Vážné zdravotní problémy v těhotenství
Přestože se mnoho žen v těhotenství potýká s nepříjemnými příznaky všeho druhu, většina maminek na období před porodem nakonec ráda vzpomíná. Někdy s sebou však změna stavu přinese vážné zdravotní komplikace, které představují pro maminku i nenarozené miminko vážné riziko. Jaké to jsou a co s nimi?
Rizikové těhotenství: nepropadejte panice
Poslal vás lékař na “rizikáč”? Nepanikařte. Jako riziková se označují všechna těhotenství, která neprobíhají obvyklým způsobem a je jim proto potřeba věnovat zvýšenou pozornost. Příčinou může být onemocnění matky, nebezpečí předčasného porodu či potratu, podezření na vývojovou vadu plodu, ale i těhotenství vícečetné, po umělém oplodnění či ve vyšším věku. Zařazení do rizikové skupiny tedy nemusí nutně znamenat, že vám či miminku hrozí bezprostřední nebezpečí.
Chudokrevnost v těhotenství: doplňte železo
Pokud vám lékař diagnostikoval esenciální těhotenskou anémii, nejste zdaleka jediná: jedná se o nejčastější formu chudokrevnosti, která se navíc vyskytuje jenom u nastávajících maminek. Mezi typické příznaky patří bledost kůže a sliznic, zvýšená únava, nechutenství a bušení srdce. Riziko předčasného porodu a nízké hmotnosti novorozence lze naštěstí relativně snadno zredukovat obohacením jídelníčku o železo. To najdete například v mase, rybách, vnitřnostech, luštěninách, listové zelenině nebo sušeném ovoci.
Zánět močových cest: pozor na ledviny
Že zánět močových cest v těhotenství bohužel není nic neobvyklého, potvrdí velká část maminek. Riziko nicméně spočívá v možných komplikacích - zejména zánětu ledvin. K lékaři byste se proto měla vydat, jakmile se u vás objeví známé příznaky: časté nutkání, pálení při močení nebo bolesti v podbřišku. Přestože onemocnění ledvin mohou mít za následek předčasný porod nebo i potrat, v drtivé většině případů rozvinutí nemoci zabrání včasné podání antibiotik.
Opar v těhotenství: vyhněte se nákaze
Pásový opar je nepříjemné virové onemocnění podobné neštovicím, které se vyznačuje chřipkovými příznaky a následným výskytem svědivých až bolestivých puchýřků. Jelikož virus může způsobit vývojové vady plodu a riziko se s blížícím se porodem stupňuje, je nezbytné léčbu pudrem, popř. antivirotiky nasadit včas. V případě genitální nákazy těsně před termínem se pak připravte na porod císařským řezem, který spolu s aplikací protilátek zaručí, že miminko bude v pořádku.
Streptokok v těhotenství: řešením jsou antibiotika
Streptokok patří mezi bakterie, které vám nemusí způsobovat žádné potíže, ale mohou zapříčinit různá infekční onemocnění plodu: zápal plic, zánět mozkových blan a další. Streptokok v těhotenství se nicméně léčí pouze v případě, že hrozí riziko předčasného porodu, během kterého by se mohl nakazit i novorozenec. Tomu se zpravidla předchází podáváním antibiotik, které vyléčí i případnou nákazu. V případě, že chodíte na pravidelné prohlídky, není tedy důvod k vážným obavám.
Odtok plodové vody: záleží na stáří plodu
Praskla vám voda? Honem do nemocnice. Odtok či únik plodové vody v 3. trimestru je závažným příznakem předčasného porodu a je tedy namístě nechat se co nejdříve vyšetřit. Následný postup je individuální a závisí na stáří plodu a vašem zdravotním stavu. Do 28. týdne těhotenství se obvykle vyčkává a porod se oddaluje léky. Během čekání na dozrání plic miminka se jako prevence proti infekci navíc podávají antibiotika. Jakmile je zrání úspěšně u konce, můžete na sál.
Mimoděložní těhotenství: ostrá bolest napoví
Pociťujete ostré bolesti v podbřišku a současně špiníte? Máte-li podezření na mimoděložní těhotenství, měla byste urychleně navštívit lékaře. Uhnízdění vajíčka mimo dělohu - nejčastěji ve vejcovodu - totiž může mít fatální následky i pro vás. Pokud se během hospitalizace podezření potvrdí, nezbývá než vajíčko chirurgicky odstranit. Pro maximální snížení rizika neplodnosti se zákrok se vždy provádí nejšetrnější možnou metodou, a tak se většině žen i přes nepřízeň osudu podaří znovu otěhotnět.
Preeklampsie: vysoký tlak, křeče a otoky
Existují nemoci bez známé příčiny, které postihují výhradně nastávající maminky. Preeklampsie je závažné onemocnění cév dělohy, které se vyznačuje zejména vysokým krevním tlakem a bílkovinou v moči. Zatímco proti jejím lehčím formám lze bojovat léky na snížení tlaku a magneziem proti křečím, u těžších forem je nutná hospitalizace. V případě rizika rozvinutí eklampsie, kdy už jde o život vám i děťátku, pak nezbývá než těhotenství - a tím i nemoc - ukončit vyvoláním porodu.
Zamlklé těhotenství: skrytý potrat
Ačkoli k potratu v důsledku zamlklého těhotenství dochází spíš výjimečně, někdy mu bohužel nelze ani předejít, ani zabránit. Zatímco u klasického potratu tělo mrtvý plod samo vyloučí, v případě zamlklého těhotenství nepozná, že něco není v pořádku. Žena tak i nadále může pociťovat obvyklé těhotenské příznaky, přestože plod již odumřel. Na zamlklé těhotenství se tak často přijde až při pravidelné prohlídce. Tento traumatický zážitek naštěstí celosvětově postihne jen 1 % všech těhotných.