Výživa kojence od 8. ukončeného měsíce věku

Kolem 8. ukončeného měsíce věku se u vašeho děťátka zlepšuje koordinace zraku a rukou. Je proto ideální doba se pozvolna učit používat lžičku a procvičovat jemnou motoriku. Tomu pomůžou i různé dobrůtky, jako jsou keksy a oplatky, na kterých si prcek vyzkouší, jaké to je se krmit sám. Pokud stále používáte kojeneckou láhev, začněte trénovat pití z hrnečku.

Seznámení se lžičkou

Co si budeme povídat - doba, kdy se vaše dítě nají zcela bez cizí pomoci je ještě hodně daleko, ale je na čase, aby se s tímto pro něj tajemným předmětem seznámilo nejen z pohledu letadýlka, co zajíždí do hangáru, ale nástroje, který si může osahat. V tomto věku bude pravděpodobně se lžičkou mlátit do stolu, okusovat ji, ohmatávat a všelijak si s ní hrát. Je to jeho první krok k tomu, aby se mezi 13.-18. měsícem věku najedlo úplně samo.

Jak se naučit pít z hrnečku?

Cestu k úspěchu může usnadnit speciální cvičný hrneček, který je nahoře široce otevřený a snadno se vejde do dětských ručiček. Oblíbený “dvou-ušák” také pomůže. Ze začátku hrnek držte sama a nabízejte dítěti pouze malé doušky. Postupně se osmělí a začne do sebe čajík nebo mléko klopit sám.

Ládujeme se keksy

Co však dítě zvládne samo s přehledem už teď, je krmení se dětskými keksy, sušenkami, oplatkami nebo obilnými křupkami. Chutnat mu budou rýžové oplatky HiPP v jablečné a borůvkové variantě nebo ovocné pyré v kapsičkách, ze kterých může sát jako z lahvičky. I když se prckové zvládnou ládovat samy, vždy na ně při tom dohlížejte.

Jídelníček kojence od uk. 8. měsíce

Oproti jídelníčku v 7. ukončenému měsíci se nic nemění.

  • Ráno začínejte kojením nebo náhradní mléčnou výživou.
  • Při dopolední svačince kombinujte kojení či mléčnou výživu s ovocným příkrmem.
  • K obědu zvolte 3složkové menu pro děti starší 7 měsíců nebo polévku. Jako dezert nabídněte děťátku opět trochu ovoce.
  • Odpolední svačinka je jako dělaná pro ovocnou kapsičku nebo obilnou kaši.
  • Večer zvolte jednu z kaší na dobrou noc a před spaním dítě můžete ještě nakojit, nebo použít náhradní mléčnou výživu.

Pitný režim doplňujte praktickými sáčkovými dětskými BIO čaji, šťávami, nektary nebo nápoji, které kombinují čaje a šťávy do chutného a zdravého mixu.

TIP: Přidejte žloutek

Navíc můžete během dne do jednoho jídla přidat polovinu vařeného a nakrájeného žloutku. Vejce jsou totiž nejenom cenným zdrojem energie, ale obsahují i kvalitní bílkovinu, vitamíny a minerály. Do jídelníčku kojenců patří 1x týdně - ideální je přidat žloutek do zeleninového bezmasého příkrmu.