Testy v těhotenství: trimestr po trimestru

Testy v těhotenství: trimestr po trimestru

V průběhu těhotenství vás čeká několik testů, které mají za úkol včas odhalit možné komplikace a zajistit, že se miminko narodí zdravé a maminka v pořádku porodí. Rozdělili jsme pro vás hlavní testy, které vás čekají, do jednotlivých trimestrů vašeho těhotenství.

Úvodní testy při 1. návštěvě těhotenské poradny

Jakmile zjistíte, že jste těhotná, objednejte se k 1. návštěvě těhotenské poradny u vašeho gynekologa.

  • Lékař vám odebere krev, aby zjistil vaši krevní skupinu a Rh faktor.
  • Provede také krevní obraz, který odhalí případné infekce, které by měly zásadní vliv na vaše zdraví a zdraví miminka - jde o TPHA, syfilis, žloutenku typu B nebo virus HIV.
  • Na závěr vás čeká ultrazvukové vyšetření.
  • Poté si naplánujete další pravidelné návštěvy.

Při pravidelných návštěvách těhotenské poradny vás vždy čeká měření krevního tlaku a vyšetření moči na těhotenskou cukrovku nebo přítomnost bílkoviny či hnisu. Kontroluje se váš váhový přírůstek, sledují se případné otoky končetin a probíhá zevní a vnitřní gynekologické vyšetření, kdy lékař zkoumá růst dělohy a ve vyšších stádiích těhotenství i růst plodu a ptá se na pohyby miminka. Od 24. týdne také poslouchá srdeční ozvy dítěte. 

Na základě vaší poslední menstruace, nebo data otěhotnění (pokud je vám známo) vám lékař také vypočítá termín porodu. Pro orientaci můžete také využít naši porodní kalkulačku. 

Gynekolog vám také na pravidelné kontrole může sdělit pohlaví dítěte. Pokud je miminko dobře natočeno, pak můžeme díky ultrazvuku už v 15. týdnu těhotenství určit, zda se narodí holčička, nebo chlapeček.

Testy v 1. trimestru těhotenství

V 1.-2. trimestru nastává čas na screeningový test k rozpoznání možných vrozených vývojových vad - zkoumá se vývoj nervové trubice a riziko Downova syndromu.

  • Pokud test podstoupíte v 1. trimestru mezi 10. a 13. týdnem, lékař vám odebere krev a provede ultrazvukové vyšetření.
  • Pokud test podstoupíte ve 2. trimestru mezi 16. a 18. týdnem, lékař zvolí metodu tripple testu, kdy testuje hladinu 3 látek - AFP, HCG a E3 - v krvi. Pokud objeví jisté riziko, následuje odběr plodové vody, který riziko potvrdí, nebo vyloučí.

Genetické testy v těhotenství

Hojně diskutované jsou také genetické testy v těhotenství. Na tzv. “genetiku” byste si měla zajít, pokud jste těhotná a starší 37 let, ve vaší nebo partnerově rodině se vyskytla vrozená vývojová vada nebo nádorové onemocnění v několika generacích a pokud právě některý ze screeningových testů ukázal riziko dědičné vývojové poruchy. Genetik s vámi projde rodinnou anamnézu a doporučí doplňková vyšetření k vyloučení všech rizik.

Na konci 2. trimestru test na těhotenskou cukrovku

Ve 24.-26. týdnu těhotenství podstoupíte zátěžový test na těhotenskou cukrovku - tzv. orálně glukózotoleranční test, kdy v ordinaci lékaře vypijete sladký roztok a krevními odběry se zkoumá, jak váš organismus odbourává cukr. Sleduje se vysoká glykémie - tedy zda máte, nebo nemáte těhotenskou cukrovku. Pozitivní výsledek může znamenat vyšší porodní váhu děťátka a další komplikace, které však dnešní medicína umí řešit, když cukrovku v těhotenství odhalíte včas.

Ve 3. trimestru stěry a ozvy plodu

Ve 35.- 37. týdnu těhotenství odebírá lékař poševní stěr pro zjištění přítomnosti streptokoků skupiny B. Ty totiž mohou ohrozit průběh samotného porodu i nakazit novorozené děťátko nenadálou infekcí. Pokud se streptokok objeví, lékař vám nasadí antibiotika. Od 38. týdne těhotenství se rovněž monitorují ozvy plodu a děložní činnosti, zda je miminko spokojené a vaše tělo se správně připravuje na porod.

Testy těsně před porodem

V porodnici se můžete setkat také s tzv. non-stress testem, kdy lékař na kardiotografu zjišťuje, zda při zátěži maminky nemá plod nedostatek kyslíku.