Skip to main content

Dítě v 9. měsíci

Napadlo vás, že tento měsíc se svým batoletem překonáváte velký milník? Na miminko jste čekala devět měsíců a už devátý měsíc ho aktivně poznáváte. Čas letí, že? Možná, že už drobeček leze po čtyřech nebo krásně sedí. Každý den objevuje něco nového, zkoumá věci očima a rukama – nejen ústy jako ještě nedávno. 

Jak se dítě vyvíjí?

Kojenci v tomto věku jsou jako vichřice – obvykle po nich zůstane spoušť. Zakopáváte o různé hračky a předměty, obsah nízkých poliček a zásuvek létá na zem rychleji, než byste si kdy pomyslela. Dítě se nadchne pro cokoli, s čím si může hrát – od vyřazené kartonové krabice plné měkkých míčků až po kostky různých velikostí, s nimiž může trénovat nové pohyby. 

Dítě v 9. měsíci: 

  • Nadšeně tvoří zdvojené slabiky a opakujte je. 
  • Procvičuje si lezení po štyřech, sed a stání. 
  • Přetrvává jeho strach z cizích lidí, objevují se možná už i náznaky úzkosti, když nejste v jeho blízkosti. 
  • Potřebuje o něco méně spánku než dříve. 

Tělesný vývoj dítěte  

Měkký a kulatý obličej devítiměsíčního dítěte se už opravdu nedá srovnávat s jemnou vrásčitou tváří novorozence. Její rysy se pomalu zeštíhlují – váš miláček postupně ztrácí typické dětské tukové polštářky. Jednak přibývá na váze méně než v předchozích měsících, jednak se vytahuje do výšky. Kromě toho je stále čipernější a více se hýbe. 

Milníky

Hmotnost Přírůstek hmotnosti je pomalejší, dítě váží asi 8200 až 8900 gramů.
Růst Dítě roste asi 1,5 centimetru za měsíc; měří asi 72 až 74 centimetrů; obvod hlavy je 43 až 48 centimetrů.
Řeč Dítě vytváří zdvojené samohlásky v různých hlasových intenzitách, například da-da, ta-ta. Někdy již vytvoří samostatné slovo, například mama, bác, ham.
Motorická zručnost Dítě si osvojí klešťový úchop potřebný na držení menších věcí. Cílevědomě uchopuje hračky oběma rukama; samostatně se přetáčí z bříška na záda a zpět, leze po čtyřech nebo se plazí, případně již sedí na zemi s rovnými zády.

Děti v 9. měsíci života obvykle přiberou v průměru 300 gramů a vyrostou přibližně o 1,5 centimetru. Vývoj každého dítěte je však individuální, proto počítejte s odchylkou směrem nahoru nebo dolů. 

Emocionální a motorický vývoj dítěte  

Každá emocionální a motorická změna při vstupu do poslední třetiny prvního roku života souvisí s rozvojem pohyblivosti a samostatnosti. Vaše děťátko se chce zapojit do všech rodinných aktivit – i když ještě neumí mluvit ani chodit a nemá jemné dovednosti, aby mohlo jíst příborem nebo přesně zacházet s hračkami. 

Pro dítě nastávají poprvé náročné situace, zejména pokud má starší sourozence. Buďte trpělivá a povzbuzujte ho, pokud jsou jeho první pokusy postavit se a chodit nemotorné. Láska a porozumění jsou důležitou emocionální podporou, kterou batole od rodičů právě teď potřebuje. 

Dítě si zároveň zdokonaluje motorické dovednosti: 

  • Převaluje se, kutálí, leze po čtyřech nebo se plazí, aby se mohlo samostatně pohybovat v prostoru. 
  • Občas se mu podaří stát vzpřímeně na obou nohách, zatímco se opírá o nábytek nebo vaše nohy. 
  • Je schopné sedět nebo se posadit bez pomoci. Při správném sedu má rovná zádíčka a nenaklání se dopředu. Někdy sedí na patách, jednu nožku má schovanou pod sebou a druhou nataženou. 
  • Zdokonaluje si svůj klešťový úchop. Pohyb jeho rukou je cílený, předměty chytá prsty, učí se dělat asymetrické pohyby – jednou rukou dělá jiný pohyb než druhou. 

Ruce a oči hrají při zkoumání nových objektů stále důležitější roli. Hračky a jiné věci končí v ústech malého badatele o něco méně často. Zkoumá předměty zvenčí, otáčí je ze všech stran, překládá si je z ruky do ruky. Dokáže je uchopit špičkami prstíků a palcem současně. V tomto období ho fascinují nejrůznější předměty denní potřeby – svazky klíčů, hrnce, plechovky, kartony od vajec, ubrousky nebo kolíčky na prádlo. Dokonce i váš mobilní telefon, pokud ho nerozumně necháte v jeho blízkosti. 

Výchova hrou

Váš poklad nadšeně hledá a nachází každý den něco nového. Pokud to počasí dovolí, prozkoumejte se svým děťátkem přírodu: 

  • Nechte dítě prozkoumat prstíky kamínky, suvenýry „od moře“, listy netoxických rostlin, kousky kůry, červíky, mravence. Dávejte pozor na nedopalky cigaret nebo zbytky žvýkaček pohozené na zemi. Malý průzkumník si je raz dva strčí do pusy! 
  • Nebraňte mu lézt v trávě, štěrku nebo písku. 
  • Společně poznávejte zvířátka v zoologické zahradě nebo ve zvířecím parku. Povzbuďte dítě, aby poslouchalo různé zvuky zvířat a okomentujte je. 

V tomto věku si malý človíček nesmírně užívá hru na schovávanou. Možná vás sám vyzve, abyste schovala hračku. Schovejte chrastítko, autíčko, míček nebo plyšáka pod deku, polštář nebo za dveře a zeptejte se: „Kde je?“ Většinu dětí hledání nadchne, zejména když „zoufalá“ maminka nebo „nešťastný“ tatínek hračku hned nenajdou. 

Prostřednictvím hry na schovávanou se dítě seznamuje s prostředím. Jeho pozornost je zaměřena na konkrétní věci a jejich vnímání. Snažte se je opakovaně a konkrétně pojmenovat, například: „Tohle je červená kulička“, „Tady je zelená krabička“, „Tenhle papír šustí“, „Tahle plechovka je kulatá“. 

Ve zkratce:Dítě již začíná spojovat slova s významem. Pro osvojení řeči je důležité používat jednoduchý, ale srozumitelný jazyk a neustále opakovat konkrétní výrazy. 

Dětský spánek

Od narození uběhlo už více než 8 měsíců a potřeba spánku se postupně snižuje. Váš potomek spí v průměru 11 až 14 hodin z 24 hodin – často se však jedná pouze o dvě krátká zdřímnutí během dne. Některé děti potřebují delší denní spánek. Spí 1,5 až 2 hodiny, ale mnohým z nich stačí opravdu jen 20 až 30 minut, aby načerpaly nové síly – vše ostatní si vynahradí souvislým nočním spánkem. 

Mnoho rodičů si změnu uvědomí večer, dítě hůře usíná, je mrzutější nebo příliš unavené na to, aby se dalo v klidu uložit do postele. A možná je večer vše při starém, jen ráno je nejmladší člen rodiny připraven vyrazit na nové průzkumy mnohem dříve, ještě i před svítáním.  

Co nyní můžete udělat: 

  • Sledujte, kolik spánku dítě během dne skutečně potřebuje. 
  • Rozhodněte se, co je pro vás a ostatní členy rodiny důležitější: Kdy dítě večer usíná, nebo kdy se ráno probouzí? Buď mírně posuňte večerní režim spánku, nebo se pevně držte ranního vstávání. 
  • Zamyslete se nad tím, zda by vašemu dítěti neprospělo místo několika malých spánků během dne jedno delší zdřímnutí. 

Ve zkratce: Obvykle trvá 7 až 14 dní, než se dítě přizpůsobí změnám svého spánkového rytmu. Zasahujte pouze tehdy, pokud je to v rozporu s potřebami ostatních členů rodiny. Například když máte starší dítě školního věku nebo musíte jít v určitou dobu do práce. 

Některá miminka spí téměř celou noc, ale mnohá stále potřebují vaši podporu a blízkost. Kojenec v tomto věku již z čistě fyziologického hlediska nepotřebuje noční papání. Kojení nebo krmení z láhve mu však pomáhá být v noci mnohem klidnější. 

Výživa dítěte

Malý jedlík již zná několik druhů zeleniny a ovoce. Můžete mu také nabídnout kousek rohlíku jako jídlo do ruky. Odborníci obecně doporučují zavádět potraviny obsahující lepek do jídelníčku kojenců mezi 5. a 7. měsícem, tedy v rámci imunologického okna. Poraďte se o tom se svým pediatrem, protože každé dítě se vyvíjí svým vlastním tempem.  

Většina dětí snáší nové potraviny poměrně dobře, i když někdy je třeba počítat s mírnou bolestí bříška nebo řidší stolicí.

Některá miminka však určitá jídla důrazně odmítají. Vzhledem k jejich rostoucí motorické a emocionální vyspělosti mohou velmi zřetelně projevovat odpor k tomu, co nechtějí jíst, a často se zdá, že je nic na světě nepřesvědčí, aby to zkusila. Jak se projevuje první vážný „bojkot“ jídla? 

  • Odvrací hlavu nebo odmítá otevřít ústa. 
  • Mračí se, dělá různé grimasy, dokonce pláče. 
  • Rázně odstrkuje lžíci nebo talíř. 

Věnujte těmto signálům pozornost a vyzkoušejte několik známých triků: dávejte dítěti „nechtěné“ papání jen tehdy, když je zcela v pohodě. Někdo říká, že pouze doma, ale možná zjistíte, že odmítnutou zeleninu sní u babičky, protože tam je atmosféra nejvíc uvolněná. Dobrou radou je dávat takové jídlo do misky s něčím oblíbeným.

A tady je rada, kterou možná nebudete chtít slyšet: zkuste to opakovaně, ne dvakrát nebo třikrát, ale desetkrát nebo dvanáctkrát. Dítě do jídla v žádném případě nenuťte, jen mu jídlo nabídněte. 

Kojení a náhradní mléčná výživa 

Jestli chcete, kojte nebo krmte dítě z láhve podle potřeby. 

Plánujete již omezit příděly mléka a pokročit v přikrmování? Váháte, zda nahradit ranní nebo večerní jídlo pevnou stravou? Které z nich je vhodnější vynechat? A jak je to s nočními papáním? 

Máte spočítáno, kolik nočních dávek si dítě žádá? Jak důrazně si o ně říká? Nedá se utěšit, když mu v noci odmítnete prs nebo láhev? Zde hraje roli vaše blízkost. V tomto případě ponechte noční příděly mléka, dokud nebude připraveno vzdát se jich samo. Pak se konečně oba lépe vyspíte. 

Je mnohem snazší odložit kojení nebo krmení z láhve během dne nebo je zcela nahradit vhodnými a pestrými příkrmy. 

Řídíte se od začátku 7. měsíce konkrétním výživovým  plánem? Pravděpodobně se vám již podařilo nahradit několik jídel denně pevnou stravou. Nelekejte se, když se váš poklad bude dožadovat dudlíku, i když ho dříve potřeboval jen zřídka nebo nikdy. Jednoduše potřebuje uspokojit svou potřebu sát. Některá miminka z tohoto důvodu večerní pití z prsu nebo láhve vysloveně milují – mléko pijí pomalu a dlouho. 

Příkrmy 

Miminka v 9. měsíci mají velmi odlišné potřeby, pokud jde o strukturu a hustotu krmení. Jedno dítě dává přednost jemnému zeleninovému nebo ovocnému pyré, jiné mírně hustší kaši, zatímco další je spokojené s jídlem přímo z maminčina nebo tatínkova talíře – prstíky nebo lžičkou. 

Dítě ještě nepotřebuje zuby ke zpracování pevné stravy. Mezi tvrdými dásněmi dokáže zpracovat jednotlivé, nadrobno nakrájené kousky vařené zeleniny, masa nebo měkčího ovoce a žvýkat je pomocí stále silnějších žvýkacích svalů. Zbytky jídla, které nedokáže rozžvýkat, obvykle vyplivne z úst. 

Návštěva pediatra

Další preventivní prohlídka proběhne v 9. nebo 10. měsíci. Pediatr může zkontrolovat váhu, růst a vývoj vašeho dítěte, případně vám poradit, jak byste měla postupovat při zavádění nových potravin do jídelníčku vašeho dítěte. 

Na výlety s dítětem

Výlety s děťátkem v tomto věku si určitě užijete. Dítě je živé a vnímavé a těší se ze všeho, co kolem sebe objevuje. Obzvlášť ho fascinuje volná příroda – kamínky, květiny na louce, zvířata v zoo... Použijte dětské nosítko, sportovní kočárek nebo kočárek pro více dětí, vhodný na pláž nebo do města – podle toho, co vám vyhovuje, nebo se vám vejde do kufru auta. 

Osvědčenou klasikou je sportovní kočárek a jeho lehčí, rychle složitelné varianty. Budou se vám hodit, zejména když se budete celý den pohybovat po zpevněných cestách a pěšinách. Vaše dítě se v něm pohodlně vyspí nebo si krátce zdřímne, když se zastavíte v restauraci nebo kavárně. Do tohoto typu kočárku se snadno vejde taška s toaletními potřebami a přebalovacími pomůckami, ale i jídlo a pití. 

Jen počítejte s tím, že celodenní výlety mohou narušit každodenní režim malého dítěte. Nebojte se, většině dětí občasná změna nevadí. Možná bude dopoledne spát méně a vynahradí si nedostatek spánku cestou zpět v autě. Případně neusne vůbec a bude trochu nervóznější, až se večer vrátí domů. 

Ani krmení nemusí být na výletě zrovna snadné. Některé matky se vždy snaží najít co nejklidnější místo ke kojení, protože dítě odmítá jiné jídlo, ale jiné děti mohou snadno sníst svůj oblíbený příkrm ve skleničce. V každé situace se dá najít řešení: 

  • Pro kojení nebo krmení z láhve jsou vhodné lavičky v parku i uvnitř, venkovní kavárny nebo samostatné místnosti ve větších nákupních centrech. Krátkou přestávku můžete využít také k přípravě kaše nebo k servírování hotového příkrmu – ovocného nebo zeleninového pyré, polévky, kousku masa, plátku ovoce nebo zeleniny. 
  • Využijte kavárny a lavičky venku a v nákupních centrech k delším přestávkám s dítětem v kočárku, nosítku nebo v náručí. 
  • Přibalte si piknikovou deku na odpočinkovou přestávku při pěší turistice nebo cestě autem. 
  • Krátká jízda autem nebo procházka v kočárku či nosítku v parku či lese má na dítě uspávací účinek. 

Co je třeba zabalit do přebalovací tašky? Naše tipy týkající se plenek a cestování. 

Podnikáte již své první delší cesty? Musí si na ně zvyknout nejen malý cestovatel, ale i ostatní členové rodiny. Vyzbrojte se trpělivostí a dopřejte si přestávky na zdřímnutí nebo pomazlení. 

Kromě výletů šitých na míru vašemu miláčkovi myslete trochu i na sebe: zajímají vás muzea, výstavy umění nebo vám stačí klidná procházka starým centrem města? Některé destinace zvládnete i s malým dítětem. 

Jak se daří mamince a tatínkovi?

Teď už se před prckem není kam schovat! Jakmile se dostanete z jeho zorného pole, začne lézt nebo se plazit za vámi. Je to roztomilé a náročné zároveň. I krátká návštěva toalety znamená, že máte diváka. Zavřené dveře jsou pro dítě v tomto věku tou nejhorší překážkou – blokují mu cestu k vám, k vašemu náručí a zornému poli. 

Rostoucí mobilita dítěte je pro maminku a tatínka velkou výzvou i z jiného hlediska. Váš drobeček bude znovu a znovu padat a stavět se na nožičky. Drobným zraněním se vyhnete jen těžko – buďte připravena mu často utírat slzy a foukat bolístky. Zejména rodiče s prvním miminkem si těžko zvykají na každodenní drobné nehody. Musíte ho přece chránit před všemi nebezpečími, která číhají za každým rohem! Čím více pohybových dovedností si však váš drobeček osvojí, tím více se riziko nehod sníží a vy se budete cítit pohodlněji. Budete už schopna brát oděrky a modřiny svého druhorozeného s nadhledem a bez většího stresu. 

Tip: Váš poklad spadl a udeřil se do čela, ruky nebo kolena? Nepanikařte a zbytečně ho nelitujte. Nejprve zkontrolujte, zda se mu nic vážného nestalo. Pokud ne, bolístku mu pofoukejte, pohlaďte ho, ale neupozorňujte ho na ni. Naopak, nasměrujte ho na něco pozitivního. Vyhnete se tak pocitům úzkosti a sebelítosti. Malý průzkumník bude sebevědomější, samostatnější a rychleji se odhodlá k dalším dobrodružstvím. 

Nejlepší tipy pro 9. měsíc

Také 9. měsíc je vzrušující! Jak ho přežít a zachovat ve vzpomínkách co nejlépe? 

  • Nezapomeňte vyfotit akčního potomka v různých polohách a situacích. Nakonec z mnoha záběrů jistě vyberete ty nejzajímavější a nejvtipnější, na které bude celá rodina ještě dlouho vzpomínat. 
  • Prohlížejte si s dítětem obrázkové knížky se zvířecí tematikou a napodobujte společně zvířecí hlasy. K dispozici jsou také interaktivní knihy pro nejmenší. 
  • Podnikejte s dítětem kratší i celodenní výlety. Pokud vás nemůže doprovázet partner, který je pracovně vytížený, domluvte se s maminkou nebo kamarádkou ze hřiště nebo rodinného centra, která má dítě podobného věku. 
  • Vytvořte pro svého malého průzkumníka různé překážkové dráhy v obývacím pokoji nebo venku na zahradě – pokud bydlíte v rodinném domě – vhodné jak pro lezení, tak pro nácvik stoje a chůze. Použijte při tom vlastní sestavu nebo soupravu koupenou v obchodě. Molitanové a plastové kostky však musí být bezpečné.  
  • Odstraňte z polic a zásuvek nevhodné předměty. Ponechte pouze ty, které si dítě může bezpečně vybrat a prohlédnout. Ve „speciální“ kuchyňské zásuvce mějte připravené plastové nebo dřevěné misky, vařečky, lžíce, naběračky nebo jiné nerozbitné nádobí na hraní. 
  • Přibalte do krabičky měkké ovoce a zeleninu, aby je dítě mohlo kousat. Nakrájejte je na plátky nebo proužky, aby si malý výletník mohl vybrat. Takto spontánně nabídnutá svačina mu jistě zachutná. 

Důležité otázky o 9. měsíci

Jak zaujmu dítě v 9. měsíci? 

Téměř každé dítě ve věku 9 měsíců touží házet věci na zem a mlátit s nimi o sebe. Vaše příkazy: „Nono!“, „To nesmíš dělat!“ jsou často k ničemu. Možná máte pocit, že vás neposlouchá a všechno jen demoluje. Ale to se mýlíte! Jen zvědavě zkoumá vlastnosti předmětů a pozoruje, jak fungují. Samozřejmě existují hranice, které se musí naučit respektovat, ale pokud možno mu nechte prostor pro „zkoumání“. 

Písničky a rytmické říkanky, jako například „Jede, jede vláček, šiši“ nebo „Ťap, ťap, ťap“, jsou to nejlepší, co můžete dítěti v tomto věku nabídnout. Nezapomínejte ani na prstové hry, které kladou důraz na jemnou motoriku, například „Vařila myšička kašičku“ nebo „Šla babička do městečka“. Malé děti také fascinují hry s maňásky na ruce. V HiPP Baby Clubu pro vás máme inspiraci. Zaregistrujte se.  

Váš poklad si může chvíli hrát bez vás. Dopřejte mu dostatek prostoru na lezení, plazení, klouzání na bezpečných pěnových maxikostkách, na miniskluzavce nebo v prolézacím tunelu ze snadno udržovatelného materiálu. Myslete také na kvalitní podložku zabezpečenou proti uklouznutí nebo pádu. 

Kolik měří a váží dítě v 9. měsíci? 

Dítě v 9. měsíci měří přibližně 74 centimetrů a váží 8200 až 8900 gramů. Celkově dítě přibírá v poslední třetině prvního roku jen asi 300 gramů za měsíc a vyroste asi o 1,5 centimetru. Obvod hlavy je nyní 42 až 48 centimetrů. 

Velikost oblečení bývá 68 až 74. Některé děti však již dorostly do velikosti 80. 

Kolik spánku potřebuje dítě v 9. měsíci? 

V 9. měsíci dítě spí přibližně 11 až 14 hodin denně. Spánek se obvykle dělí na krátká zdřímnutí přes den a delší fáze v noci. Čas, kdy ráno vstává, a délka denního spánku často určují, kdy je dostatečně unavené, aby večer usnulo, a jak dlouho to v noci „táhne“.  

Dítě zpravidla ještě stále potřebuje v noci mléčnou výživu a blízkost rodičů. Na spánek, který trvá déle než 6 hodin, si možná budete muset chvíli počkat. Některá miminka však tento důležitý vývojový krok zvládají už nyní. 

Kdy se dítě naučí chodit? 

Většina devítiměsíčních dětí umí lézt po čtyřech, některé už stojí na nohou a přidržují se nábytku nebo maminčiných nohou. Pohybově opožděné děti teprve nacvičují polohu vhodnou pro lezení po čtyřech nebo se pohybují po místnosti plazením či kutálením. 

Také další vývojové kroky související s motorickými dovednostmi se u jednotlivých dětí liší. Patří váš poklad k těm pohybově zdatnějším? V příštím měsíci nebo dvou bude pravděpodobně pilně trénovat stání a chůzi podél nábytku a stěn. Na samostatnou chůzi bez opory bude připravený kolem jednoho roku věku.