jste ještě nezačala cvičit a máte to v plánu, možná nastal ten správný čas. Přečtěte si o poporodních cvicích zaměřených na zotavení a posílení oslabených a přetížených svalových skupin. Cviky se zaměřují na páteř, břicho, diastázu a svaly pánevního dna. V nabídce je mnoho druhů cvičení – s vlastním tělem, fitballem, overballem či gumou nebo s prvky jógy či gymnastiky. Pomůže vám s miminkem váš partner, prarodiče nebo přátelé, kteří se s ním znají a již si k němu vybudovali blízký vztah? V takovém případě můžete na několik hodin opustit dům a věnovat se sama sobě. Přinese to obrovské osvěžení do každodenní rutiny. Další alternativou je pravidelné cvičení online. 

V této fázi vývoje dítě vyjadřuje své pocity výrazněji. Jedná se především o emoce, jako jsou hněv nebo odmítnutí, ale také o potřebu blízkosti, mazlení a útěchy. Byla jste na nákupech, stihla jste si zacvičit? Vynahraďte svou nepřítomnost dítěti vřelým objetím, láskyplnými polibky, přitulením. Dítě bude vaši přítomnost nejen vyhledávat, ale bude se jí také dožadovat. 

Nejlepší tipy pro 7. měsíc

Prožijte sedmý měsíc se svým malým dítětem užitečně a bezpečně. Toto jsou naše tipy: 

  • Dítě se začne přemisťovat v prostoru. Pokud jste tak ještě neučinila, nainstalujte chrániče zásuvek! 
  • Odstraňte všechny dekorace a křehké předměty ze spodních polic nebo je přemístěte výše. 
  • Pod dětskou židličku rozložte omyvatelnou podložku a mějte po ruce nerozbitné dětské nádobí. 
  • Prostudujte si pravidla první pomoci pro kojence a mladší děti nebo absolvujte online kurz. 
  • Přihlaste se na poporodní cvičení. 
  • Pokud máte možnost, zúčastněte se kurzu plavání s dětmi nebo se koupejte společně v bazénu či v moři. Miminka vodu milují a ve vodě rozvíjejí své motorické schopnosti. Kromě toho si společně užijete spoustu zábavy. 
  • Nezapomínejte na péči o zoubky!  

Důležité otázky v 7. měsíci

Jak zaujmu dítě  7. měsíci? 

Dítě v sedmém měsíci rádo pozoruje starší sourozence, domácí zvířata, dokonce i sebe v zrcadle. Důležitou roli přitom hraje mobilita, tedy zdokonalování pohybových dovedností. Bude nadšené, když mu na podlahu rozložíte zajímavé hračky. Musí vynaložit úsilí, aby se k nim otočilo, dokutálelo nebo dolezlo a nakonec se postavilo na všechny čtyři. Postupně se naučí přemisťovat v prostoru. 

Další tipy: 

  • Vybírejte hračky, které může vaše batole házet na zem nebo nechat spadnout. 
  • Dejte dítě s hračkou před zrcadlo. 
  • Nezapomeňte na písničky, říkanky, různé pohybové a úchopové hry. 
  • Nabídněte malému průzkumníkovi hračky různých velikostí, tvarů, materiálů a textur, jako jsou dřevo, karton, papír, látka nebo šustivý materiál. 

Kolik měří a váží dítě v 7. měsíci? 

V sedmém měsíci děti obvykle dosahují velikosti 74, to znamená, že měří 69 až 74 centimetrů. Růst se oproti dřívějším obdobím mírně zpomaluje, takže oblečení vydrží déle než dříve, někdy dokonce až dvě sezony. Může se stát, že na začátku podzimu s překvapením zjistíte, že kabátek z konce jara ještě nějakou dobu poslouží. 

Obvod hlavy je 43 až 45 centimetrů. Průměrná hmotnost se pohybuje mezi 7 600  
a 8 300 gramy. 

Kdy přechází strach z cizích lidí? 

Fáze odmítání cizích lidí obvykle začíná v šestém až osmém měsíci a projevuje se tím, že dítě odmítá kontakt s méně známými nebo neznámými lidmi. Odcizování je dočasné a souvisí s citovým vývojem dítěte a zvýšenou pohyblivostí.

V této době dítě opět vyhledává větší podporu rodičů, prarodičů nebo jiných blízkých osob. Před cizími lidmi se schovává nebo odvrací. Pokud však dostane dostatek času na navázání kontaktu, obvykle tuto příležitost rádo využije.

Začíná dítě v 7. měsíci lézt? 

Může, ale nemusí. Batole, které se v šestém měsících dokáže postavit na všechny čtyři a otočit se z bříška na záda, obvykle začíná s prvními pokusy o lezení v sedmém měsíci. Nejdříve je na čtyřech nehybné, pak se houpe a brzy se odváží „vykročit“ dopředu po kolenou. Od této chvíle lézt. Když například dosáhne ohrádky, chytne se jí a vytáhne se do vzpřímené polohy vkleče. Některá miminka se v této době poprvé samostatně posadí, i když nejistě – předkloní se a opřou se o ručičky. Jiné děti se zase nejprve naučí lézt. 

Trápí vás, že holčička vaší kamarádky už krásně leze a váš „valibuk“ se sotva převalí ze strany na stranu? Vývojové krůčky si nemůžete vynutit. Propojení mozku s pohybovými stereotypy vyžaduje čas a spoustu opakování. Každé dítě zvládá jednotlivé fáze ve svých časových oknech, samozřejmě musí mít dostatek příležitostí k nácviku otáčení, přetáčení, plazení a lezení po podlaze nebo jiném rovném, bezpečném povrchu. A mimochodem, víte, kolik „valibuků“ dokázalo nejprve říct ma-ma, ta-ta, tu-tu, bum a pak teprve začít chodit? A kromě toho, jakmile se prcek rozjede, už se nenechá zastavit. 

Co dokáže dítě v 7. měsíci? 

Miminko v sedmém měsíci reaguje na své jméno a chce být středem pozornosti. Kromě toho: 

  • očima sleduje mámu a tátu v místosti, 
  • obvykle již sedí vzpřímeně s oporou, někdy i bez ní, 
  • bezpečně se otáčí z bříška na zádíčka a zpět, 
  • stále častěji zkoumá předměty rukama a očima místo ústy, 
  • překládá si hračku z jedné ruky do druhé, 
  • ochutnává první příkrmy ve formě pyré nebo kousků nakrájených potravin. 

Dítě vnímá svými smysly různé vjemy z okolí a přijímá různé podněty. Fascinují ho lidské hlasy, hudba, ale také vlastní odraz v zrcadle.