Jak miminku ulevit

Zdůrazněme si to zas a znova. Zásadní roli má mateřské mléko, a pokud nemůžete kojit, tak kojenecké mléko s probiotiky a prebiotiky. Úlevu však můžete děťátku přinést vedle vhodného mléčka i masážemi a cvičením.

První pomoc při kolice a nadýmání

  • Dbejte na to, aby mělo vaše miminko dostatek pohybu, protože převalování a kopání nožičkami podporuje trávení.
  • Položte miminko bříškem dolů na vaše vlastní břicho (tělesný kontakt, uklidnění).
  • Vyzkoušejte masáž miminka, kdy bříško masírujeme jednou rukou ve směru hodinových ručiček tak, že kreslíme (olejem v tělové teplotě) kolem pupíku kruhy, které se stále zvětšují. 

Masáž nejen proti nadýmání, kolikám a zácpě u kojenců

Masáž miminka nejen uleví jeho bříšku, ale je to také obzvlášť vhodný způsob, jak podpořit úzký kontakt mezi dítětem a rodiči a jak dát miminku pocit blízkosti a bezpečí.  Jemná masáž také povzbudí krevní oběh a samozřejmě stimuluje zažívání, o které nám jde.

  • Než s masáží začnete, dbejte, abyste měli krátké nehty a teplé ruce.
  • Místo pro masáž by mělo být teplé a útulné.
  • Vyhněte se časovému tlaku nebo stresu, protože nervozita se přenáší na vaše miminko.
  • Použijte měkkou dětskou deku nebo měkké ručníky jako podložku.
  • Miminko by mělo být vzhůru a ne příliš unavené.
  • Nemasírujte miminko ihned po jídle, nebo když je dítě nemocné.
  • Přizvěte si na pomoc dětský olejíček HiPP s BIO mandlovým olejem BEZ zbytečné chemie.

Konkrétní techniky úlevy pro miminko

Vyzkoušejte s miminkem úlevové polohy, ale také si nezapomínejte hlídat jídelníček. Přitáhnutí kolínek k bříšku patří mezi nejčastější úlevové polohy. Položte miminko na záda, jemně přitáhněte kolínka k bříšku a povolte. Zařaďte pár takovýchto cviků pravidelně například do každého přebalování, nebo do společných her. Miminku také můžete nahřát bříško polštářkem plněným peckami z třešní, který můžete nahřát v mikrovlnce. Před přiložením na bříško ale vždy zkontrolujte vhodnou teplotu. Teplo na bříšku pomáhá na zaražené prdíky.

Vyzkoušejte si zapojit se i sama do hry a zahrajte si společně s miminkem na gymnastickém míči. Miminko se mírným hopsáním na míči uklidní, zbaví se zbytečného vzduchu ve střevech a uleví se mu. Pomáhá také, když děťátko často nosíte schoulené v pozici do klubíčka. Pozice je miminku pohodlná, cítí se v ní dobře a pokrčená kolínka opět masírují bříško. 

Bříško můžete také rovnou namasírovat. Zahřejte si v rukách pár kapek dětského pleťového olejíčku, naneste na bříško a jednou rukou po směru hodinových ručiček kreslete okolo pupíku zvětšující se kruhy. Masáž zahřátého bříška je pro uvolnění střev a zmírnění bolesti výborná. Pokud kojíte, dbejte na pestrou a vyváženou stravu. Vyhněte se potravinám, které vás nadýmají (toto je velmi individuální). Do pitného režimu zařaďte bylinkové čaje s obsahem fenyklu.

Kdy není masáž miminka vhodná?

Před každou masáží byste měli zvážit stav miminka. Pokud miminko kope a je divoké, načasování masáže není příznivé. Pokud miminko při masáži pláče, utište jej a pokud se uklidní, zkuste masáž znovu. Pokud je však miminko stále neklidné, přesuňte masáž na jiný den. Pokud ani masáž nevykouzlí úsměv na tváři děťátka, můžete zkusit pozvat na pomoc rektální rourku, která pomůže zaraženým prdíkům ven.

Zjistěte více o tom jak lze problémům předcházet správnou technikovou kojení a přisátí miminka k prsu ZDE. Můžete si také ověřit, zda svým nevhodným jídelníčkem nepřispíváte k nepohodě miminka VÍCE ZDE.