Tipy pro spánek miminka

Ke konci těhotenství není vždy snadné se v noci  dobře vyspat. Skutečná zkouška trpělivosti ale teprve přijde v prvním roce života miminka. Dobrá zpráva je, že je to úplně normální. Během prvních měsíců miminka potřebují potravu i v noci a bez váhání vám to dají najevo.

Nicméně je potřeba si uvědomit, že i Vy máte své potřeby. Potřebujete energii, abyste se mohla zabývat činnostmi každodenního života, a abyste si mohla užívat aktivního a radostného života se svým dítětem. Zde jsou naše tipy pro spánek miminka:

Dostatečná aktivita během dne, rovná se dobrý spánek

Miminka chtějí v průběhu dne zábavu. Chtějí jíst, dívat se, uchopovat, poslouchat, jít na procházku a hrát si. Pokud dítě neprojevuje zájem být aktivní, odvrací hlavu, zívá a mne si oči – dopřejte mu přestávku. Neznamená to, že miminko musí nutně  spát. Někdy také zafunguje krátká přestávka pro odpočinek s mazlením a sněním.

Mnohá miminka nad 6 měsíců potřebují pouze dvě denní zdřímnutí, každé po asi 90 minutách, dopoledne a odpoledne. Děti nad 1 rok se často spokojí se zdřímnutím po obědě v trvání asi 1 hodiny.

Nezaměňujte noc a den

Pokud se dítě budí v noci, zůstaňte klidná. Udržujte přítmí a vyvarujte se hlasitého hluku. Neberte své miminko okamžitě z postýlky. Místo toho mluvte uklidňujícím mírným hlasem, nebo tiše zazpívejte písničku, kterou dítě dobře zná.

Asi po šesti měsících mnohá miminka již nebudou potřebovat pravidelné noční jídlo. Pokud se dítě v noci probudí, zjistěte, zda má skutečně hlad, nebo zda používá prs nebo lahev pouze jako prostředek pro usnutí. Pokud má miminko hlad, přesvědčte se, zda mělo večer dostatečně syté jídlo. Další možností je  zkusit posunout večeři na mírně pozdější dobu.

Rutinní činnosti a rituály

Pro objevení dobrého cyklu spaní musíte nejprve nastavit zdravý denní režim. To zahrnuje určité pořadí pravidelných jídel, která se hodí k věku Vašeho miminka. V průběhu prvních měsíců můžete již určit pravidelné večerní jídlo. To pomůže Vašemu miminku vyvinout si přirozený rytmus den/noc.

Rituály před spaním usnadní přípravu Vašeho dítěte na spánek. Pevné doby a stejný večerní program jsou nejlepšími pomůckami pro spánek. Hodně vzruchů, hra a podobné aktivity by se raději měly plánovat na časné odpoledne. Večer začněte s obrázkovými knihami, básničkami nebo pomazlením. Poté je čas na koupání, vyčistit zuby a pak do postýlky. Zůstaňte několik minut u postýlky, zazpívejte písničku nebo vyprávějte pohádku. Nezapomeňte na pusu na dobrou noc.

Pediatři doporučují už od narození samostatnou postýlku blízko rodičovské postele. Pokud se miminko probudí, zjistí, že postýlka a vše okolo něj je známé. Tímto způsobem bude schopné opět usnout samo bez pomoci rodičů.