Kozí mléko – dobrota a superpotravina už pro nejmenší?

Mateřské mléko je pro malé děti základním zdrojem výživy. Když kojení selže, je třeba najít nejlepší možnou náhradu. Co třeba kozí mléko z kontrolovaných ekologických chovů přímo v kojenecké výživě? Kdy se vyplatí po něm sáhnout a nabídnout ho dítěti? Je kozí mléko vhodné i pro kojící ženy?

Naši předkové věděli, že kozí mléko je poklad. Koza nebyla jen kravička chudých, která se vešla i na ten nejmenší dvorek. Její vemínko produkovalo „lék“, který dokázal obnovit zdraví.

Kozí mléko později zastínilo kravské mléko z průmyslových velkochovů. Ačkoli tomu tak je i dnes, stále více lidí zařazuje kozí mléko zpět do svého jídelníčku. Pijí ho, protože je výživné, pomáhá imunitě a nezpůsobuje zažívací potíže jako kravské mléko. K rostoucí oblibě kozích výrobků přispívají správné výrobní postupy a opět vysoká kvalita mnoha farem. Kozy chované v ekologickém zemědělství mají přírodní výběhy, horské a luční pastviny a čisté ustájení. Jako bonus dávají chovatelé přednost plemenům, jejichž mléko má přirozeně lahodnou chuť. Pokud kojíte a považujete kozí mléko za dobrý způsob doplnění vápníku a podpory vlastní imunity v této důležité fázi mateřství, uvažujete správně.

Náš tip

Budete ochutnávat? Pokud se chystáte poprvé ochutnat pár doušků kozího mléka a netušíte, co můžete očekávat, připravte se na jednu věc: toto mléko chutná jinak než kravské. Jednoduše jinak. Kozí mléko má mírně nasládlou plnotučnou chuť.

První domestikovaná zvířata

Kozy byly spolu s ovcemi prvními zvířaty, která si člověk ochočil a domestikoval. Jejich mléku může většina z nás – téměř kdekoli na světě – děkovat za zdraví a přežití generací našich předků. Ne nadarmo se o ní říká, že je „mlékem dětí a starců“ – i ti nejzranitelnější členové domácností a obyvatelstva z ní dokázali získat to nejpotřebnější.

Proč pít mléko s přívlastkem kozí?

Maminky, pokud se vám kozí mléko zamlouvá, vyzkoušejte ho. Zvláště pokud máte tendenci citlivěji reagovat na pití kravského mléka. Kozí mléko je stravitelnější než mléko kravské, protože během trávení se v žaludku tvoří trávicí hmota, která je měkká a velmi přístupná trávicím enzymům a ty ji rychle a účinně rozkládají. Kromě toho je velmi dobrým zdrojem kvalitních bílkovin. Je vhodná po celou dobu kojení a můžete ji nabídnout i starším dětem, které již „odrostly“ kojenecké výživě.

Výživově je podobné kravskému mléku, ale trávicí trakt si s ním poradí mnohem snadněji. Kozí mléko obsahuje méně alfa-S1-kaseinu, na který je mnoho lidí alergických. Obsahuje především beta-A2- kasein, takže tvoří v žaludku jemnější hmotu. Rychleji prochází trávicím systémem a je lépe stravitelný.

Další výhodou je přítomnost prospěšných oligosacharidů. Jejich koncentrace je desetkrát vyšší než v kravském nebo ovčím mléce. Najdete v něm také více vitaminu A, C a vitaminů skupiny B než v kravském mléce. Z minerálních látek obsahuje vyšší podíl draslíku, hořčíku a vápníku. Dvouuncová sklenice kozího mléka dodá více než 100 % denní potřeby vápníku.  To je nezbytné u těhotných a kojících žen, ideálně v množství asi 1 000–1 300 mg denně. Obsah vápníku v kozím mléce je 120 mg na 100 ml. Poskytuje také více jódu a selenu.

Uklidní při stresu, pomáhá, kde může

Kozí mléko může u dospělých zmírnit nervozitu, která je pro mnohé z nás v náročných obdobích – jako je například mateřská dovolená – zbytečně náročná. Pomáhá zvládat stres, někdy i migrény. Kozí tuk je prospěšný při onemocnění kloubů.

Můžete si ho naordinovat, pokud jste často nemocní, protože má příznivý vliv na celý imunitní systém a kondici. Z hlediska koncentrace a struktury je skutečně slibným zdrojem oligosacharidů, které jsou potravou pro probiotické bakterie. Jsou důležité pro růst prospěšných střevních bakterií, zdraví trávicího traktu a rovnováhu střevního mikrobiomu, což je populace mikroorganismů, které obývají lidský střevní trakt. 

Můžete si ho naordinovat, pokud jste často nemocní, protože má příznivý vliv na celý imunitní systém a kondici. Z hlediska koncentrace a struktury je skutečně slibným zdrojem oligosacharidů, které jsou potravou pro probiotické bakterie. Jsou důležité pro růst prospěšných střevních bakterií, zdraví trávicího traktu a rovnováhu střevního mikrobiomu, což je populace mikroorganismů, které obývají lidský střevní trakt.

Pomáhá při metabolických procesech, ochraně organismu před patogeny z vnějšího prostředí a také při syntéze vitaminů. Střevní mikroorganismy se také podílejí na vývoji a regulaci imunitního systému a na ochraně střevní sliznice. Výhodou je také to, že tuk v kozím mléce je ve formě malých kuliček. Jsou menší než v kravském mléce, a proto jsou lépe stravitelné.

Věděli jste?

Kozí mléko je přirozeně homogenizované. Vitamíny a cenné látky rozpustné v tucích jsou v něm proto přirozeně rozptýleny – neusazují se pouze ve vrchní vrstvě smetany.

Když kozí, tak jaké?

Možná chcete kozí mléko podávat zejména svým dětem. Pokud jsou to „velké děti“, které už chodí do školky, a máte kvalitní a osvědčený zdroj, je to v pořádku. Buďte však opatrní, pokud plánujete podávat ho svému miminku – poraďte se o tom se svým pediatrem. Kozí mléko má mnoho pozitivních vlastností, ale čerstvé a neupravené (stejně jako čerstvé a neupravené kravské mléko) do úst kojence nepatří. Obsahuje více solí a bílkovin a zbytečně by zatěžovalo jeho křehké ledviny. Je také velmi důležité vědět, že neobsahuje vitamin D a železo. Dětské mléko musí být speciálně ošetřeno a splňovat přísné parametry. Garantuje je kozí kojenecké mléko  – mléčná formule výrobců kojenecké stravy.

Také Evropský úřad pro bezpečnost potravin potvrzuje, že kozí mléko může být dobrým zdrojem bílkovin pro nejmenší děti. Miminka ho dobře tráví a živiny z něj jsou v jejich těle dobře využitelné. Pokud nemůžete kojit, nebojte se svému okolí přiznat, že pokukujete po náhradní výživě na bázi kozího mléka.

Čím to vlastně je?

Zpracované kozí mléko je pro kojence vhodnější také díky obsahu kyseliny dokosahexaenové. Jedná se o mastnou kyselinu omega-3, která se nachází v mateřském mléce a podle současných předpisů se musí přidávat do ostatních kojeneckých výživ. Lahodná mléčná vůně a chuť souvisí s kontrolovanou čistotou chovu koz a speciální technologií zpracování. Pokud se rozhodnete, vyberte si mléko v bio kvalitě, vyrobené s maximální péčí a v souladu s přírodou, což znamená i ohleduplné zacházení s hospodářskými zvířaty.

 

Pro koho je kozí kojenecká výživa určená?

Informace o kozím mléce zní pozitivně, ale kojení je pro dítě nejlepší a nic ho nenahradí. Mateřské mléko je na prvním místě. Zabojujte nejdříve o tuto najpřirozenější formu krmení. Pokud musíte přejít na umělou kojeneckou výživu, je vhodné po konzultaci s pediatrem zvážit také pokračovací kozí mléko. Může být zajímavou alternativou a zpestřením pro dokrmované dítě. 

Kojenecká výživa z kozího mléka může být ideální pro děti, kterým nevyhovuje žádné z dostupných umělých mlék, protože mají citlivější bříško a jejich rodiče hledají snadněji stravitelnou alternativu ke kojenecké výživě z kravského mléka. Jeho existence potěší i rodiče, kteří dávají přednost kozímu mléku a výrobkům z kozího mléka celkově – pro celou rodinu. Pokud však vaše dítě dobře prospívá na mléku, které mu podáváte, pěkně přibývá na váze, nemá koliky a neříhá po něm, není důvod náhle přejít na kozí mléko jen proto, že je to „in“.

Zapamatujte si

Následné kozí mléko není vhodné při alergii na kravské mléko, přestože mezi kozím a kravským mlékem existují rozdíly ve složení kaseinů (bílkovinná složka mléka). I když je kozí mléko méně alergenní než kravské, nemělo by se podávat malým dětem alergickým na bílkovinu kravského mléka.

Pokračujte i po prvním roku

Pokud vašemu dítěti vyhovuje kozí mléko, nemusíte mu ho odpírat ani po jeho prvních narozeninách. Do tří let věku mu ho však nenabízejte neošetřené. Ve své původní formě by stále příliš zatěžovalo ledviny – kvůli vyššímu obsahu soli a bílkovin.

Vhodnější alternativou k neošetřenému kozímu mléku je stále kojenecké mléko. Jeho základem je lehce stravitelné kozí mléko A2 v bio kvalitě. Obsahuje cenné galaktooligosacharidy (GOS) z bio laktózy a všechny důležité vitamíny a živiny potřebné pro zdravý přechod do dalších fází růstu a vývoje. Pokračovací nebo tzv. juniorské kozí mléko má také lahodnou mléčnou chuť. Toto mléko se může postarat o jemný přechod z kojení na krmení z láhve nebo hrnečku.

A co dál – jak postupovat po třetích narozeninách?

Po třetích narozeninách můžete svému dítěti nabídnout také klasické čerstvé kozí mléko. Ideálně od kozy, kterou vlastníte nebo o které víte, čím je krmena, co žere, jak a kde žije, zda je spokojená, zdravá a pod pravidelnou veterinární kontrolou. Mléko si zkrátka kupujte od prověřeného chovatele nebo zodpovědného zemědělce. U tříletého dítěte je zřeďte vodou v poměru 2:1, tj. přidejte 1 díl vody na 2 díly mléka. Vždy by mělo být pasterizované. V opačném případě nelze vyloučit riziko přenosu boreliózy nebo klíšťové encefalitidy. Čerstvé kozí mléko neohřívejte na vysokou teplotu ani ho opakovaně nevařte – znehodnotili byste v něm obsažené prospěšné látky.

Několik zajímavostí na závěr:

  • Kozí mléko je nejběžnější konzumovaný mléčný výrobek na světě.
  • Kozí mléko je jednou z prvních známých superpotravin.
  • Poptávka po mléku a ostatních kozích produktech u nás zažívá v posledních letech citelnou renesanci.

Na chov se připravte

Máte velkou zahradu a chtěli byste ji obohatit o vlastní mléko? Co potřebujete vědět? Kozy jsou přizpůsobivé a velmi inteligentní. Pokud byste je chtěli chovat jako zdravou sekačku anglického trávníku, škodili byste jak trávníku, tak zvířatům. Koza – na rozdíl od ovce – nespásá celou plochu. Miluje keře a stromky. Běhá po místech, která ji zaujmou, a ochutnává vše, co se jí zalíbí. Tento způsob pastvy ji chrání před otravou jedovatými rostlinami. Nikdy nekupujte kozičku do zahrady plné tújí, cypřišů, jalovců, tisů, barevných oleandrů, azalek nebo rododendronů. První mléko budete mít až po narození kozlátek. Mnozí si ho z dětství pamatují jako mléko, které nemá příjemnou vůni. To může být způsobeno tím, že v minulosti lidé často chovali kozy vedle prasat. Dnes je všeobecně známo, že vůně mléka je ovlivněna prostředím, ve kterém kozy žijí a kde jsou dojeny. Kvalitu, vůni a chuť mléka ovlivňuje plemeno a složení krmiva, ale pokud chcete, aby bylo mléko chutné, musí mít kozy pod sebou vždy čistou podestýlku.