Plán výživy: od ukončeného 6. měsíce*

V období od ukončeného 4. až 6. měsíce začínáme přikrmovat. Při rozhodování o vhodném okamžiku byste se měli řídit potřebami dítěte a doporučením vašeho lékaře. Mateřské mléko však stále zůstává základem jídelníčku dítěte.

Co to příkrm je? Příkrm je porce jídla, kterou dítěti nabízíte místo běžné dávky mléka. Dítě tím zasytíte a obohatíte ho o nové živiny. Jedná se o formu jemné kaše či pyré.

 

Zhruba od ukončeného 6. měsíce začínají dětem růst první zoubky. Děti navíc nyní dokážou mnohem lépe pohybovat jazykem a celými ústy. Od 8. měsíce by si dítě mělo pomalu zvykat na stravu s malými kousky potravy.

Ráno: Nejlepším startem do nového dne je stále mléčná strava - ať už se jedná o mateřské mléko nebo pokračovací mléko HiPP 2. Složení pokračovacího mléka je uzpůsobeno výživovým potřebám starších kojenců. Od 8. měsíce můžete dítě učit pít mléčnou stravu z hrnečku. Pití z hrnečku podporuje správný vývoj dítěte a chrání zoubky.

Dopoledne: Dopoledne můžete dítěti opět nabídnout mateřské mléko nebo mléčnou kojeneckou výživu HiPP. Pokud má dítě větší hlad, přidejte navíc HiPP Ovoce. Tato svačinka je lehce stravitelná a obiloviny dítě dobře zasytí.

Oběd: Od 8. měsíce můžete dítěti nabídnout dětská menu určená pro děti od ukončeného 8. měsíce. Jídla obsahují měkké, malé kousky potravy, které budou dítě motivovat ke žvýkání. Osvojení si této dovednosti je důležité pro další vývoj dítěte a rozvoj řeči. Porce pro děti v této věkové kategorii jsou větší, protože dítě nyní potřebuje k nasycení větší objem potravy.

Odpoledne: Jako odpolední svačinka je vhodná obilná kaše s ovocem. Ovocné svačinky HiPP Ovoce nebo HiPP Ovoce & Jogurt obsahují menší kousky ovoce a jsou určené pro děti od 7. měsíce. Nové druhy ovoce zajistí rozmanitost chutí.

Od ukončeného 6. měsíce dbejte na to, aby dětské svačinky byly co nejpestřejší. Nyní můžete dítěti nabídnout také HiPP Ovoce & Jogurt nebo HiPP Ovocné duety (ovoce s jogurtem nebo tvarohovým krémem).

Pro chroupání s prvními zoubky jsou od 8. měsíce vhodné například HiPP Baby suchárky nebo HiPP Jablečné rýžové oplatky, na kterých si děti mohou pochutnávat mezi jídly.

Večer: Pro děti od ukončeného 7. měsíce jsou určené nové druhy HiPP Mléčných kaší na dobrou noc bez přidaného cukru s obsahem větších kousků potravy a s dalšími příchutěmi, které jsou k dostání ve skle i jako BIO Mléčné kaše na dobrou noc.

Nápoje: Nejpozději v okamžiku, kdy Vaše dítě dostává již 3 příkrmová jídla denně, by mělo dostávat ke každému jídlu něco k pití. Ideální je kojenecká voda, neslazený čaj, BIO Čaj & Juice, ředěné BIO Juice.

Časté otázky a odpovědi

Moje děťátko ještě nemá žádné zoubky, mohu mu i přesto dávat Menu s kousky?
Ano, Baby Menu od ukončeného 4. měsíce obsahují tak malé kousky potravy, že dítě je schopné je rozmělnit i pohybem čelisti.

Mému děťátku ještě nechutná strava s většími kousky potravy, co mám dělat?
Dávejte mu nadále řidší jídla, do kterých postupně přimíchávejte menší množství dětského Menu určeného od ukončeného 7. měsíce.

Jak velká by měla být dětská porce?
Skleničky HiPP určené pro děti od ukončeného 7. měsíce obsahují porci odpovídající věku dítěte a průměrnému množství potravy. Je však běžné, že některé děti jí více a některým naopak stačí k nasycení menší množství jídla. Případné výkyvy v chuti k jídlu jsou u dětí naprosto normální. Pokud má dítě hlad, nabídněte mu jako zákusek ovoce.

Péče o zdravé zoubky:

  • dbejte na pravidelnou péči již od prvních zoubků
  • po vyčištění zubů už nepodávejte žádnou výživu
  • nenechávejte dítěti lahvičku s mlékem nebo čajem jako náhražku dudlíku a ani k uspání
  • lahvičku na pití držte sami a dávejte dítěti plynule napít
  • od 8. měsíce zvykejte děti pít z hrnečku

Skupiny výrobků HiPP naleznete v regálech s dětskou výživou pod tímto barevným značením: