Cpát se vitamíny? Proč?

Dětská výživa od A do Z. Teoretická praxe a živá realita tak, jak ji vidí máma lékařka. O své zkušenosti s vitamínem D se s vámi podělí pediatrička a zároveň maminka tří dětí MUDr. Kateřina Karolová. Vede svůj blog, vydala vlastní knížku Já, doktor(in) a v roce 2018 a zvítězila v anketě Žena roku.

Vitamíny jsou jako zubní pasta

Vitamíny pro mě vždy spadaly do stejné kategorie jako zubní pasta nebo mýdlo na ruce. Jsou zdraví prospěšné a není radno na ně zapomínat. Jenže na rozdíl od poměrně jasné představy, jak používat kartáček, jsem si u vitamínů nikdy nebyla úplně jistá. Existuje jich příliš mnoho druhů, některé z nich mají dokonce i více názvů, desítky potravinových zdrojů i množství účinků, včetně těch negativních (z předávkování). Jak se v tom všem vyznat?

Těžko. To vám potvrzuji i z pozice dětské lékařky. Ale pokusím se vás s jedním z nich, vitamínem D, srozumitelně seznámit. Jako maminka ho totiž určitě budete potřebovat.

Je zbytečné, abyste si pamatovala, jestli je vitamín D potřebný pro zpracování vápníku, kyslíku nebo zlata v hrdle. Podstatné je, že je nutný, když má tělo v plánu tvořit kosti a zuby, asi jako když se zedník neobejde bez cementu a vápna. Na přísun vitamínu D byste měla myslet jak během těhotenství, tak poté co se vaše miminko narodí, neboť nároky organismu jsou v tuto dobu opravdu vysoké. Kojenci dokonce potřebují několikrát více vitamínu D na kilogram hmotnosti než dospělí (WHO Growth Standards, EFSA 2013). Důvod je logický, kdy jindy se tělo vyvíjí takovým tempem?

Kojenec ve věku 7 až 11 měsíců (8 až 9 kg) potřebuje 6x více vitamínu D na kg hmotnosti než dospělý (80 kg) a malé dítě ve věku 12 měsíců+ (12 kg) potřebuje 7x více vitamínu D na kg hmotnosti než dospělý (80 kg).

Zjistilo se, že kromě obecně známých účinků na růst, má vitamín D navíc i příznivý vliv na vývoj mozku (děti jsou chytřejší a bystřejší), ale hlavně hraje významnou roli v podpoře imunity. Dětem, které mají vyváženou a dostatečnou hladinu vitamínu D v těle, hrozí méně nemocí, a to proto, že vitamín D  má výjimečnou schopnost podpořit tělo v boji s infekcí. Představte si ho jako velitele elitní jednotky, jenž vycepuje své vojíny (imunitní buňky) k perfektní připravenosti. Stojí za to, mít ho v týmu. Kde ho najdeme, kde ho seženeme, jak ho do těla dostat? Existují tři možnosti:

1. Vystavte svou kůži slunečním paprskům

Pobývejte venku, vitamín D se samovolně vytváří z cholesterolu v kůži, která je nasvícená sluncem. Báječné, jednoduché. Jenže princip funguje podobně jako sluneční kolektory na ohřev vody. Pokud je zataženo (zimní měsíce, smog, kůže překrytá oblečením), proces vázne, vitamín D se netvoří (voda zůstává studená). Navíc je třeba v samotném opalování najít určitou míru, malým dětem a kojencům se cílené vystavování přímým slunečním paprskům vůbec nedoporučuje. Proto v létě  slunění nepřehánějte, v ostatních měsících naopak. Choďte na procházky, hrajte si venku na hřišti, pořádejte výlety do přírody. Nezapomeňte však na ochranné krémy a pokrývku hlavy.

2. Krmte sebe i děti potravinami přirozeně bohatými na vitamín D

A že je ho v nich málo? Řešením je i výživa obohacená vitamínem D. Nejbohatším zdrojem jsou mořské ryby. Bohužel, tradiční česká strava se rybám spíše vyhýbá a kapr na Vánoce celoroční průměr nezachrání. Málokdo si také uvědomuje, že vitamín D je v rybím tuku (v té seškrábané hromádce, co zbude po jídle na kraji talíře), ne ve svalovině. V malém množství nalezneme vitamín D též v mléce, mase a vejcích, ale obecně jsou české pokrmy na vitamín D poměrně chudé a potřeby organismu naplní jen zčásti. Důležitý je pravidelný a dostatečný přísun, protože účinky vitamínu D se začnou projevovat až při dlouhodobém vyváženém podávání.

Jednou z možností, jak hladinu vitamínu D v těle nasytit, je vybírat si potraviny, které jsou vitamínem D obohaceny (fortifikovány). Nabídka takových produktů se naštěstí stále rozšiřuje, výrobci si uvědomují důležitost, jakou vitamín D má, a hledají proto způsoby, jak ho do potravin zapracovat. Vitamín D slouží doslova jako velmi podstatná přidaná hodnota produktu, jenž se donedávna vyráběl bez něj.

Pokud už se tedy jako maminka rozhodujete, jaké potraviny svému dítěti nabídnout, určitě neprohloupíte, když budete pátrat, zda výrobek vitamín D obsahuje, nebo ne. Firma HiPP přidává vitamín D povinně do všech kojeneckých mlék HiPP, současně však také do batolecího mléka HiPP JUNIOR, mléčných kaší, kaší na dobrou noc a ve skle. V sortimentu najdete také příkrmy s rybím masem. HiPP myslí na každou věkovou kategorii dítěte. 

3. Podávejte doplňky stravy s vitamínem D

To proto se kojencům v prvním roce života předepisují kapky s obsahem vitamínu D a není radno na ně zapomínat, ať už je miminko kojené, nebo ne. Množství vitamínu D z mléka totiž nepokryje vysoké potřeby organismu. Především v zimním období, kdy je problém s pravidelností a intenzitou slunečních paprsků a současně hrozí vyšší riziko infektů. Vitamín D podporuje imunitu, nezapomeňte.

Co říci závěrem? Zapojte do jídelníčku více ryb, užívejte si slunečných dní a všímejte si, z čeho jsou složené potraviny a výživa, které nakupujete pro sebe i své děti. Vitamín D se odvděčí.