Jíst za dva? Porce jídla v těhotenství

V průběhu těhotenství musí tělo zvládnout mnoho náročných úkolů.

Během 40 týdnů těhotenství musí Vaše tělo zvládnout mnoho náročných úkolů. Miminko je kompletně vyživované pupeční šňůrou a musí neustále dostávat živiny. Krátce řečeno: Tělo je ve stavu pohotovosti a pracuje na nejvyšší obrátky. Právě teď jsou zdravá výživa a správné porce jídla v těhotenství stejně důležité jako lékařské kontroly a dostatek pohybu na čerstvém vzduchu.

Důležitý je dostatek živin.

Miminko si obstarává všechno, co potřebuje, z krevního oběhu matky, a pokud je to nutné, čerpá i z matčiných rezerv. Pro duševní a fyzický vývoj dítěte je důležitá kyselina listová, jód a železo. Pokud jsou zásoby dostatečné, dítě se optimálně vyvíjí a matce se také daří dobře. To znamená, že  ze správné výživy budou mít prospěch oba, matka i dítě.

Uvědomte si, že kojení je pro matku značně náročné, takže byste zvláště  v tomto období měla věnovat pozornost vyvážené stravě a dostatečnému příjmu živin.

Staré pravidlo „jíst za dva“ není rozhodně pravdivé.

Staré pravidlo „jíst za dva“ není ve skutečnosti pravdivé. Proč? Protože v prvních třech měsících nemají budoucí matky potřebu žádných dodatečných kalorií. Později, od čtvrtého měsíce, můžete jíst denně asi o 250 kcal více. To je přibližně ekvivalent jedné porce müsli nebo jedna obložená houska navíc.

Jak tedy sestavit správný jídelníček v těhotenství? Hodně záleží na složení potravy. Znamená to, že Vaše strava by měla být co nejrozmanitější a obsahovat vitamíny a minerály v potřebném množství, ale nikoliv kalorie navíc. Nejde tu o kvantitu, ale o kvalitu.

Odborníci v této souvislosti hovoří o vysoké hustotě živin. Takto vypadá ideální jídelníček v těhotenství: Denně jezte ovoce, zeleninu, saláty, brambory, celozrnné výrobky, nízkotučné mléčné výrobky, pravidelně také mořské ryby pro přísun omega-3 mastných kyselin a občas nízkotučné maso. Důležitá je také dostatečná konzumace nápojů.

I když se budete stravovat podle těchto zásad, nemusí být potřeba některých živin dostatečně uspokojena. Deficit bývá častý zejména v případě kyseliny listové, jódu a omega-3 mastných kyselin s dlouhým řetězcem DHA. 

Nutriční odborníci proto doporučují potravinový doplněk přizpůsobený specifickým potřebám těhotných a kojících žen. Poraďte se prosím o této problematice se svým gynekologem.

Raději méně, ale častěji

Nejezte více než obvykle. Jezte lépe. Můžete jíst cokoli, na co máte chuť, ale jídla musejí být v průběhu dne správně rozdělena:

  • bohatá snídaně
  • hlavní jídlo v poledne
  • večer něco malého a lehkého
  • mezitím jedna nebo dvě malé svačiny

Ovocné příkrmy HiPP se spoustou vitamínů a samozřejmě bez přidaného cukru jsou zdravou svačinou mezi jídly.

Doporučení pro různé skupiny jídel

  Ovoce Zelenina Celozrnné výrobky Maso Ryby Mléčné výrobky Rostlinné tuky
Kyselina listová  
       
Vitamíny B  
 
 
Vitamín C
         
Železo