Kojení - často kladené otázky

Kdy a jak často by moje dítě mělo pít?

Přikládejte své dítě k prsu vždy, když má hlad. Vaše dítě pak bude krmeno podle potřeby a během několika dní se tvorba mléka odpovídajícím způsobem upraví. Pokud dítěti stoupne chuť, bude chtít kojit častěji, a to bude stimulovat tvorbu mléka, kterého pak budete mít k dispozici více. Zvýšená tvorba mléka také znamená, že intervaly mezi kojením se automaticky prodlouží.

Dostává moje miminko dostatek mléka?

Množství, jaké dítě vypije, se liší u jednotlivých jídel i v různých dnech. Jak poznáte, že máte dost mléka? Miminko potřebuje vyměnit plenku 4 – 5 krát denně. Navíc můžete své miminko jednou týdně pro kontrolu zvážit.

Přechod z mateřského mléka na mléčnou kojeneckou výživu – kterou, kdy, kolik?

Pro odstavování nejsou stanovena žádná pravidla. Matka i dítě si musejí na novou situaci pomalu zvykat, a to se může u jednotlivých osob velmi lišit. Ať už jste se pro odstavení rozhodla vy nebo vaše dítě, pro vás oba bude snazší a méně stresující, když bude probíhat postupně a nikoli najednou. Pokud chcete začít s odstavováním, doporučuje se naplánovat si ho tak, aby probíhalo postupně.

Postupným nahrazováním  jednoho kojení za druhým mléčnou výživou umožníte, aby se vám pomalu snižovala tvorba mléka, aniž byste měla přeplněná a bolavá prsa. Tímto způsobem také zajistíte, že si vaše dítě pomalu zvykne na jinou stravu a dostane se mu další láskyplné pozornosti.