Trendy metoda stravování BLW: Co na to dětská lékařka?

Zatímco v době, kdy vyrůstaly dnešní maminky, bylo zavádění příkrmů rutinní záležitostí a vždy začínalo mixováním veškerého jídla na hladké pyré, dnes jsou mezi maminkami patrné nové trendy a metody v přecházení na nemléčnou stravu. Mezi zaručeně nejpopulárnější dnes patří metoda BLW - Baby Led Weaning, neboli „dítětem vedené odstavování“. 

V čem metoda BLW spočívá?

 • Dává dítěti svobodu volby nejen ve výběru potravin, ale i době, kdy je připravené a má samo chuť se do nemléčné stravy pustit.
 • Dítě rozhoduje, co a v jakém množství sní.
 • Jednotlivá jídla nemixujete, nepasírujete ani z nich neděláte kaše.
 • Dítě se krmí samo, odpadá tak krmení lžičkou rodičem.
 • Nejprve se učí dítě kousat, poté polykat.
 • Návrat ke kořenům a společné stolování bez nutnosti vařit dítku „něco jiného“.
 • Počátek bývá většinou okolo 6. měsíce věku dítěte.
 • Dítě se začíná stravovat vleže na bříšku či v klubíčku u vás na klíně.
 • Výběr potravin je sice na dítěti, ale právě rodič pochopitelně ovlivňuje, co zdravého dítěti nabízí.
 • Ve chvíli, kdy dítě zvládne špetkový úchop, nabízíte i drobnější potraviny (borůvky, hrášek atd.)

Kdy je dítě připravené a kdy začít s BLW metodou?

Zastánci této metody označují za správný čas dobu, kdy je kojenec na takové psychomotorické úrovni, že je schopný sám vzít cokoli do ruky a o jídlo jeví evidentní zájem. Není překážkou, když v danou dobu nemá ani jeden zoubek.

Je tato metoda vhodná k celoplošnému doporučení?

O tom, jak své miminko začínáme stravovat, si všichni vyslechneme doporučení ošetřujícího pediatra dítěte, ale metoda volby je vždy na samotném rodiči. Já sama stále před tímto rozhodnutím a přiznám se, že jsem si našla střední cestu, která vyhovovala nám a našim dětem a nijak je neohrozila jak z hlediska nedostatku živin, tak z hlediska situací, kdy by se děti mohly začít dusit. 

Na co u BLW metody dát pozor

Aby byla vstřebatelnost živin dostatečná a co možná nejvyšší, je vhodné dítěti stravu upravit - nepodávat vcelku po velikých kusech. Nejednou se vám stane, že tak jak dítěti jídlo podáte, tak ho najdete v plínce. Vstřebatelnost z takto požitého jídla je mnohem nižší, než když jej podáte nakrájené.

TIP: Zvláště pozor u masa a důležitých zdrojů železa. Jeho potřebu v této době již nepokrývá příjem z mateřského mléka, což bývá u některých textů o BLW metodě chybně udáváno. 

Návrat ke kořenům?

Návrat ke kořenům z této metody necítím, protože i mláďatům byla podávána potrava předžvýkaná. Vstřebatelnost živin tak byla jiná než u dětí krmených výhradně BLW metodou. To byl jeden z hlavních důvodů, proč masozeleninový oběd u nás neproběhl metodou „do ručky“.

Pokud kojenci chcete dopřát možnost výběru, je to v prvních dnech zavádění příkrmů taková domácí loterie. Aby mělo dítě na výběr, položíme před něj více druhů zeleniny či ovoce. Jakmile ale dojde k alergické reakci, nebude patrné, která z potravin reakci vyvolala a výběr dítěti budete muset stejně omezit. Opatrně proto prosím ve chvíli, kdy máte v rodině zátěž typu astma, atopie či alergie.

TIP: U zavádění příkrmů je vhodné nejprve vyzkoušet jednodruhové svačinky dle klasického pravidla 3 dnů, po kterých mohu vyhodnotit, zda pro dítě daná potravina vhodná je, či nikoli. 

Jak najít kompromis?

Pokud se vám cokoli z charakteristik této metody líbí, nic nebrání tomu, abyste ji aplikovali u vás doma. Není nutné se vždy řídit každou zásadou metody. Hlavní je, aby vás, a především dítě, jídlo nestresovalo, nebylo do něj nucené a aby se stalo každodenní příjemnou chvilkou, na které se bude dítě těšit.

 • Vyhovte dítěti. Má-li zájem o jídlo, zajímá ho, co máte na talíři, a pozoruje vás při jídle. 
 • Nemusíte dítěti jídlo mixovat a pasírovat, můžete jej dítěti rozkrájet na kousky.
 • Líbí se vám metoda BLW, protože se dítě dříve naučí kousat a má možnost výběru? Podávejte touto metodou svačinky a oběd přizpůsobte věku tak, aby z něj mohlo tělo kojence čerpat důležité látky.
 • Pokud se rozhodnete pro BLW metodu, i kdyby jen částečnou formou, podívejte se jak na první pomoc v případě, že se začne miminko při jídle dusit.

BLW metoda: Shrnutí

Kdy: Od 6. měsíce věku dítěte.

Co: Jednodruhovou zeleninu nakrájenou na kousky, ovoce nakrájené na kousky. K obědu spíše více upravené jídlo pro lepší vstřebatelnost živin.

Příprava: Nakrájet na menší kousky a nechat dítě poznávat ručičkami a ústy nové chutě.

Délka krmení:  15 - 20 minut

Tajný tip: U BLW metody musíte dávat o to větší pozor na to, aby se dítě v nestřežené chvilce při testování chutí nezačalo dusit. Zopakujte si zásady první pomoci.