Prdíky u novorozenců? Pomůže masáž

Novorozenci a kojenci nemají ještě natolik vyvinutou břišní stěnu a svaly, aby se mohli vyrovnat s nadýmáním tak, jako to běžně více či méně nápadně děláme my dospělí. Prdíky u novorozenců se tak mačkají v jejich malém bříšku, nemají kam unikat a miminko se kroutí a pláče. Přitom jednou z metod, jak mu od prdíků ulevit, je speciální masáž. Přečtěte si, jak ji správně provádět i jak na rychlou pomoc, když prdíky udeří v plné síle.

Zácpa u kojenců, koliky a prdíky trápí 30 % dětí

Kojenecké koliky trápí až 30 % kojenců zejména mezi 2. až 3. měsícem věku a často pokračují až do 6 měsíců.  Děťátko je náhle k neutišení klidně i 3 hodiny, napíná se, přitahuje nožičky k břichu a je rudé v obličeji. Mimo tyto „prdíkové záchvaty“ je však spokojené a prospívá. Prdíky také často doprovází reflux. Pokud lékař uzná za vhodné, že množství prdíků a vážnost koliky si zaslouží speciální kojeneckou výživu, doporučí vám mléko vyvinuté speciálně pro citlivé bříško.

První pomoc při kolice a nadýmání

 • Dbejte na to, aby mělo vaše miminko dostatek pohybu, protože převalování a kopání nožičkami podporuje trávení.
 • Položte miminko bříškem dolů na vaše vlastní břicho (tělesný kontakt, uklidnění).
 • Vyzkoušejte masáž miminka, kdy bříško masírujeme jednou rukou ve směru hodinových ručiček tak, že kreslíme (olejem v tělové teplotě) kolem pupíku kruhy, které se stále zvětšují. 

Masáž nejen proti nadýmání, kolikám a zácpě u kojenců

Masáž miminka nejen uleví jeho bříšku, ale je to také obzvlášť vhodný způsob, jak podpořit úzký kontakt mezi dítětem a rodiči a jak dát miminku pocit blízkosti a bezpečí.  Jemná masáž také povzbudí krevní oběh a samozřejmě stimuluje zažívání, o které nám jde.

 • Než s masáží začnete, dbejte, abyste měli krátké nehty a teplé ruce.
 • Místo pro masáž by mělo být teplé a útulné.
 • Vyhněte se časovému tlaku nebo stresu, protože nervozita se přenáší na vaše miminko.
 • Použijte měkkou dětskou deku nebo měkké ručníky jako podložku.
 • Miminko by mělo být vzhůru a ne příliš unavené.
 • Nemasírujte miminko ihned po jídle, nebo když je dítě nemocné.
 • Přizvěte si na pomoc dětský olejíček bez alkoholu, parabenů, PEG emulgátorů a bez éterických, minerálních a silikonových olejů.
 • Jemný olejíček HiPP s BIO mandlovým olejem je ideální volbou - masáž usnadní a zároveň o miminko pečuje.

Kdy není masáž miminka vhodná?

Před každou masáží byste měli zvážit stav miminka. Pokud miminko kope a je divoké, načasování masáže není příznivé. Pokud miminko při masáži pláče, utište jej a pokud se uklidní, zkuste masáž znovu. Pokud je však miminko stále neklidné, přesuňte masáž na jiný den. Pokud ani masáž nevykouzlí úsměv na tváři děťátka, můžete zkusit pozvat na pomoc rektální rourku, která pomůže zaraženým prdíkům ven.