Zubní hygiena v těhotenství a při kojení

Důkladná ústní hygiena se nesmí zanedbat ani v těhotenství. Užitečné rady a tipy jsme připravili ve spolupráci s MUDr. Michaelou Štětinovou, zubní lékařkou a maminkou dvou dětí. Píše úspěšný blog a organizuje kurzy péče o zoubky dětí, kde odpovídá rodičům na všechna PROČ a JAK.

Proč se někdy maminkám zkazí v těhotenství zuby? Proč některé trpí zánětem dásní? Jídlo a jeho souvislost s péčí o zuby a ústní dutinu je také tím, co mnohé ženy během těhotenství umí překvapit.

Těhotenství a období po porodu je velmi náročné pro každou ženu a ne pro každou je celé těhotenství zalité sluncem. Pojí se s ním i náročnější chvíle, které mohou mít dopad na stav dutiny ústní. V souvislosti se stravou jako takovou nezaznamenají některé budoucí maminky žádnou změnu, skoro každá těhotná ale pocítí v nějakém období gravidity těhotenské chutě, anebo naopak i nechutě.

Těhotenské chutě ale i nevolnosti mohou negativně ovlivnit stav zubů a dásní. Můžete však podniknout pár kroků, které je pomohou ochránit. Nejdůležitější je věnovat zvýšenou pozornost kvalitě jídelníčku a dbát na dostatek tekutin. To zná každá nastávající maminka také z těhotenské poradny u svého gynekologa. Co dál? Dodržujte zejména následující rady:

1. Vyhýbejte se cukrům

V těhotenství a také později při kojení dbejte na dostatečný příjem kvalitních živin, protože část jich předáváte svému miminku. Při jejich výběru dávejte pozor na to, aby neobsahovaly zbytečně přidané cukry a barviva, jelikož cukr v nápojích je pro zuby velmi rizikový. Jde o snadnou potravu pro bakterie zubního plaku, jež cukr přemění na kyseliny, a ty narušují povrch zubní skloviny. Pokud máte zrovna chuť na něco sladkého, ale zdravého, doporučuji občas ovocnou kapsičku/přesnídávku, která doplní energii a částečně i tekutiny, ale je konzumována jednorázově.

Nápoje by měly být nejlépe neperlivé, ideální je obyčejná voda. Za mě doporučuji také těhotenské a kojicí čaje. Z vlastní zkušenosti se mi osvědčily produkty HiPP – hlavně kojicí čaj, protože podporuje kojení, zároveň omezuje nadýmání miminka a je bez přídavků cukrů a barviv. Také jsem si zamilovala HiPP kapsičky. Zvykla jsem si na ně na začátku těhotenství, kdy mě trápily nevolnosti, ale potřebovala jsem dobít energii. Vždy jsem dbala na to, aby byly produkty bez přídavku cukru a pouze z ovoce, což HiPP kapsičky jsou (není tomu tak u všech značek), a proto je vřele doporučuji. Samozřejmě je nutné dodat, že na cukry dávejte v potravě velký pozor obecně!

2. Dbejte na důkladnou zubní hygienu

Těhotenské chutě mohou být velmi silné, v takovém případě, pokud si nemůžete pomoci, opravdu dbejte na důkladnou zubní hygienu. Používejte při tom kvalitní zubní kartáček a jedenkrát denně (nejlépe večer) i mezizubní pomůcky (mezizubní kartáčky a dentální nit). Osobně mám nejlepší zkušenost s kartáčky značky TePe a Curaprox, nově je ale pro mě příjemným objevem také česká značka Herbadent se svými kartáčky z ecoplastu.

3. Nikdy si nečistěte zuby ihned po zvracení!

Pokud vás trápí spíše nechutě než chutě, nevolnosti a zvracení, je důležité dodržovat základní zásadu: Nikdy si nečistěte zuby ihned po zvracení. Kyseliny dočasně naleptávají sklovinu, která je pak měkčí a méně odolná, a pokud byste ihned začaly čistit kartáčkem, můžete si sklovinu poškodit. Je tedy potřeba vydržet alespoň půl hodiny, než sliny kyselé prostředí zneutralizují a čištění zubů je již bezpečné.

4. Zařaďte do své rutiny pasty nebo výplachy s antibakteriální složkou

Těhotenství je obvykle doprovázeno zvýšenou únavou. V takových případech budoucí maminky na čištění zubů jednoduše zapomenou. To samé se také může stát v souvislosti s únavou spojenou se staráním se o miminko. Pokud se vám tedy bude stávat, že častěji čištění zubů vynecháte, doporučuji zařadit do své rutiny pasty nebo výplachy s antibakteriální složkou. Opět zmíním značku Herbadent a jejich antibakteriální gel na dásně.

5. Věnujte pozornost svým zubům a dásním ještě před těhotenstvím

Pokud plánujete otěhotnět, jděte na kontrolní prohlídku a dejte své zuby a dásně do pořádku.

V těhotenství významně narůstá v těle ženy hladina hormonů, jež mají vliv na propustnost a prokrvení dásní. Z tohoto důvodu se může objevit zánět dásní i přes perfektní hygienu. Existují však studie, které dokazují, že na záněty budou trpět ty těhotné, jejichž hygiena, a tedy stav dásní, nebyla v pořádku již před otěhotněním. Takže pokud budete mít zdravé dásně před otěhotněním, je mnohem menší pravděpodobnost, že budete trpět jejich zánětem v těhotenství (není to však vyloučeno).

Od maminek často slýchám, že se jim zuby zkazily těhotenstvím. Opravdu to tak jednoduše nefunguje, že by se zuby samy o sobě jen vlivem těhotenství odvápnily a vznikly na nich kazy. Rozsáhlý zubní kaz na stálém zubu nevznikne od nuly za půl roku, nějakou dobu to trvá. Vždy je to soubor již výše zmíněného – nevolnosti, zvracení, časté vynechání zubní hygieny, nedostatečná zubní hygiena ještě před otěhotněním, nevhodní strava (hodně sladkého), přítomnost již malých defektů (demineralizací), které během těhotenství progredují.

6. Spojte preventivní prohlídky s návštěvou dentální hygienistky

V těhotenství budete posláni na dvě zubní prohlídky. Nutno dodat, že obě mají velmi omezenou výpovědní hodnotu, protože vám žádný zubař v těhotenství nebude zhotovovat preventivně rentgenové snímky. Mezizubní kazy jsou zjistitelné v počátečních stadiích pouze na rtg. Nejen z tohoto důvodu je tedy třeba myslet na zubní kontrolu ještě před otěhotněním.

Těhotenské preventivní prohlídky je vhodné spojit s návštěvou dentální hygieny. Dentální hygienistka je schopna rozlišit zánět dásní způsobený plakem od zánětu způsobeného těhotenskými hormony. U plakem způsobeného zánětu je v ústech přítomno velké množství bakterií, jež se mohou dostat až k miminku! Navíc zkontroluje, zda péče o vaši ústní dutinu je kvalitní a je prováděna vhodnými pomůckami. Zároveň vám také poradí, pokud nepostupujete správně.

7. A co po porodu? Neolizujte dudlík miminka!

Pamatujte po porodu na to, že všechny patologické bakterie, které máte v ústech, předáváte každou pusinkou, olíznutím dudlíku či lžičky na své miminko. To ale na takovou bakteriální zátěž není připraveno. I z tohoto důvodu je důležité mít vše v ústech v pořádku. Předávání bakteriální zátěže se neubráníme, důležité je, aby byla co nejmenší. (Pozor hlavně na příbuzné, u kterých stav dutiny ústní nemusí být v pořádku.)

Pokud se budete držet výše napsaného, budete si dvakrát denně čistit zuby správným kartáčkem a jedenkrát denně (nejlépe večer) mezizubními pomůckami, vaše zuby a dásně mohou přežít vaše mateřství bez úhony.