Bez mikroplastů

Životní prostředí od nás, lidí, zoufale potřebuje pomoc. I výběrem kosmetiky zmírňujeme zátěž a dopad na přírodu. Naučme se sáhnout po kosmetice, která neobsahuje plasty ve formě mikročástic nebo tekutých polymerů. Trh již takové produkty nabízí.

1. Co jsou to mikroplasty?

Jedná se o drobné částečky plastu o velikosti 100 nanometrů až 5 milimetrů. Podle původu se dělí na primární a sekundární.

  • Primární mikroplasty se vyrábějí výhradně průmyslově a bývají doplňkem kosmetických peelingů, sprchových gelů nebo zubních past.
  • Sekundární mikroplasty vznikají rozbitím, opotřebením a zvětráváním větších plastů, jako jsou plastové sáčky, láhve nebo rybářské sítě. Uvolňují se také při otěru pneumatik nebo při praní oděvů ze syntetických vláken.

2. Mohou být i kapalné

Kapalné polymery, což jsou synteticky vyráběné plasty, se vyskytují rovněž v kosmetických přípravcích. Nejedná se však o pevné částice, ale o kapalné složky výrobku.

TIP: Přečtěte si složení výrobků. V současné době je na trhu více než 500 druhů mikroplastů, které se používají v kosmetickém průmyslu. Naštěstí musí každý výrobek obsahovat seznam složek. Pokud narazíte na dlouhé názvy nebo zkratky, jako jsou polyethylen (PE), polypropylen (PP), polyethylentereftalát (PET), polymethylmetakrylát (PMMA) nebo nylon, znamená to, že daný výrobek obsahuje mikroplasty. Když nemusíte, nekupujte si jej. Hledejte k němu neškodnou alternativu.

3. Proč se nacházejí v kosmetice, když jsou zátěží pro přírodu?

Pevné mikroplastové částice se v některých přípravcích používají kvůli jejich výraznému peelingovému účinku, což znamená, že dokážou odstranit nečistoty a odumřelé kožní buňky z povrchu pokožky. Přidávají se také do kosmetických výrobků, aby zlepšily jejich vlastnosti, například mýdlo díky nim vypadá krémověji. Pomáhají také usnadnit rozčesávání vlasů nebo rychlejšímu vstřebávání krému do pokožky. Vytvářejí rovněž ochranný film na pokožce a činí ji jemnější a hladší. Horší je to však s jejich dopadem na životní prostředí.

Proč se vyhýbat mikroplastům v kosmetice?

... protože znečišťují moře a oceány 
Podle dostupných údajů již před pěti lety plavalo ve slaných vodách 51 bilionů mikroplastových částic, což je 500krát více než počet hvězd v naší galaxii.

... protože živočichové si je pletou s potravou
Podle výpočtů se z domácností vypouští více než 680 tun mikročástic ročně prostřednictvím odtoků ze sprch. Problémem je, že filtrační systémy je nedokážou účinně zachytit. Končí 
v řekách, mořích, oceánech a nakonec v tělech mořských živočichů, kteří je považují za potravu a omylem je konzumují.

... protože jsou téměř všude 
Mikroplasty byly nalezeny v jídle, nápojích (včetně piva), v medu nebo ve vodě z vodovodu
a také v lidské stolici.

Věděli jste? Mnoho evropských zemí již aktivně bojuje proti mikroplastům v kosmetice. Velká Británie, Francie, Itálie a některé další země jejich používání v kosmetice přísně zakázaly.

Proč je v zájmu každého z nás přemýšlet o mikroplastech?

... protože pronikají také do krve
Většina zkonzumovaných mikroplastů prochází trávicím traktem. V roce 2022 již byly poprvé nalezeny také v lidské krvi. Zkoumané vzorky obsahovaly polyethylentereftalát – termoplast, který se používá také k balení potravin. Polyethylen, jenž se používá také k výrobě mikrotenových sáčků a tenkých obalů na potraviny, byl nalezen ve čtvrtině vzorků.

... našly se v placentě těhotných žen i v mateřském mléce
K těmto závěrům dospěl i nedávný výzkum. Mateřské mléko je pro dítě nejlepší potravou. Jako milující matka a kojící žena si vždy vybírejte, co jíte a čím ošetřujete svou pleť, nebo dokonce své oblečení. Mikroplasty se do těla mohou dostat také z oblečení, které je převážně syntetické.

... protože jsou prokazatelně škodlivé
Dopad na lidské zdraví zatím není přesně znám. Víme, že mikroplasty obsahují různé stabilizátory, zpomalovače hoření a další chemické látky. Pozorování ukazují, že mohou poškozovat lidské buňky, a to i tím, že se přichytí na vnější membrány červených krvinek. To může omezit jejich schopnost přenášet kyslík. Existuje podezření, že plastové částice způsobují alergie, podráždění kůže, bolesti hlavy a poruchy imunity.

Věděli jste? Mikroplasty lze nahradit přírodními složkami. Výrobci kosmetiky pro dospělé i společnosti vyrábějící přípravky pro děti a kojence reagují a přijímají opatření. Nahrazují je surovinami, které jsou prospěšné pro dospělý i dětský organismus. Mezi nejčastější náhražky syntetických látek patří mák, cukr, sůl, ovesné vločky, výtažky z granátového jablka a lotosového květu. Tyto přírodní složky mají stejný účinek jako mikroplasty, ale bez dopadu na životní prostředí a zdraví.

Dobrá volba pro planetu i naše nejmenší

U dětí je namístě opatrnost při výběru kosmetiky, ale také kojeneckých lahví. Na to upozorňuje výzkum, který ukázal, že ve stolici malých dětí se nachází více mikroplastů než 
u dospělých. Podezřelé je také krmení z plastových láhví. Chcete-li se tomuto nežádoucímu účinku vyhnout, krmte své dítě ze skleněných kojeneckých láhví a hrnečků. Ano, jsou o něco těžší, mohou se rozbít, ale neuvolňují mikroplastové částice. 

Pokud plánujete příchod nového člena rodiny nebo už máte doma novorozence, nalaďte se od začátku na udržitelnou a zdravou vlnu. Sáhněte po pleťových přípravcích a dětských vlhčených ubrouscích bez drobných plastových částic. Už jen proto, že pokožka malých dětí je pětkrát tenčí než pokožka dospělých a látky, které na ni nanesete, se téměř okamžitě vstřebají do jejich tělíček.

HiPP a mikroplasty

Ochrana zdraví a životního prostředí je naší nejvyšší prioritou! Naše HiPP výrobky neobsahují zbytečnou chemii a jsou navíc zcela bez mikroplastů!
Kosmetické výrobky HiPP jsou opatřené tímto označením, které deklaruje, že neobsahují žádné mikroplasty - v pevné ani tekuté formě.