Skip to main content

Dítě v 10. měsíci

10. měsíc je fází intenzivního objevování. Před zvědavým a stále odvážnějším „lezcem“ není nic v bezpečí! Snaží se dosáhnout na vše, co mu padne do oka, ať už je to dekorace na poličce, talíře na stole, nebo obsah kuchyňských zásuvek. Možná už dělá první krůčky bez vaší pomoci a vyslovuje první slabiky, které znějí jako konkrétní slova.

Jak se dítě vyvíjí?

Máte pocit, že vaše dítě vyrostlo příliš rychle? Je to pravda! Vždyť dokáže obratně uchopit různé předměty a účelně s nimi manipulovat, snaží se stát a chodit, přidržuje se zdi nebo pohovky. Každý den je dobrodružstvím a pro malého průzkumníka příležitostí rozšířit svůj akční rádius od důvěrně blízkých lidí k těm méně známým.

Přibližně v 10. měsíci dítě umí:

 • vyslovit první srozumitelné slabik
 • uchopovat drobné předměty
 • hrát si s vodními prvky

Tělesný vývoj dítěte

Kulaté, buclaté rysy kojence se prodlužují, tělo také zeštíhlelo.

Milníky

Hmotnost Dítě váží přibližně 8500 až 9200 gramů, což odpovídá přírůstku přibližně 300 gramů za měsíc.
Růst Měří přibližně 72 až 79 centimetrů, obvod hlavy je 43 až 49 centimetrů.
Řeč Vyslovuje první srozumitelná slova "mama", "tata", "bác" "no"; rozumí každodenním situacím s nimi spojeným. Rozvíjí koordinaci úst a dýchání.
Motorická zručnost Dítě si procvičuje klešťový úchop, tj. uchopování předmětů mezi palec a ukazováček. Pravděpodobně dokáže lézt po čtyřech, plazit se, bezpečně samostatně sedět; případně se dokáže postavit a chodit s oporou.

Většina dětí nosí v 10. měsíci života oblečení velikosti 80 nebo jim sedí dvojitá velikost 74/80.

Emocionální a motorický vývoj dítěte

Téměř všechny děti dnes trénují hrubou motoriku. Jedná se o rozvoj svalů od bezděčných reflexů přes řízené ovládání jednotlivých částí těla až po rovnováhu:

 • lezení po čtyřech
 • plazení
 • sed bez podpory
 • stoj s oporou

Drobek udělá vše pro to, aby chodil co nejvíce – vděčně vás vezme za ruku a táhne vás, kam se mu zachce. Musíte se neustále ohýbat a vaše páteř si to uvědomuje. Snažte se svého potomka povzbudit, aby se nespoléhal jen na vaše ruce, ale využíval k opoře také zeď, pohovku nebo pevně ukotvené skříně. Některé děti již dokážou ujít několik kroků, aniž by se čehokoli držely. První krok je obvykle výsledkem motivace a odhodlání dosáhnout na něco obzvláště zajímavého – například na ovladač televize nebo chytrý telefon. Neuvěřitelné, jak daleko se doba posunula, že?

Ve zkratce: Stejně jako sezení je i trénink chůze velmi individuální. Každé dítě se přizpůsobuje novému pohybovému vzorci svým vlastním tempem, takže ho nenuťte chodit dříve, než samo chce. A hlavně – nesrovnávejte ho s ostatními vrstevníky!

Fascinuje vás, jak se desetiměsíční dítě soustředí, aby konečky prstů zachytilo chomáček prachu, stéblo trávy, kamínek, spadlý list ze stromu, sněhovou vločku nebo broučka? Vypadá to jako zábava, ale je to další trénink jemné motoriky. Poctivý trénink klešťového úchopu. Tedy dovednost zachytit drobný předmět mezi první články palce a ukazováčku. Dítě tak získá mnoho informací o svém okolí: nepolapitelný chomáček prachu poletuje všemi směry, stéblo trávy je tenké a těžko se uchopuje, kamínek je tvrdý a možná ostrý, suchý list se při dotyku rozpadá, sněhová vločka taje a brouček rychle uteče. Úchopová cvičení postupně umožní dítěti samostatně používat prsty rukou a koordinovat jejich činnost.

Při intenzivním pohybovém tréninku není kognitivní a emocionální rozvoj nejvyšší prioritou. To neznamená, že se v mozku vašeho miláčka nic neděje, naopak – lezení, narovnávání se, udržování rovnováhy a intenzivní smyslové vjemy vyžadují špičkový výkon mozku.

V tomto měsíci dítě nadšeně a s údivem reaguje na vše neobvyklé a neznámé a zároveň se od vás odvažuje vzdálit, aby mohlo objevovat další a další nové věci. A všude je spousta zajímavých zákoutí! Na objevitelských výpravách získává sebevědomí, samostatnost a zkušenosti – i když ne vždy v pozitivním smyslu. Někdy ho následky jeho vlastních činů zaskočí, zejména když se uhodí, dotkne se horké, čerstvě vyžehlené látky nebo strhne ubrus se vším, co je na něm. I pády jsou vždy určitým rizikem.

Dítě ještě nemá pud sebezáchovy, proto na něj dávejte pozor a zajistěte jeho bezpečí čtyřiadvacet hodin denně sedm dní v týdnu. Odstraňte z jeho dosahu nebezpečné a cenné předměty a samozřejmě toxické látky. Nezaměňujte však přiměřenou ostražitost s přílišnou úzkostlivostí. Příliš opatrní rodiče jsou v neustálém stresu, bojí se, že se jejich mazlíčkovi může kdekoli cokoli stát, a nedovolí mu prozkoumávat okolí, jak je v jeho věku přirozené.

Všimla jste si, že po každé výpravě se vám malý průzkumník s radostným výskotem vrací do náruče? Je mu teprve pár měsíců, ale už získal zásadní poznatek: máma a táta jsou tu vždycky pro mě, jsou mým bezpečným přístavem. Mohu se vzdálit, objevovat svět ve stále větších kruzích, ale vždy se smím vrátit k těm, kteří se se mnou mazlí a pečují o mě.

Dětská obuv

Máte radost z prvních krůčků svého potomka? Do interiéru mu nedávejte pevnou obuv, lepším řešením je chůze naboso nebo v ponožkách s protiskluzovou úpravou. Na ven volte pouze zdravotně vhodnou obuv, nenechte se zlákat „dospěláckou“ módou. Dětské nohy mají mnoho anatomických a funkčních specifik a snadno se deformují. Obuv by měla být o 10 až 15 milimetrů delší v přední části prstů, mít kulatou špičku a sahat ke kotníkům. Stélka by měla být z vnitřní strany vyrobena ze sacího materiálu a z vnější strany pevná plná podrážka. V ideálním případě by měla být celá obuv vyrobena z přírodních materiálů, nikoli ze syntetiky. Hitem posledních let jsou moderní „capáčky“, anglicky „barefoot“.

Ve zkratce: Chodidla jsou důležitým nástrojem pro trénink rovnováhy, ale také pro přijímání vjemů, díky nimž se do mozku dítěte zároveň přenáší mnoho důležitých smyslových informací. V interiéru – naboso nebo v protiskluzových ponožkách – dítě trénuje stoj a chůzi na různých površích, jako jsou koberce, dlaždice, dřevěné parkety, laminátová podlaha nebo beton. Pokud je to možné, nechte ho v létě bez bot také venku. Nechte ho bosé šlapat po trávě, vodě, písku, oblázcích. Povrch musí být samozřejmě bezpečný. Ideální je zahrada, mořská pláž nebo dobře udržovaný dotykový chodník na dětském hřišti. Učení stoje a chůze bude pro malého snadnější a zajímavější.

Výchova hrou

Hry ve vodě jsou pro děti tohoto věku skvělým zdrojem učení a zábavy. Naplňte vanu malým množstvím vody, posaďte do ní dítě, přidejte dva nerozbitné hrnky nebo kbelíky a měkké míčky, hračky do vody nebo obyčejnou houbu. Malý průzkumník bude nadšeně přelévat vodu z jedné nádoby do druhé. Je to pro něj hra, ale jeho mozek, svaly a nervy si procvičují koordinaci ruka-oko a také měření – kolik vody mohu nalít do hrnečku, než se naplní?

Léto vždy nabízí nejvíce příležitostí k vodním radovánkám. Dítě si bude hrát v nafukovacím bazénu na balkoně bytu, na terase domu nebo na zahradě. Má staršího sourozence? Nechte je cákat vodu kolem sebe – i to je způsob, jak poznávat svět a jeho vlastnosti.

Pozor: Při vodních hrách mějte vždy na paměti bezpečnost. V létě umístěte bazén na balkon, terasu, do zahrady nebo na mořskou pláž do stínu. Vyhýbejte se slunci alespoň od 11.00 do 15.00 hodin. Ochrana před UV zářením je nutností stejně jako klobouček nebo kšiltovka. Děti by při hře na pláži nebo přímo ve vodě měly nosit nafukovací rukávky; ideální jsou kulaté rukávky ve tvaru kola. V běžném obchodě je nekoupíte, je třeba je objednat online. Klasické chrániče jsou bezpečné, ale brání většímu rozsahu pohybu. Ať už jste s „lezcem“ doma – v koupelně a ve vaně –, nebo u bazénu či moře, nespusťte ho ani na chvíli z očí nebo z rukou a nikdy od něj neodcházejte!

Ve zkratce: Dítě v tomto věku miluje plnit a vyprazdňovat hrnečky, kyblíky nebo jiné nádoby. Nechte ho hrát si s vodou podle jeho představ. Rádo také otevírá a zavírá zásuvky, vytahuje talíře, hrnce a další nádobí. Nebraňte mu v těchto činnostech; místo toho mu vyhraďte alespoň jednu zásuvku s bezpečnými předměty, které může zkoumat. Obzvlášť ho zajímají duté předměty – strká do otvorů hůlky, vkládá do nich věci, pokládá je na sebe a vedle sebe, rozebírá je. Připravte se na to, že se po bytě budou povalovat hračky a různé předměty z domácnosti. Nezoufejte, nepořádek po nějaké době pomine, ale nádherné objevitelské období s prckem se už nikdy nebude opakovat.

Konečně se váš neposeda unavil a dožaduje se přestávky? V deseti měsících je čas na leporelo nebo obrázkovou knížku. Zasmějte se společně nad vtipnými říkankami a veselými ilustracemi. Pojmenujte jednotlivé osoby, zvířata nebo předměty, jejich tvary a barvy, napodobujte zvuky. Mnohé z knih jsou dotykové – pokud dítě stiskne příslušné tlačítko, ozve se zvuk. Prohlížení knížky jistě přinese prckovi i vám mnoho radosti a postupně vytvoří návyk na čtení a chvilku klidu před spaním.

Chystáte se do práce?

Rodičovská dovolená u nás může trvat tři roky. V ideálním případě byste si měla tento čas se svým dítětem naplno užít. Ne vždy je to však možné. Důvodem jsou různé životní situace – nejčastěji asi nedostatek rodinných financí nebo nutnost udržet si zaměstnání.

Předpokládejme, že na rodičovské dovolené je matka – to je také nejběžnější model péče o dítě do 3 let věku. Plánujete návrat do práce po roce, nebo dokonce ještě dříve? Kdo bude o dítě pečovat? Existuje několik možností podle toho, zda chcete pracovat z domova, nebo jít do klasického zaměstnání a zda hledáte pro dítě půldenní nebo celodenní péči, nebo jen občasné hlídání. První možností je, že se budete s partnerem na rodičovské dovolené střídat. Druhou možností je, že vám budou pomáhat prarodiče. Pokud tato možnost nepřipadá v úvahu, musíte se poohlédnout po chůvě, kterou budete platit z vlastní kapsy, nebo po specializovaných jeslích. Ty jsou u nás většinou soukromé a přijímají děti zhruba od jednoho roku podle jejich individuálních schopností. Můžete také najít zařízení, které přijme vaše dítě dříve, například od 6 měsíců.

Chcete pracovat z domova a péči o dítě hodláte řešit s pečovatelskou službou? Připravte se na to, že i home office má z hlediska péče o malé dítě velká úskalí. Váš potomek si sice může hrát ve vedlejším pokoji s chůvou, která ho nakrmí, přebalí a uspí, ale pokud ví, že jste doma, bude se stejně dožadovat vaší pozornosti. Zkušenosti s kombinací práce z domova a souběžné péče o dítě doma jsou různé – závisí na vaší pracovní době, charakteru vaší práce, denní době, kdy pracujete, a také na tom, jak je dítě samostatné a přizpůsobené péči cizí osoby.

Podařilo se vám sehnat hlídání nebo soukromé jesle? Zvykejte dítě na nové lidi a neznámé prostředí dříve. Pokud je váš potomek zvyklý na to, že žijete společensky a přijímáte návštěvy, tj. rodinu, kamarády ze hřiště, skupiny nebo přátele, nebo pokud s ním chodíte do rodinného centra a na akce, přizpůsobí se nové situaci mnohem snadněji.

Ve zkratce: Pokud si dítě vytvoří k chůvě nebo učitelkám v jeslích vztah, rychleji se přizpůsobí nové situaci. Promluvte si s odborníky, kteří se o něj budou starat, a podrobně s nimi proberte jeho denní režim, stravovací návyky, hygienu a případné zvláštní požadavky.

Připravujete své dítě na pobyt mimo domov? Zabalte mu praktické potřeby i milé drobnosti:

 • oblíbené jídlo a prádlo na výměnu, podle okolností i plenky
 • bačkorky nebo ponožky s protiskluzovou úpravou
 • oblíbenou plyšovou nebo jinou hračku, případně jiný předmět
 • jednoduché fotoalbum v malém formátu s obrázky maminky, tatínka, případně sourozenců nebo domácích mazlíčků

Výživa dítěte

První příkrmy jste do jídelníčku svého dítěte pravděpodobně zařadila, když mu bylo 4 až 6 měsíců. Od první lžičky ovocného pyré, masozeleninové polévky, obilné kaše nebo prvních soust „do prstíků“ už nějaký čas uplynul. Denní jídelníček by měl být kompletní. V noci se však váš mazlíček může stále dožadovat mateřského mléka nebo mléka z láhve – i když často jen proto, aby uspokojil svou potřebu sát a přitulit se k vám.

Kojení a náhradní mléčná výživa

Význam kojení nebo pití mléka z láhve u dětí v tomto věku mírně klesá, ale platí totéž co dříve: Pokud to vám a dítěti vyhovuje,kojte ho nebo ho krmte náhradním mlékem podle potřeby. Mnoho dětí již má rádo pevnou stravu a jí na vysoké židli nebo u stolu s rodinou. Zkoumání nových potravin je pro vaše děťátko vzrušující – a nové objevy také vyžadují spoustu energie!

Tip: Nezapomeňte fotografovat. Zábavné snímky z krmení jsou nádhernými momentkami, jež dokumentují, jak vaše miminko roste. Jednou se jim budete od srdce smát – s mnohem odrostlejší ratolestí. Pro uchování vzpomínek jsme pro vás připravili milníkové kartičky. Po registraci do HiPP BabyClubu si je můžete stáhnout, vytisknout a začít fotografovat.

Dítě však může ztratit chuť k jídlu, když se mu prořezávají zoubky, má infekci nebo prožilo velmi vzrušující den. Také jste si všimla, že po změně režimu, po výletě nebo na dovolené vaše děťátko odmítá pevnou stravu? V takových případech se – ještě jako kojenec – rádo vrátí k prsu nebo láhvi. Aby přijalo dostatek mléka a vápníku, měl by jeho výživový plán obsahovat 400 až 500 mililitrů mléka nebo přibližně stejné množství gramů mléčných výrobků denně. Toto množství můžete rozdělit do jedné až dvou kojicích dávek nebo do jedné lahvičky umělého mléka ráno (200 až 250 mililitrů) a jedné lahvičky mléčné kaše (200 až 250 gramů) večer, případně zkuste několik lžiček jogurtu nebo kefíru.

Maminky si obvykle užívají výjimečný čas s desetiměsíčním dítětem a těší se na společné chvíle intimity. Připravte se však na to, že kojení nebo krmení z láhve se u dětí starších 40 týdnů může změnit v akrobatické cvičení – dítě se energicky pohybuje, snaží se vstát, chce si hrát.

Příkrmy

Chcete svému dítěti v 10 měsících nabídnout kromě ovocného nebo zeleninového pyré, mléčno-obilné kaše nebo příkrmu do ručičky také zážitek z jídla u společného stolu? Věnujte pozornost těmto pravidlům:

 • Nenabízejte dítěti ořechy, oříšky nebo hroznové víno, protože hrozí riziko aspirace, tj. vdechnutí potraviny nebo jiného předmětu dýchacími cestami nebo trávicím ústrojím. Aspirace je spojena s akutními problémy, jako je hrozba udušení, ale také s problémy, které se objeví až po nějaké době, jako je například zápal plic.
 • Do pokrmu, který je určen i pro dítě, nepřidávejte sůl, přidaný cukr ani ostré koření.

Trávicí systém kojence je natolik vyspělý, že již není třeba zavádět nové potraviny jednotlivě a s odstupem času. Příliš slané, sladké, kořeněné, tučné a smažené potraviny však dětskému bříšku rozhodně neprospějí.

Tip: Pravidelně čistěte první mléčné zuby dítěte a naučte ho používat zubní kartáček. Snížíte tím riziko budoucího vzniku zubního kazu a pomůžete svému děťátku zvyknout si na to, že zubní hygiena je součástí každodenního života – stejně jako mytí rukou nebo česání vlasů.

Návštěva pediatra

V 9. až 10. měsíci byste měla s dítětem absolvovat 8. preventivní prohlídku. Pediatr zkontroluje fyzické zdraví a psychomotorický vývoj vašeho děťátka:

 • měření hmotnosti, obvodu hlavy a obvodu hrudníku
 • vyšetření orgánů
 • kontrola očí a uší
 • u chlapců vyšetření varlat k vyloučení nesestouplých varlat
 • kontrola držení těla a motorických dovedností, jako je plazení, sezení, stání, případně chůze
 • posouzení jemné motoriky a vývoje řeči
 • prohlídka zubů a prořezaných mléčných zoubků s informacemi o zdraví zubů a fluoridaci
 • poučení o možnostech výživy, zavedení nových potravin do jídelníčku

Kromě toho vás pediatr upozorní na nástrahy, které na stále mobilnější dítě číhají v každodenním životě. Pro pořádek: většina dětských úrazů se stane doma.

Pediatr vás také bude informovat o očkování, které na prcka později čeká. V 11. měsíci života by měl dostat poslední, tedy 3. dávku hexavakcíny, a také 3. dávku vakcíny proti pneumokokovým invazivním onemocněním. Mezi 15. a 18. měsícem byste ho měla nechat očkovat 1. dávkou vakcíny proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Termín očkování si předem naplánujte po konzultaci s lékařem.

První slova

Vaše batole už možná umí vyslovovat zdvojené slabiky, které představují i dlouho očekávaná slova jako "mama" nebo "tata", a také prodloužené slabiky "lalala" a "bububu". Napodobování zvuků, slabik a slov, které trpělivě vyslovujete před svým dítětem, napomáhá rozvoji jeho řeči. Konverzace bude bavit nejen jeho, ale i vás. Pasivní porozumění řeči také postupuje. Dítě rozumí pojmům, které jsou spojeny s předměty denní potřeby a s činnostmi, jako je " mlíčko", "postýlka", " spinkat", "papat".

Zvuky vycházející z úst dítěte zpočátku znějí nezřetelně, ale rodiče intuitivně pochopí, co se jejich dítě snaží říct. Nebojte se, vaše děťátko bude v následujících týdnech výslovnost obzvlášť intenzivně procvičovat. Rychle se rozvíjí i slovní zásoba. Vývoj řeči je však velmi individuální. Některé děti jsou již v 10. měsíci fyzicky velmi zdatné, ale jejich jazýček se jim rozváže až později.

Co můžete pro své dítě udělat:

 • Vyhněte se dětské mluvě a zbytečně po dítěti neopakujte patlavé výrazy. Mluvte zřetelně, krátkými slovy a větami, používejte vhodnou intonaci a melodii. Může se stát, že spontánní použití slova dítětem pronikne i do slovníku „dospělých“. Například Ríša má starší sestru Natálii, které říká „Nana“. Tato přezdívka se natolik uchytí, že jí tak začnou říkat rodiče a později i kamarádi.
 • Buďte trpělivá, pokud se vám dítě snaží něco říct a vy mu hned nerozumíte – společně se rychle naučíte, jak rozvázat jazýček!
 • Hrajte s malým dětmi hru „Co je to?“, listujte s ním v obrázkových knížkách nebo leporelech a trpělivě pojmenovávejte činnosti, předměty, barvy nebo tvary, s nimiž se dítě běžně setkává.

Jak se daří mamince a tatínkovi?

Maminka je obvykle ta, která se na několik let vzdá své pracovní kariéry, aby se mohla starat o své potomky. Mateřství je přirozenou rolí ženy, která se stala matkou, a je to také práce na plný úvazek. Znamená to překonávat vlastní hranice a vlastní komfortní zónu. Na druhou stranu je stále více otců, kteří si berou rodičovskou dovolenou, a žen, které se v tomto období stávají živitelkami rodiny. V každém případě jsou to obrovské výzvy pro oba rodiče.

Kromě péče o extrémně živé desetiměsíční dítě, případně starší sourozence, se pravděpodobně staráte o stravování, údržbu domácnosti, logistiku a celkové řízení rodiny. Nemusíte za každou cenu splnit všechny položky na svém každodenním seznamu „Co je třeba udělat!“ Neochuzujte se o společné hry s batoletem, raději omezte domácí práce. Myslete také na sebe. Pokud můžete, dejte si pauzu, natáhněte si nohy a nic nedělejte. Jen pozorujte, jak váš drobeček vyprazdňuje oblíbenou krabici nebo plení třetí zásuvku s kuchyňským náčiním. Nevyčítejte si, že zrovna nejste aktivní – potřebujete dobít vlastní baterky! Energii budete potřebovat na další vzrušující chvíle s ním.

Nejlepší tipy pro 10. měsíc

Podle počtu týdnů je dítě na světě přesně tak dlouho, jak dlouho trvalo těhotenství. Proto si 10. měsíc obzvlášť užijte:

 • Čtěte si s dítětem obrázková leporela a dotykové knížky.
 • Najděte si čas na rytmické říkanky a písničky nebo na povídání s dítětem.
 • Kromě klasické otázky „Kde jsem?“, vyzkoušejte akčnější „Chyť mě!“. Ocení je dítě, které již umí velmi rychle lézt nebo udělat několik kroků.
 • Nabídněte malému strávníkovi u rodinného stolu nové pokrmy.
 • Mějte v pohotovosti fotoaparát nebo mobilní telefon – zachytit první slova nebo kroky vašeho miláčka není snadné.
 • Volný čas pro maminku a tatínka: Dopřejte si pár společných minut, zatímco váš „lezec“ objevuje svět.

Důležité otázky o 10. měsíci

Jak zaujmout dítě v 10. měsíci?

Dítě v 10. měsíci miluje aktivní hry ve vodě. Naplňte vanu nebo nafukovací bazén trochou vody, dejte mu hrníčky, kyblíčky, konvičku a nechte ho hrát si.

Vana nebo bazén s pestrobarevnými míčky? Skvělý nápad! Batole v tomto věku fascinují kulaté tvary a jasné barvy. V kombinaci s vodou je o zábavu postaráno.

Rytmické říkanky a písničky v kombinaci s tleskáním a pohybovou složkou patří k vrcholům zábavy. Máte staršího potomka, který už umí klasiku jako např: „Prší, prší, jen se leje“, „Kolo, kolo mlýnské“? Nechte mladšího sourozence poslouchat a přidat se. Bude to dělat s velkým nadšením. Samozřejmě bychom neměli zapomínat na básničky a písničky současných dětských autorů, které jsou u dětí nesmírně oblíbené.

Kolik měří a váží dítě v 10. měsíci? 

Dětičky v 10. měsíci váží v průměru 8500 až 9200 gramů a měří přibližně 72 až 79 centimetrů. Většině z nich vyhovuje oblečení velikosti 80.

Každé dítě se vyvíjí jinak, takže se může stát, že měří nebo váží více nebo méně, než je standard. Pokud máte pochybnosti, poraďte se o různých růstových a váhových křivkách se svým pediatrem.

Mám dítěti v 10. měsíci něco přikazovat nebo zakazovat?

Je čas, aby váš miláček postupně začal chápat, co je správné a co ne. Začněte nenásilně stanovovat hranice, za něž by neměl jít, a zároveň posilujte svou přirozenou rodičovskou autoritu. Nenechte ho dělat vše, co si usmyslí. Vyjadřujte souhlas nebo nesouhlas slovy (ano, ne), výrazem obličeje (úsměv, zamračení) nebo gesty (souhlasné tlesknutí, výhrůžný ukazováček).

Kdy začne dítě mluvit?

Kolem 10. měsíce se drobeček obvykle pokouší o první slova. Ta, která tvoří dvojslabiky, řekne dříve, například "mama" a "tata", "papa". Učí se také vyslovovat jednoslabičná slova, která mají obvykle charakter citoslovcí nebo hlásek, jako např: "mňam", "bác", "mňau", "bú". Zpočátku může být výslovnost mírně nejasná, což závisí také na momentální náladě a rozpoložení dítěte. Někdy si prcek mluví sám pro sebe. Rozvíjí se také pasivní porozumění řeči. Často napodobuje melodii řeči, mimiku a gestikulaci dospělých. Když mu řeknete „Nono!“ nebo „Ne!"“, přidá – podle vašeho vzoru – zavrtění hlavou, zamračení, výhrůžné hrození ukazováčkem.

Chcete podpořit vývoj řeči svého dítěte?

 • Používejte jasná, krátká slova a věty.
 • Nepoužívejte mazlivou řeč, mluvte na něj normálním (nižším) tónem hlasu.
 • Během společné hry opakovaně pojmenovávejte předměty denní potřeby 
 • a činnosti.

Co jí dítě v 10. měsíci?

Některé děti již jí s rodiči u jednoho stolu. Příkrmy se obvykle skládají z mléčno-obilných kaší, kompletního poledního menu a ovoce, zeleniny, chleba nebo pečiva k přesnídávce a svačině.

Nabízejte dítěti k jídlu neslazené nápoje z hrnečku. Nezapomínejte na následnou dentální hygienu, která je důležitá pro prevenci zubního kazu.

Pokud jste začala zavádět pevnou stravu později nebo pomaleji, bude v jídelníčku vašeho dítěte stále více mléčných potravin. Pokračujte v kojení nebo podávání umělého mléka podle potřeby a nabízejte dítěti vedle toho i příkrmy, které:

 • obsahují co nejméně soli a cukru
 • jsou mírně ochucené
 • dají se lehce chytit do prstíků