Zákroky doporučené pro ženy v těhotenství a při kojení

Péče o zuby a dásně se nesmí zanedbat ani během těhotenství. Užitečné rady a tipy jsme připravili ve spolupráci s MUDr. Michaelou Štětinovou, zubní lékařkou a maminkou dvou dětí. Píše úspěšný blog www.zdravezubydetem.cz  a organizuje kurzy péče o zoubky dětí, kde odpovídá rodičům na všechna PROČ a JAK.

Těhotenství je pro ženu často velmi náročné období, které pokračuje i po příchodu miminka na svět. Zdravé zuby a dásně maminky jsou ale velmi důležité – ovlivňují i zdraví miminek.

Plánujete otěhotnět?

Pokud teprve řešíte otázku případného těhotenství, je to ten nejlepší čas dát si své zuby a dásně do pořádku. Odpadnou vám případné potíže, které mohou nastat v průběhu těhotenství. Už jen delší sezení na zubařském křesle s rostoucím bříškem může být značně nepohodlné. 

V rámci preventivního vyšetření vám lékař zhotoví rentgenové snímky. Běžně se už v těhotenství nezhotovují, mají ale zásadní význam při odhalení kazů v mezizubních prostorech stoliček. Tyto kazy nejsou v počátečních stadiích okem vůbec viditelné. Dále v tomto období můžete podstoupit i náročnější ošetření, která v těhotenství běžně doporučována nejsou.

Po otěhotnění…

Pokud zjistíte, že jste těhotná, naplánujte si dvě preventivní prohlídky u svého zubního lékaře. Ideální doba je po skončení prvního trimestru, kdy už odeznívají těhotenské nevolnosti, a poté v průběhu těhotenství. Po příchodu miminka na svět budete mít určitě jiné starosti než pospíchat k zubaři na kontrolu.

A co rentgen v těhotenství?

Zubní rentgen, který je zhotovován na zubařském křesle (tzv. intraorální rtg), vydává minimální dávky záření cílené do oblasti dutiny ústní. Pokud vám tedy zubař zhotoví rentgenové snímky, o zdraví miminka se obávat nemusíte. Je ale důležité zdůraznit, že pouze z preventivních důvodů, s cílem maximalizovat bezpečí se v těhotenství rentgeny nedělají. Pokud ano, tak pouze v rámci konkrétní indikace a akutního ošetření. Pro jakýkoliv rentgen v těhotenství by měl být konkrétní důvod, kdy výpovědní hodnota rentgenu převyšuje rizika spojená se zářením (u intraorálního rtg jsou minimální). Vaše těhotenství vždy zubnímu lékaři oznamte. 

Dentální hygiena

Návštěva dentální hygienistky je pro mě stěžejní bod v rámci prevence v období gravidity. Vlivem těhotenských hormonů dochází častěji ke gingivitidě, tedy zánětu dásní, protože tyto hormony zvyšují propustnost tkání i jejich zánětlivou reakci. K zánětu zkrátka dojde snadněji. Horší životospráva, únava a s tím spojené časté usínání bez čištění zubů, vyšší konzumace sladkého, nevolnosti a zvracení – to vše může napáchat na zubech a dásních nemalé škody.

Kontrola a správná motivace k čištění je zásadní, aby se zabránilo zbytečným obtížím, ke kterým může v tomto období docházet. Na druhou stranu není potřeba zvýšená péče o dutinu ústní ani nějaké speciální pomůcky, pokud byla dentální hygiena před otěhotněním v pořádku. Nezapomínejte na mezizubní pomůcky!

Zubní zákroky v lokální anestezii

Pokud vás během těhotenství čeká nějaké zubní ošetření, není důvod se vyhýbat lokální anestezii, tedy místnímu znecitlivění. Anestetika běžně používaná zubními lékaři nemohou miminku ublížit, právě naopak stres z případné bolesti během ošetření je pro vyvíjející se plod nebezpečnější kvůli produkci kortizolu, tedy stresového hormonu. 

Zubní zákroky jako takové

Zubním zákrokům se v těhotenství vyhýbat nemusíte, není ale potřeba vše vyřešit do porodu. Řešte takové problémy, které by se časem mohly zhoršovat (například rozsáhlé kazy, kde hrozí riziko komplikací ohrožující zub), nebo takové, které vám způsobují obtíže (bolest zubu, nevhodně uložené zuby moudrosti apod.). Výkony, u nichž prodleva několik měsíců nijak výrazně situaci nezhorší, klidně odložte po porodu (implantát, můstky apod.). Vždy je třeba situaci posuzovat individuálně podle potřeb a přání těhotné a jejího zdravotního stavu.

Po porodu

Po porodu a v období kojení není žádný důvod k obavám v rámci zubního ošetření. Rentgenové snímky ani lokální znecitlivění nijak neovlivňují kvalitu ani samotnou tvorbu mateřského mléka. Pokud jste tedy nějaké zubní výkony v těhotenství odkládala, v období kojení již k tomu není důvod. Vždy svému lékaři sdělte, že jste krátce po porodu a kojíte děťátko. Obzvlášť důležité je to v případě podání léčiv (antibiotik apod.).  Ale zákroku se bát nemusíte.

Pečujte o zdraví svých zubů a dásní. Kvůli sobě. A proč ještě? S každou pusinkou nebo olíznutou lžičkou předáváte miminku i bakterie, jež pro ně mohou být moc velkou zátěží. Stav dutiny ústní se proto vyplatí mít v pořádku.