Nejčastější zdravotní problémy v těhotenství a jak na ně
Říká se, že těhotenství patří mezi nejkrásnější období ženy, a často tomu tak skutečně je. Někdy s sebou však změna stavu přinese zdravotní komplikace, které nastávající maminku dokáží pěkně potrápit. Jaké patří mezi ty nejběžnější a jak proti nim bojovat?
Bolesti a nevolnost v těhotenství
Mezi nejčastější zdravotní komplikace patří jednoznačně těhotenské nevolnosti, které však u většiny nastávajících maminek po 1. trimestru postupně odezní. Do té doby byste se měla snažit dodržovat pitný režim, jíst alespoň po menších dávkách a vyhýbat se pokud možno všemu, co vám nedělá dobře.
Nevolnost vás minula obloukem? Nejrůznějším bolestem v těhotenství se ale pravděpodobně nevyhnete. Zatímco bolest prsou či podbřišku by měla časem odeznít, bolesti zad či třísel se s rostoucím bříškem spíše stupňují. Úlevu vám poskytne cvičení pro těhotné, častá změna polohy či těhotenský polštář, který oceníte i při kojení.
Výtok, špinění a krvácení v těhotenství
Špinění či krvácení na začátku těhotenství dokáže vyděsit i zkušenou maminku, natož prvorodičku. Ačkoli se většinou nejedná o nic vážného, skutečnou příčinu dokáže určit jedině váš lékař. Pokud krvácení způsobilo uhnizďování embrya v děloze, prasklá cévka či malá krevní sraženina, není důvod k obavám - problém zpravidla vyřeší klid na lůžku.
Co se týče bílého či růžového výtoku v těhotenství, záleží na okolnostech. Pokud výtok doprovází svědění, pálení, otok či zarudnutí sliznice, pravděpodobně jde o relativně neškodnou kvasinkovou infekci. Její léčba je u nastávajících maminek sice omezená, ale pomůže. Stejně jako v případě krvácení byste tak měla co nejdříve navštívit svého lékaře.
Průjem v těhotenství a další střevní potíže
Trápí vás průjem, zácpa, plynatost či bolest břicha? Problémy s trávením jsou v těhotenství naprosto běžné. Za ty nejčastější - zácpu a nadýmání - může rostoucí hladina hormonu progesteronu, který zpomaluje pohyb potravy v trávicím traktu. Obtíží se naštěstí obvykle zbavíte přidáním pohybu, tekutin, vlákniny a zakysaných mléčných výrobků.
Pokud v těhotenství naopak trpíte průjmem, příčinou bude buď dietní chyba, nebo infekce, které opět vyřešíte úpravou stravy. U žen ve 3. trimestru se však zároveň může jednat o znamení, že se miminko chystá na svět. Ať už vás sužuje průjem, zácpa nebo hemeroidy, po porodu by většina trávicích potíží měla každopádně odeznít.
Nachlazení v těhotenství a další neduhy
Únava, malátnost, návaly horka či bolest hlavy v těhotenství nejsou pro mnohé nastávající maminky nic neobvyklého. Když se ale navíc přidá rýma, kašel či bolest v krku, máte rázem zaděláno na pořádnou virózu. Nemoc v těhotenství sice není nic příjemného, ale potenciální riziko - obzvlášť v 1. trimestru - představuje pouze chřipka či teplota nad 38°C.
Jak se tedy s nemocemi v těhotenství vypořádat? Ideální je jim předcházet. Základem prevence je zdravý životní styl: pravidelný pohyb, kvalitní odpočinek, vyvážená strava a dostatek tekutin. Ty můžete doplňovat např. vybranými čaji pro těhotné nebo zředěnými ovocnými šťávami HiPP bez přidaného cukru.