První pomoc pro miminko na dovolené

Nezapomeňte si vzít doklady pro mezinárodní zdravotní pojištění pro celou rodinu. Návštěva lékaře v zahraničí může být drahá. Nezapomeňte si vzít očkovací průkaz.

Riziko spálení sluncem

Pro miminko je jakékoli spálení sluncem nejen nepříjemné a bolestivé, ale zvyšuje také riziko rakoviny kůže.

Je pravda, že: „Vaše pokožka nikdy nezapomene.“

Riziko vzniku rakoviny kůže se zvyšuje opakovaným spálením sluncem a je také podporováno častým působením UV paprsků zejména v dětství a v raném dospívání. Důvodem je mimo jiné to, že regenerační mechanismy pro sluncem způsobená poškození kůže nejsou ještě u miminek a malých dětí plně vyvinuty.

Navíc je kůže poškozena ještě před tím, než dojde k vlastnímu spálení. Riziko dlouhodobého poškození jako je rakovina kůže se zvyšuje ještě před viditelným zčervenáním kůže.

Vyhněte se tomuto riziku tím, že budete zodpovědně regulovat působení slunce (viz část Co dělat na slunci).

Pokud by přesto došlo ke spálení:

Pro lehká spálení použijte obklady se studenou vodou, zředěným černým čajem nebo podmáslím. Chladivé přípravky nebo krémy mohou také ulevit od bolesti. Nikdy nepoužívejte mastné nebo olejové krémy! Ve vážných případech (zejména ve spojení s příznaky jako je zvracení, třes nebo horečka) musíte se svým dítětem navštívit lékaře.

Bodnutí hmyzem

Položte na postižené místo plátky cibule nebo ho chlaďte studenou vodou, vodou s ledem nebo natřete antialergenním gelem. V případě bodnutí hmyzem v oblasti úst nebo krku dejte dítěti cucat ledové kostky a vyhledejte okamžitě lékaře.

Zácpa

Často pomůže několik lžiček broskvové, hruškové nebo meruňkové šťávy. To bude mít účinek na uvolnění stolice. V úpornějších případech se poraďte s lékařem. Dbejte na to, aby miminko mělo dostatek tekutin.

Lékárnička

S sebou byste měli mít následující věci:

  • Teploměr a čípky proti horečce
  • Elektrolytový roztok pro případ průjmu
  • Obvazový materiál, náplasti, pinzetu
  • Dezinfekci na rány, gel/mast na bodnutí hmyzem a spálení sluncem
  • Jakékoli léky, které miminko potřebuje pravidelně. Nouzový balíček ve Vašem příručním zavazadle