Vývoj motorických dovedností

Zde pro Vás uvádíme přehled vývojových fází motorických dovedností v období prvních 12 měsíců.

Uvědomte si prosím, že každé dítě se vyvíjí svým vlastním, individuálním tempem. Pokud máte nějaké pochybnosti týkající se vývoje miminka, poraďte se se svým dětským lékařem.

Novorozeně

Reflexy, tedy nevědomé, instinktivní reakce, jsou nyní ještě velmi dominantní. Pokud dáte miminku prst, okamžitě se ho chytí. Pokud pohladíte chodidlo, nožička se zavine, jako kdyby chtěla něco chytit.

Okolo prvního měsíce

Miminko začíná zvedat hlavu, když leží na bříšku. Zpočátku na velice krátkou dobu a s velkým úsilím, ale postupně se stále větší neústupností. Miminko začíná zvedat ruku k ústům a saje ji.

Okolo druhého měsíce

Nohy už nejsou pořád ohnuté. Pokud leží miminko na zádech, kope kolem s dost velkou energií. Při lehu na bříšku zvedne nyní hlavu přibližně do úhlu 45°. Pokud miminko vytáhnete do sedu, udrží hlavu vzpřímenou až 5 sekund.

Okolo třetího měsíce

Při lehu na bříšku se dítě při zvednutí hlavy podpírá dolní částí paží. Umí se už převalit z boku na záda. Reflex zatínání pěsti se začíná uvolňovat – uchopuje více vědomě.

Okolo čtvrtého měsíce

Pokud miminko posadíte, musíte ho pořád ještě podpírat. Umí volně otáčet hlavou na obě strany. Je už dost zkušené v podpoře pažemi a kopání kolem sebe. Zaměřuje se očima na vzdálenější předměty a natahuje se pro ně.

Okolo pátého měsíce

Vaše miminko plave na suchu; převaluje se ze strany na stranu na bříšku. Pokud ho postavíte, zapříčí nohy proti podlaze. Dává si hračky do pusy a přendává je z jedné ruky do druhé.

Okolo šestého měsíce

Nyní se miminko dokáže podepřít nataženým předloktím. Při lehu na zádech se umí převalit doleva a doprava. Strašně rádo si hraje se svýma nohama. Pokud ho posadíte, podepře se dopředu pažemi – a zůstane sedět.

Okolo sedmého měsíce

Vaše miminko již umí skutečně sedět samo. Umí se převrátit ze zad na bříško bez vaší pomoci. Pokud ho postavíte na podlahu, bude dělat poskakovací pohyby. Pokud leží na zádech, má ve zvyku dávat si prsty u nohou do pusy.

Okolo osmého měsíce

Vaše miminko začíná rukou zvedat sušenky nebo chlebové kůrky do úst a začíná je „okusovat“. Je to dobré cvičení na prořezávání zoubků. Umí se převrátit ze zad na bříško bez vaší pomoci. A začíná lézt - z polohy, kdy se podpírá pažemi, se vytáhne dopředu a táhne za sebou nohy.

Okolo devátého měsíce

Nyní se miminko umí pohybovat bez pomoci. S velkou dovedností leze po celém bytě. Naučilo se používat „pinzetový úchop“, tj. umí držet malé předměty mezi palcem a ukazováčkem. Pokud ho držíte za nohy, dokáže stát pevně po dobu asi 1 minuty.

Okolo desátého měsíce

Pokud se může podpírat, vytáhne se dítě z polohy vsedě do vzpřímené polohy vestoje. Jakmile se může přidržet, bude schopné na krátkou dobu stát. Umí houpavé pohyby v pozici na čtyřech a je připraveno na své první průzkumy po čtyřech. Miminko se nyní umí samo posadit z lehu na bříšku.

Okolo jedenáctého měsíce

Vaše miminko je nyní velice šikovné v lezení po čtyřech. Dokáže se kdekoli vytáhnout do stoje, dělá první krůčky a přitom se přidržuje vašich rukou. Pokud se může něčeho pevně chytit, umí stát vzpřímeně a dokonce zvednout jednu nohu, aniž by spadlo – důležitá dovednost pro chůzi.

Okolo dvanáctého měsíce

Pokud se přidržuje jedné ruky, je dítě nyní schopno chodit. Nejrychlejší děti budou již dělat své nezávislé krůčky. Vaše dítě bude zvedat věci ze země z polohy vestoje a přitom se druhou rukou něčeho držet. Snadno umí přejít z polohy vsedě do polohy lezení po čtyřech.