Jídelníček od narození do ukončeného 4. měsíce

První lžička není daleko a je čas připravit vhodnou a bezpečnou, díky níž nastane ten velký okamžik. Zatím ji však nechte v šuplíku. Dítě do konce 4. měsíce nepotřebuje žádnou pevnou stravu a vystačí si s mateřským mlékem. Kojení, podpoře kojení a péči o prsa se věnujeme v 3. epizodě podcastu BabyTalk – Jak se nezbláznit z kojení?

Tip: Na první lžičku se však můžete pomalu připravovat už nyní a pořídit si do domácnosti vhodnou a bezpečnou. Měla by být vyrobena z netoxického plastu nebo silikonu a neměla by být příliš široká, abyste ji mohla snadno vložit do úst svého dítěte. Rozhodně nepodávejte první jídlo na kovové lžičce, protože ta by mohla poranit dásně, pokud by do ní dítě nekontrolovaně kouslo.

V prvních měsících života je nejlepší způsob výživy pro Vaše děťátko mateřské mléko.

V prvních měsících je mateřské mléko dostatečné pro potřebný příjem tekutin a potravy. Ve vzácných případech může pediatr doporučit podávání kojenecké nebo převařené pitné vody. Nesnažte se však dítěti podávat vodu bez porady s lékařem – ve skutečnosti ji nepotřebuje.

Pokud z nějakého důvodu nekojíte, pak je alternativou kojenecká výživa. Je vyrobena tak, aby zcela pokryla výživové potřeby dítěte v prvních měsících života, a proto ji lze používat jako výlučnou výživu. Podávání kojenecké výživy místo mateřského mléka konzultujte s pediatrem.

Skupiny výrobků HiPP naleznete v regálech s dětskou výživou pod tímto barevným značením: