Plán výživy, správná výživa dítěte do 1 roku

Vydejte se s námi do světa objevování nejrůznějších chutí a pochoutek se svým začínajícím strávníkem. Zkušené maminky vám potvrdí, že se není čeho bát a zavádění prvních příkrmů není taková věda, jak se na první pohled může rodičům „nováčkům“ zdát. Jsme tu proto, abychom se s vámi podělili o naše dlouholeté poznatky získané ve spolupráci s vědci z oblasti výživy a pediatrie a společně prošli dveřmi do tohoto nového světa, který budete se svým drobečkem společně objevovat.

Sestavili jsme přehledný výživový plán a máme pro vás spoustu tipů a příkladů konkrétních jídelníčků, které najdete na následujících stránkách.

Na úvod musíme připomenout, že kojení je pro miminko to nejlepší. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje kojit nejméně do 2 let věku dítěte a od 4. do 6. měsíce věku podávat vedle kojení i příkrmy a přesnídávky. Máte problémy s kojením? Nebojte se vyhledat laktační poradkyni, která vás naučí správnou techniku a pomůže i při „rozběhnutí“ laktace, případně doporučí konzultace s lékařem.

V případě rizika alergie

  • Detaily ohledně výživy miminek ohrožených alergií jsme zpracovali v článku v  BabyBlogu.
  • Otázky ohledně alergií konzultujte s pediatrem.
  • Pro zahájení přikrmování platí podle vědeckých poznatků stejná doporučení jako pro děti bez zvýšeného rizika alergie. Sledujte vývoj dítěte a začněte s přikrmováním nejdříve po 4. měsíci a nejpozději po 6. měsíci – pozdější začátek nezajišťuje lepší ochranu před alergiemi.
  • Je důležité, abyste krmení do jídelníčku dítěte zařazovala postupně, krok za krokem. Dítě bude mít čas si na nové potraviny zvyknout a vy budete mít vždy možnost zjistit, které potraviny dobře snáší.
  • Pokud nekojíte, vyhledejte kojenecká mléka s vhodným složením, které konzultujte s pediatrem.

 

 

 

e-book ke stažení

Stáhněte si metodický e-book „Zavádíme příkrmy“ připravený ve spolupráci s MUDr.Karolovou, dětskou pediatričkou.

 Naleznete v něm řadu užitečných rad a tipů, jak postupovat při zavádění příkrmů.

Pro stažení klikněte na ZDE.

 

Skupiny výrobků HiPP naleznete v regálech s dětskou výživou pod tímto barevným značením: