Výživa kojence od 5. ukončeného měsíce věku

Výživa kojence od 5. ukončeného měsíce věku

Vaše děťátko zase trochu povyrostlo, ale pořád je jeho hlavním životabudičem mateřské mléko. Okolo 5. ukončeného měsíce věku však také zkoušíme zavádění příkrmů a zkušenějšímu gurmánovi můžeme nabídnout i kojenecké menu s masem nebo cereáliemi a polévky pro děti.

Zavádění ovocných příkrmů

Pokud se váš mlsoun už stihl seznámit s jemnými zeleninovými příkrmy, můžeme mu osladit život také příkrmy z ovoce. Nedoporučujeme začínat rovnou ovocem, protože by miminku pak nejela o poznání „zdravěji chutnající“ zelenina. Ovocné příkrmy z farmy HiPP se chlubí BIO kvalitou, jemně namletou rýžovou krupicí, která zlepšuje jejich stravitelnost, a složením, které změkčuje, nebo zpevňuje stolici kojence podle druhu ovoce, který si vyberete.

Jak se skamarádit se lžičkou?

Papání se lžičkou je pro vaše dítě zcela nová zkušenost, musí se to nejprve naučit. Buďte trpěliví a postupujte pomalu. Nepoužívejte kovovou lžičku, je příliš tvrdá a děti ji nemají rády – kromě toho by mohlo dojít k poškození skleničky s příkrmem. Používejte raději plochou umělohmotnou lžičku se zakulaceným okrajem.

Čas ochutnat masíčko a ryby

Když vidíme, že naše děťátko už nemá s papáním zeleniny a ovoce sebemenší problém, je na čase zavést do jídelníčku zdroj bílkovin, železa a omega-3 mastných kyselin. Tuto roli na jedničku zastanou kompletní menu HiPP, kde se potkává BIO zelenina s kuřecím, krůtím, nebo rybím masem a těstovinami, rýží a bramborami. Pokud hledáte výživu obsahující pouze několik vybraných ingrediencí, můžete si vybrat i z příkrmů pouze z masa.  Největší výhodou masových skleniček je to, že z nich můžete svému miminku vařit a vždy máte jistotu, že jde o kvalitní BIO maso.

Jídelníček pro kojence od rána do večera

Po zavedení prvních příkrmů se jídelníček děťátka začíná zpestřovat a my si tak můžeme naplánovat různorodější „slavnostní tabuli“ na celý den.

  • Ráno a dopoledne je věnováno kojení nebo náhradní mléčné výživě.
  • K obědu si už děťátko může pochutnat na HiPP menu s masíčkem a zeleninou, nebo polévce a zapít svoji hostinu BIO šťávou nebo jiným nápojem. Děti totiž začnou být po zavedení příkrmů mnohem žíznivější.
  • K odpolední svačince nabídněte děťátku ovocný BIO příkrm s cereáliemi nebo mléčnou kaši na dobrou noc před odpoledním spánkem.
  • Večer a před spaním bude dítě nejspokojenější s mateřským mlékem nebo náhradní mléčnou výživou. 

Plán zavádění příkrmů

Právě v době mezi ukončeným 4. až 6. měsícem věku kojence, kdy je doporučeno zavádět první příkrmy, roste vaše miminko tím největším tempem. Krmte ho proto jen tím nejkvalitnějším – příkrmy v BIO kvalitě bez soli, umělých barviv a zahušťovadel. BIO kvalitu si zaslouží také nápoje, polévky a mléčné kaše. Podívejte se, na jaké novinky ve svém jídelníčku se může děťátko těšit v dalších měsících.

Plán zavádění příkrmů