Jak správně kojit - krok za krokem

Kojení je pro Vaše dítě ta nejpřirozenější výživa. Ale stejně jako techniku správného dýchání při porodu, i kojení se člověk musí naučit. Pokud máte pochybnosti ohledně kojení, měla by  vás doma navštívit porodní asistentka nebo laktační poradkyně. Porodní asistentky jsou speciálně vyškoleny pro poskytnutí pomoci při problémech s kojením. V prvních 10 dnech po porodu můžete tuto pomoc využívat každý den na náklady zdravotní pojišťovny. Adresy zavedených samostatných porodních asistentek najdete ve Zlatých stránkách, na internetu  nebo se zeptejte na zkušenosti svých přátel s dětmi či svého lékaře.

  • Nakojte dítě, kdykoli má hlad. To dá signál mléčným žlázám, aby produkovaly více mléka. Množství mléka se tak přizpůsobí potřebám Vašeho dítěte.
  • Najděte si pohodlné a klidné místo, kde můžete nerušeně kojit.
  • Hlavičku dítěte byste měla mít v ohybu paže a tělíčko by mělo spočívat na dolní paži. Rukou přidržíte dítě pod zadečkem. Volnou rukou uchopíte prs s palcem umístěným  nad prsním dvorcem (areolou) a s ostatními prsty pod ním. Naveďte dítě na prs a dbejte při tom, aby jeho nosánek zůstal volný.
  • Důležité je správné přiložení. Dotýkejte se jemně bradavkou úst dítěte, dokud je neotevře. Přesvědčte se, že dítě bradavku jenom necumlá – bradavky by pak mohly být rozbolavělé. Většina prsního dvorce by měla být při kojení v ústech dítěte. Toto je jediný způsob, jak může dítě správně pít a vás nebudou bolet bradavky.
  • Nechte své dítě vyprázdnit napřed vždy jeden prs - to je důležité, protože pokud je prs téměř prázdný, stoupne obsah tuku v mléce. Takové mléko bohaté na kalorie nejen dodá důležité mastné kyseliny, ale také vaše dítě zasytí. Vždy mu potom nabídněte i druhý prs a nechte ho pít, dokud samo nepřestane. Další kojení začněte z prsu, ze kterého dítě pilo naposledy. Takový postup je přínosný pro tvorbu mléka.
  • Pro odebrání dítěte od prsu je nejlepší vsunout malíček do koutku úst dítěte, aby se narušil podtlak. Pak lze dítě od prsu snadno odebrat.