Císařský řez – rekonvalescence

Jak se co nejdříve dostat do formy a zvládnout rekonvalescenci po porodu císařským řezem? Otázka „za milion“ je to pro každou generaci moderních maminek. Tlak doby je dnes opět naléhavější než před deseti lety, ale nepodléhejte mu bezhlavě. Nabízíme vám spoustu dobrých praktických rad pro každý den. Pomohou vám cítit se mnohem lépe a fit, i když vám porod vzal hodně sil.

1. Přidržujte si bříško

Smích, kýchání, kašel, převracení v posteli, velká potřeba, posazování nebo vstávání jsou normálně bezproblémové činnosti. Po císařském řezu je najednou všechno bolestivé. Bolest bude mnohem mírnější, pokud si při každé z těchto činností přidržte podbřišek dlaní. Osvojte si tento vynikající trik. Pokud vám ho říká vaše maminka, je to proto, že patří do kategorie skutečně osvědčených. K dispozici jsou také speciální podpůrné pásy, které pomáhají stabilizovat břicho a páteř. Do některých z nich lze také vložit vyhřívací nebo chladicí polštářky, které ulevují od bolesti.

Náš tip: Těsně po „císařském porodu“ vám při chůzi pomůže také přidržování bříška dlaní. Budete se cítit jistěji, při chůzi se rychleji vzpřímíte, nebudete se bát každého dalšího kroku.

Slyšela jste také, že nepříjemné pocity zmírňuje tzv. šátkování nebo bandáž na břiše? Obě metody zažívají boom. Podpůrný šátek na břicho musí být vyroben ze správného pevného materiálu, prodyšného a ne elastického, a je důležité naučit se ho správně vázat. Tyto pomůcky mohou snížit tah tkání na jizvu, ale zároveň by ji mohly podráždit. Rána se může hojit pomaleji a obtížněji a může se zvýšit riziko infekce.

2. Jizvu si masírujte

Cílem péče o jizvy je správné hojení. Dobře zhojená jizva nebolí, netahá, nesvědí, nehnisá, netvrdne, nehrubne, neomezuje v pohybu, nevystupuje nad povrch kůže a postupně bledne. K tomu může přispět pravidelná denní lehká masáž. S masáží můžete začít již 1 až 2 týdny po operaci, ideálně po odstranění stehů nebo svorek.

Zpočátku může být masáž nepříjemná a při extrémní bolestivosti je lepší situaci konzultovat s lékařem. Jakmile se bolest zmírní, masírujte jizvu jednou týdně po dobu 1 měsíce. Poté každý druhý týden v měsíci a nakonec jednou za měsíc. Masáž lze provádět různými způsoby a zpočátku si smíte na jizvu nanést měsíčkovou mast, ale ideálně až po schválení lékařem.

3. Tampony pryč

Pokud jste nejprve rodila přirozeně, ale vše se náhle zkomplikovalo a lékaři se rozhodli pro akutní císařský řez, měla byste si dopřát čtyři až šest týdnů „vaginálního“ klidu. To znamená vyvarovat se používání tamponů, vaginálních výplachů a všeho, co zasahuje do vnitřku pochvy. I když jste nakonec rodila císařským řezem, právě tato část těla nejdříve dostala zabrat – potřebuje čas na zahojení a zotavení. Procesu hojení napomáhá i nošení vzdušného spodního prádla.
 

4. Čas na obnovení sexuálního života

Jak jsme se již zmínili, měla byste abstinovat alespoň 6 týdnů. Právě tolik potřebuje děloha k uzdravení a pročištění. A čas samozřejmě potřebuje i jizva. Může dlouho bolet, pálit a svědit. Do prvního milování se rozhodně nenuťte ani nespěchejte. Vaše libido může být po porodu také snížené, proto mu dejte čas, aby se probudilo. Nedělejte z tématu intimity tabu – mluvte o něm s partnerem.

5. Dbejte na pitný režim

Dostatečný pitný režim je důležitý pro každého, ale ještě více pro ženu po sekci. Už proto, aby se bez problémů obnovilo spontánní močení. Předejdete tak vzniku infekcí močových cest i velké únavě. Dostatek tekutin také zažene falešný pocit hladu, postará se o očistu organismu a je nezbytný pro dostatečnou tvorbu mateřského mléka. V prvních dnech je normální také pocit tlaku na močový měchýř a potíže s močením. Je to proto, že při císařském řezu se močový měchýř odděluje od dělohy a tato manipulace může být po porodu nepříjemná. Pokud by tyto obtíže nabývaly na intenzitě, je třeba vyhledat lékaře.

Ideální je vypít 2 až 3 litry čisté vody, nesycených minerálních vod nebo neslazeného čaje. Nepijte nárazově, raději si příjem tekutin rozdělte do pravidelných menších dávek. V létě toto množství klidně zvyšujte.
 

6. Jezte vyváženou stravu

Dbejte na každodenní pestrou stravu. Avšak takovou, aby nevadila kojenému miminku. Zpočátku se vyhýbejte luštěninám nebo jiným nadýmavým potravinám, příliš kořeněným jídlům, citrusovým plodům nebo pikantním jídlům.

Vybírejte spíše jednoduché pokrmy a jednoduché chutě. Dopřejte si několikrát denně menší porce jídla. Zabráníte tak vlčímu hladu, který vás donutí doslova vyplenit ledničku. Nezapomínejte, že během kojení krmíte nejen sebe, ale i dítě. To od vás dostává všechny důležité živiny. Pokud nebudou pocházet z vaší stravy, vaše tělo je miminku dodá v mléce z vašich zásob a vám mohou chybět.

Dbejte na zvýšený příjem vápníku, železa i vitamínu D. Vyhněte se sladkostem nebo jiným nezdravým pochutinám. Mohou vám sice rychle dodat energii a zahnat hlad, ale nedodávají živiny a mohou způsobit nežádoucí přibírání na váze. Nahraďte je jogurtem, sušenými jablky nebo sušenými švestkami. Rozhodně vám prospějí více než sušenka plněná čokoládou. Vyberte si např. zdravou rychlou přesnídávku plnou ovoce v kapsičce.

7. Hodně odpočívejte

Mnoho novopečených maminek si teď povzdechne: Ano, ale kdy? Péče o dítě je skutečná dřina plná nečekaných překvapení. Přesto si dopřejte odpočinek, kdykoli můžete. Když miminko spí, když ho někdo blízký vezme na procházku v kočárku nebo když váš malý nevyspalý uzlíček neklidu už hodinu nosí po bytě v náručí ochotná starší sestra...

Zejména první tři týdny potřebujete více odpočinku. Přestože jsou čerstvé maminky v našich zeměpisných šířkách zvyklé zvládat vše samy, nemusíte se této „tradici“ podřizovat. Požádejte o pomoc, kdykoli budete mít pocit, že jedete nadoraz. Ideálně o něco dříve. Je to dobré pro vás i pro miminko. V průběhu šestinedělí můžete také pociťovat nevysvětlitelné záchvaty únavy a dušnosti při námaze, které souvisejí s anémií a ztrátou krve při císařském řezu. To je normální a upraví se to s doplněním objemu krve.

Mimochodem, alespoň do konce šestinedělí nezvedejte těžká břemena a neprovádějte žádná namáhavá fyzická cvičení.

8. Noste pohodlné oblečení

Neodkládejte těhotenské kousky bezprostředně po porodu. Zejména ne volné šaty a kalhoty nebo legíny s vysokým pasem. Nebudou vám dráždit hojící se ránu. Na noc sáhněte po nočních košilích, jsou vhodnější než těsné pyžamové kalhoty. Po nějaké době můžete zvolit i volnější pyžamo. Na tradiční kalhotky na chvíli zapomeňte, pohodlnější jsou kousky s vysokým pasem, které netlačí na jizvu. Dávejte přednost přírodním, bavlněným nebo lněným materiálům. Jsou vzdušné a dobře odvádějí pot. To také napomáhá hladkému hojení rány.

9. Nepodceňujte psychiku

Po porodu se nestarejte jen o dítě, domácnost a rodinu. Dávejte pozor i na to, jak se cítíte po psychické stránce. Hormonální a fyzické změny, nedostatek spánku a adaptace na novou roli maminky vás extrémně zatěžují. Také samotný akutní porod císařským řezem je velmi stresující a pro některé ženy je spojen s pocity selhání. Nebojte se proto o svých pocitech otevřeně mluvit - ať už s lékařem, nebo zdravotní sestrou, také s partnerem nebo rodinou. Pokud se ještě 14 dní po porodu necítíte psychicky dobře, měla byste se obrátit na odborníka. Některé pojišťovny dokonce nabízejí bezplatné psychologické poradenství pro matky po porodu.

10. Cvičení po porodu 

Byla jste zvyklá na pravidelné cvičení a po porodu vám chybí? Začněte opatrně a pouze po schválení lékařem. Nejméně 2 až 3 měsíce po operačním porodu se vyvarujte cvičení přímých břišních svalů. Ale ani poté to nepřehánějte. Zabráníte tak vzniku diastázy, tj. rozestupu přímých břišních svalů do stran. Spíše se soustřeďte na posilování svalů hráze a pánevního dna, také na cviky, které zabraňují trombóze žil dolních končetin.

Vyhněte se sportům, které zatěžují pánevní dno. Patří mezi ně trhavé pohyby, skákání nebo zvedání těžkých pomůcek. Nevhodný je aerobik, zumba, trampolíny, a dokonce i běh. Cvičení po porodu by mělo být šetrné, měla byste procvičovat celé tělo. Neměla byste při něm pociťovat žádnou bolest. Pokud se objeví, fyzickou aktivitu opět na nějakou dobu odložte.

Můžete cvičit sama doma nebo navštěvovat cvičení maminek s miminky. Co všechno je vhodné po porodu císařským řezem? Podívejte se na další tipy týkají se výhradně návratu do skvělé fyzické kondice, která, jak víme, velmi úzce souvisí s pohodou psychickou:

Posilujte pánevní dno

Svaly pánevního dna bývají po porodu výrazně oslabené a ochablé. Je dobré je posilovat a uvolňovat téměř okamžitě po narození dítěte. To pomáhá obnovit jejich sílu a pružnost. Možná to nevíte, ale jsou to svaly, které drží močový měchýř a další orgány pánve na svém místě. Dokud jsou funkční, může žena bez problémů ovládat svůj močový měchýř.

Věděla jste?

Svaly pánevního dna hrají také důležitou roli při správném držení těla. Mezi nejčastější projevy oslabeného pánevního dna patří bolesti zad, kříže a podbřišku před menstruací. Dalším příznakem je pokles orgánů malé pánve, snížení požitku, a dokonce i bolest při pohlavním styku.

Jak předejít nepříjemnostem?

  • Pomůže vám jednoduchý cvik. Spočívá ve stahování svěračů konečníku a močové trubice, jako byste chtěla zadržet moč a stolici. Pokud jste svaly stáhla správně, ucítíte, jak se pod pánví pohybují jakoby nahoru. Cvičení je lepší provádět s vyprázdněným močovým měchýřem a volně dýchat.
  • Při správném cvičení byste neměla zatínat žádné jiné svaly, ani hýžďové, stehenní, zádové nebo břišní. Cvičení provádějte nejprve vsedě, poté procvičujte pánevní dno v různých polohách, aby správně fungovalo v jakékoli poloze a při jakékoli činnosti.  
  • Svaly udržujte zatnuté jen několik sekund, nikoli minut, a cviky opakujte několikrát denně.
  • Pokud chcete vyzkoušet další cviky na pánevní dno, můžete si do svého chytrého telefonu nainstalovat některou z dostupných aplikací. Mnohé z nich vám mohou cviky také připomínat.

Starejte se o záda

Každý den věnujte chvilku cvičení zádových svalů. Zvláště pokud jste dosud vůbec necvičila. Vaše záda si už během těhotenství prošla těžkou zkouškou a nadcházející měsíce nošení stále těžšího miminka budou další zkouškou. Bolesti zad mohou být také důsledkem toho, že břišní svaly se po těhotenství rozestoupily. Pokud totiž břišní svaly nedrží, začnou záda bolet v křížové oblasti. Mnoho mladých žen zažívá první bolestivé stavy právě v období po narození dítěte. S posilováním a uvolňováním zad začněte pomalu, nejlépe po šestinedělí a po posouzení fyzioterapeutem.

Náš tip: Vyhněte se pilates a cvičení s rozpažením rukou či zvedáním závaží. Tyto cviky také zapojují břišní svaly, které budete muset po určitou dobu, než se rána zahojí, šetřit.

Jak zabránit bolesti a uskřípnutí?

  • Posaďte se na židli, mírně se předkloňte, volně spusťte horní končetiny a zakulaťte záda. Pak zvedněte hlavu, narovnejte se a vypněte hrudník.
  • Posaďte se na paty a skloňte hrudník a hlavu k zemi. Klidně dýchejte a nechte tělo klesnout. Pokud se nemůžete uvolnit, dejte nohy trochu od sebe. Tato poloha je velmi uvolňující pro celá záda.
  • Lehněte si na podlahu nebo tvrdou podložku. Jedná se o jednoduchou, ale účinnou metodu. Při této poloze se protáhnete, záda se uvolní a uleví se vám. V poloze vleže zhluboka dýchejte.

Procházejte se

Chůze je nejpřirozenější forma pohybu, kterou máme k dispozici. Pokud to váš lékař již povolil, choďte na delší procházky s dítětem v kočárku. Zlepšíte si tak kondici, rozcvičíte kyčelní klouby, prospějete zádovým svalům a také díky této aktivitě získáte správné postavení pánve.

Chůzí se také zbavíte nežádoucí svalové nerovnováhy, která vzniká při neustálém zvedání dítěte a ohýbání se k němu. Chůze zmírňuje bolest a zlepšuje stav namožených zad, tělo je díky ní lépe zásobováno kyslíkem. Snažte se strávit chůzí alespoň hodinu denně.

Učte sa správnému držení těla

Těhotenství správnému držení těla příliš neprospívá. Proto i po porodu budete pravděpodobně nějakou dobu chodit s prohnutými bedry, ohnutými zády, povoleným břichem a předsunutou bradou. Snažte se to co nejdříve napravit, jinak riskujete bolesti zad, zhoršené dýchání nebo větší únavu.

Věděla jste?

Díky správnému držení těla získává tělo více energie, lépe zvládá stres a žena vypadá viditelně mladší.

Jakými triky docílíte správného držení těla?

  • Držte hlavu vzpřímeně a vytáhněte ji nahoru, ale nezaklánějte ji. Spodní okraj dolní čelisti svírá s krkem pravý úhel.
  • Udržujte ramena ve stejné výšce, mírně je stáhněte dozadu a posuňte je trochu dolů. Tím se mírně vyklene přední část hrudníku a trochu zploští břicho.
  • Břicho vtáhněte dovnitř, mělo by být ploché. Břišní svaly, zejména přímé, by měly být trvalým napětím mírně zkráceny, což nakonec pootočí přední okraj pánve směrem vzhůru. Pánevní sklon a prohnutí v pase se tím zmenší.
  • Zda děláte vše správně, si můžete snadno ověřit pohledem do zrcadla zezadu. Vaše páteř by měla být rovná.

Zde je seznam cviků, které vám pomohou upravit držení těla, jakmile se plně zotavíte a rána a jizva po císařském řezu se zahojí:

  • Lehněte si na břicho a ruce položte na úroveň ramen, jako byste se chystala udělat klik. Pomocí rukou odtlačte horní část trupu od podlahy, pánev a dolní končetiny nechte uvolněné na zemi. Vydržte několik sekund a vraťte se do výchozí polohy.
  • Tento cvik můžete provádět vsedě nebo vestoje: ruce dejte za hlavu a lokty táhněte od sebe. Několikrát opakujte.
  • Lehněte si na zem a hrajte si na anděla ve sněhu. Můžete použít i nohy, ale stačí vám k tomu jen horní končetiny. Několikrát to zopakujte a během dne proveďte několikrát.