7 ZLATÝCH PRAVIDEL pro krmení z kojenecké lahve

Mateřské mléko je pro novorozence ta nejlepší strava, kterou mu můžete během jeho prvních měsíců života dát. Příroda ho stvořila tak, aby dítě dokonale vyživovalo a přispívalo k jeho zdravému vývoji. Pokud ale není kojení z nějakého důvodu možné, přichází na řadu náhradní kojenecká výživa. Abyste při krmení z kojenecké lahve postupovali správně, je doporučováno se řídit několika následujícími radami.

Chcete-li se dozvídat pravidelně zajímavosti a praktické tipy ohledně mateřství a vývoje vašeho děťátka, přihlaste se k odběru Hipp novinek. Registrace zde.


1. Dodržujte doporučené dávkování

Při krmení z kojenecké láhve je velmi důležité dodržovat dávkování uvedené na obalu. Děti v různém věku mají odlišné nároky na výživu a zároveň má poměr vody a smíchaného prášku vliv na stravitelnost dětské výživy. Dodržíte-li doporučené dávkování, máte jistotu, že dítě dostalo ve správném poměru všechny potřebné živiny a vitamíny a že jeho bříško nebude mít potíže s trávením jídla. Při dávkování vždy používejte odměrku z právě zakoupeného balení. Struktura prášku a jeho hustota se může u jednotlivě zakoupených balení mírně lišit. Staré odměrky si tedy nikdy neschovávejte pro budoucí použití. 

2. Dbejte na základní pravidla hygieny

Jelikož imunitní systém dítěte je ještě nezralý a tudíž velmi zranitelný, v souvislosti s přípravou výživy je nutné dbát na základní hygienické zásady o to více.

Při přípravě

  • Připravujte láhev vždy bezprostředně před krmením a nikoli předem.
  • Ruce, odměrka i všechny části láhve musí být naprosto čisté a suché.
  • Vodu pro přípravu výživy musíte vždy převařit! Nikdy nepoužívejte vodu ze studny či neprověřených zdrojů. Používejte pouze čistou kohoutkovou vodu, u které jste si  s dodavatelem ověřili, že je pro použití pro kojence vhodná,  popřípadě balenou kojeneckou vodu. K převaření můžete použít hrnec či varnou konvici.

Po krmení

  • Nedojedenou výživu neskladujte a neuchovávejte na později. Vylijte ji a lahvičku i savičku důkladně vymyjte. Gumové savičky by se měly občas i vyvařit (u silikonových saviček to není nutné).
  • Odměrku po použití vyčistěte čistou papírovou kuchyňskou utěrkou a vložte zpět do krabice. Nemusí se mýt ani sterilizovat.
  • Balení s mléčnou výživou a odměrkou uskladněte na čistém a suchém místě, při běžné pokojové teplotě a izolované od látek nebo potravin vydávajících silné pachy. Po otevření ho spotřebujte do 3 týdnů.

3. Dodržujte doporučenou teplotu vody při přípravě

Používejte převařenou pitnou vodu určenou pro kojence o teplotě 40 - 50 °C. Při takové teplotě je mléčná výživa HiPP nejlépe rozpustná. Pokud je voda pro přípravu kojenecké lahve příliš horká, vložte lahev na několik minut do studené vody, abyste dosáhli ideální požadované teploty 40 - 50°C. Mléko můžete připravit i se studenou vodou. Nikdy nemíchejte prášek s vařící vodou, abyste nepoškodili vitamíny a přírodní kultury mléčného kvašení.

4. Vyberte vhodnou velikost savičky

Každé dítě má individuální sílu sání. Je dobré vždy vyzkoušet 1-2 velikosti savičky. Sama uvidíte, se kterou je dítě více spokojené. Platí obecné pravidlo, že po otočení lahvičky dnem vzhůru by mléko nemělo téct proudem, ale mělo by kapat.

5. Vždy zkontrolujte teplotu kojenecké láhve před podáním

Teplota připraveného mléka by měla dosahovat cca 37°C. Dobrou zkouškou je kápnout několik kapek na vnitřní stranu zápěstí - mléko byste měli pociťovat jako příjemně teplé, nikoli horké.

6. Při krmení držte dítě stejně jako při kojení a snažte se s ním udržovat oční kontakt

Tak bude dítě nejen syté, ale také spokojené. Pokud krmíte dítě zcela nebo částečně z láhve, neznamená to, že mu věnujete méně své lásky a pozornosti, než při kojení. Naopak. Snažte se tento moment využít pro upevnění vzájemného pouta a předání lásky.

7. Nechte dítě vypít tolik, kolik potřebuje, ať je opravdu syté

Dávky uvedené na obale jsou pouze doporučené. Každé dítě je individuální a množství, které vypije, závisí i na jeho momentální chuti či denní době. Není potřeba se stresovat, pokud nepije přesně podle tabulek. Budete-li mít ale pocit, že řádně neprospívá – poraďte se se svým pediatrem. Více o pitném režimu kojenců a batolat se dozvíte ZDE.


O kojení a významu mateřského mléka se více dočtete ZDE.