Jak na koupání miminek a která kosmetika je pro novorozence nejvhodnější

Pohrát si, vykoupat, pomazlit, nakrmit a spinkat. To je pět důležitých večerních rituálů, které, když je budete provádět každý den ve stejnou dobu, pomáhají dětem ke klidnějšímu usínání a kvalitnějšímu spánku během noci. A malá miminka rituály milují. Díky nim se totiž dokážou zorientovat v tom velkém a hektickém světě, kde je všechno nové, a dávají tušit, co se bude dít.

Čas koupání je časem hry, příjemného odpočinku a navození klidné atmosféry. Je ale také časem sblížení. Velmi důležité je, pokud je to aspoň trochu možné, aby se v rituálu koupání rodiče střídali. Jak maminky, tak tatínkové k němu přistupují jinak a dítě bude milovat řádění, dovádění, ale také relaxaci s oběma rodiči. A vůbec největší legrace je, když se ke koupání sejde celá rodina. To je pak potopa až u sousedů, ale dítě je šťastné a usíná spokojené v milujícím prostředí.

Ale stejně jako je tomu u všeho v životě miminka, i koupání prochází s věkem dítěte vývojem. Pojďme začít s koupáním malinkých novorozeňat.

Jak připravit miminku perfektní koupel

  • Teplota v místnosti - než začnete miminko svlékat, ujistěte se, že v místnosti není zima. Nejlepší teplota vzduchu je okolo 24 °C. Ideální teplota vody by měla být asi 36 °C. Teplota v místnosti by měla být 24 – 25 °C.
  • Teplota vody - pro první týdny a měsíce doporučujeme pořídit si dětský teploměr do vody. Tak budete mít jistotu, že miminko koupete v ideálních 37 °C.
  • Dětská kosmetika do vody - mýdlovat či šamponovat novorozeně nemusíte často, podpoříte tak proces dozrávání pokožky. Pakliže ale kosmetiku pro miminko vybíráte, čtěte pečlivě etiketu. Kosmetika by měla být BEZ zbytečné chemie (bez parabenů, bez parafínového oleje, bez éterických a silikonových olejů, bez PEG emulgátorů, bez parfémů) i bez mýdla (na etiketě by neměl být sodium laureth sulfate). Pro první společné týdny vyzkoušejte například kosmetiku HiPP Babysanft, která obsahuje vzácný BIO mandlový olej.
  • Po koupeli: kosmetika pro miminka - dvakrát týdně můžete pokožku miminka hydratovat olejem nebo tělovým mlékem speciálně vyvinutým pro kojence. Nepoužívejte oleje rostlinné určené ke konzumaci.

Náš tip: chcete miminku dopřát nadstandardní péči a udělat z koupání nejpříjemnější moment dne? Proměňte obyčejné krémování v masáž. Jemná masáž miminek je úžasný způsob, jak děťátko navyknout na proces uklidnění. Láskyplný dotek dokáže skutečné zázraky. V našem článku o masáži miminek  vám povíme krok za krokem, jak na to.

Čas na hají

Na závěr nezapomeňte, že miminko ještě nedokáže vnější podněty zpracovat racionálně, a tak své okolí vnímá celým svým tělem. Pro nejlepší účinek uklidňující koupele je proto důležité, aby byl v místnosti, kde miminko budete uspávat, klid. Ztlumte hudbu, vypněte televizi a poproste další členy rodiny o chvíli klidu. Vždyť pohled na spokojené usínající miminko je jedním z nejkrásnějších okamžiků rodičovství.

Shrnutí: Základní fakta o koupání miminek

  Novorozenec Miminko
Délka koupání 5 – 7 minut aspoň 10 minut
Frekvence koupání 1 – 3krát týdně 2 – 3krát týdně
Teplota vody 37 – 37,5 °C 36 – 38 °C
Teplota v místnosti 23 – 25 °C 21 – 24 °C