Kdy začne moje miminko spát po celou noc?

Doba, kdy dítě začne spát celou noc, je velmi individuální. Pro vás jako rodiče je nejlepším způsobem, jak podporovat zdravé spací návyky, když budete reagovat na konkrétní potřeby dítěte.

Přibližně od 6. měsíce již děti v noci potravu nepotřebují, protože v tomto věku se u zdravého dítěte cyklus hlad a nasycení zcela přesune do denní doby. Nicméně krátké epizody probouzení jsou normální. V ideálním případě vaše miminko opět rychle samo od sebe usne.

Probuzení miminka může mít mnoho důvodů

Uvědomte si prosím, že noční probuzení nebo pláč mohou mít mnoho důvodů. Kromě hladu, žízně a plných plenek jsou ještě další možné příčiny – prořezávání zoubků, období silného růstu, infekce nebo noc po rušném dni atd., díky nimž  se u dítěte projevují neobvyklé spací návyky jako probouzení, mluvení ze spaní nebo vyžadování opětovného kojení nebo lahve.

Některé děti se dají do pláče a křiku, když  potřebují náklonnost nebo jednoduše dávají průchod stresu. Bohužel neexistuje žádná záruka, že dítě od určitého věku prospí celou noc. Může se také stát, že dítě, které vždy spalo celou noc, se najednou začne opět v noci probouzet. Obvykle to bude pouhá epizoda, která odezní.

Je důležité důsledně dodržovat denní pravidelnost.

Je důležité dodržovat důsledně každodenní pravidelný režim - doba jídla, ukládání k spánku a dalších činností jako např. procházek. Opakované rituály před spaním, mezi které patří koupání, jídlo, pohádky na dobrou noc nebo ukolébavky, vždy vytvoří klidnou atmosféru.

Je třeba trpělivost

Pokud si Vaše dítě nedokáže vytvořit pravidelné spací návyky okamžitě, neztrácejte trpělivost. Neexistuje pro to žádný kouzelný trik. Spánek dítěte nemůžete řídit. Jediné, co můžete udělat je to, že dítěti  pomůžete najít pevný rytmus a vytvořit si zdravé spací návyky. Nenechte se odradit, pokud Vám ostatní rodiče řeknou, že jejich miminka již prospí celou noc. Definice spánku po celou noc je relativní, protože se také používá pro kojence, kteří spí pouze od půlnoci do 5 nebo 6 hodin ráno. V průběhu prvních 3 – 4 let musejí být rodiče malých dětí připraveni smířit se s tím, že jejich vlastní noční spánek bude obvykle často přerušován.