Kolik porcí ovoce a zeleniny pro kojence a jak velké porce?

Jakmile zavedete do jídelníčku vašeho prcka mezi 4. a 6. ukončeným měsícem příkrmy, mnoho rodičů si není jistých, jak dohlédnout na toho, aby každý den dítě dostalo to správné množství ovoce a zeleniny pro svůj zdravý vývoj. Poradíme vám, čím se řídit, a jak využít dávkování příkrmů HiPP, aby děťátko dostalo v jídelníčku všechny potřebné živiny.

5 porcí zeleniny a ovoce denně

Ovoce a zelenina jsou v tomto období pro dítě čím dál důležitější a jsou zdrojem tolik potřebných vitamínů. Důležitá je i vláknina, která pomáhá trávení, a především široká paleta chutí, která ovlivní i to, co bude dětem chutnat v budoucnu.

Aby děťátko každý den přijímalo dostatečné množství ovoce a zeleniny, je dobré si ji denně rozdělit na zhruba 5 zeleninových a ovocných porcí podle věku:

  • Okolo 6. uk. měsíce - 30g porce
  • Okolo 7. uk. měsíce - 35g porce
  • Okolo 10. uk měsíce - 40g porce

1 denní porci ovoce můžete také nahradit 60ml/70ml/75ml 100% ovocné šťávy.

5 podob příkrmů HiPP

Zkuste každý den volit různorodou skladbu ovoce a zeleniny v příkrmech, protože každý druh obsahuje trochu jiné vitamíny a živiny. S HiPP máte opravdu velký výběr dobrot v BIO kvalitě. Zeleninu nabídněte miminku nejlépe formou jednodruhového příkrmu typu První mrkev, poté formou kompletního menu, kde se seznámí i s masem důležitým pro příjem železa. Následný ovocný dezert s vitaminem C vstřebávání železa pomůže.

Zeleninové a ovocné příkrmy najdete v 190g skleničkách a zpočátku vám 1 příkrm vydrží na celý den. Začněte s několika lžičkami (čtvrtinou skleničky) příkrmu dopoledne jako 1. porcí společně s kojením nebo mléčnou výživou. V poledne zkuste pár lžiček ovocného příkrmu nabídnout děťátku jako dezert po zeleninovém nebo maso-zeleninovém příkrmu - tak obsáhnete další 2 porce ovoce a zeleniny. 4. a 5. porci zeleniny či ovoce v příkrmu nabídněte děťátku při odpolední svačince a večer.

Ovocné příkrmy střídejte s dalšími dobrůtkami HiPP:

  • Ovoce & Cereálie se hodí jako náhrada čistě ovocných příkrmů, jakmile se vaše děťátko začne seznamovat s obilovinami. Balení je stejné, takže postupujte obdobně.
  • BIO ovocné kapsičky v 90g baleních představují 2 denní porce ovoce pro kojence a jsou ideální na cesty. Ohlídáte si tak příjem ovoce, ať jste kdekoliv.
  • Ovoce v kelímcích najdete v 100g baleních a představují tak zhruba 3 porce ovoce. Jsou ideální jako dezert po obědě nebo odpolední svačinka.
  • BIO mléčná kaše s ovocem se hodí pro dopolední svačinu nebo večerní zasycení a můžete ji uvařit vždy množství, jaké potřebujete. Speciální kaši pro dobrou noc s banány najdete také ve skleničce. Pokud ji děťátko nezvládne na posezení, uložte vždy příkrm do lednice a spotřebujte do 24 hodin.