Jak se připravit na porod

Porod je nejnapínavější část vašeho těhotenství, využijte proto ty dlouhé měsíce, kdy je děťátko ještě uvnitř, a zjistěte si co nejvíce informací. Začněte našimi předporodními tipy a seznamte se s nejčastějšími otázkami, které nám kladou maminky v souvislosti s předporodní přípravou. 

6 tipů pro hladký porod

  • Přihlaste se na předporodní kurz. Porodní asistentka vám na něm vysvětlí, co přesně vás čeká, a můžete se jí na cokoli zeptat. Čím víc toho víte, tím menší strach budete nejspíš mít a tím více můžete průběh svého porodu ovlivnit.
  • Najděte porodnici, která vám vyhovuje. Zeptejte se známých, kde rodili oni, pročtěte si nabídku porodnic (nabízí alternativní metody porodu nebo nadstandardní péči?) a jejich hodnocení na internetu. Nenechte se při tom ale zviklat extrémy – co rodička, to jiná zkušenost.
  • Zajistěte si místo v porodnici včas. Porodnice jsou vytížené a ty s dobrou pověstí dvojnásob. Má vámi vybraná porodnice online registraci? Předpokládané datum porodu vám řekne lékař, nebo si ho spočítejte na kalkulačce termínu porodu.
  • Zjistěte, na co máte právo. Epidurál, nástřih hráze, očkování novorozenců – to je jen pár věcí, o kterých můžete do určité míry rozhodnout. Nasbírejte dostatek informací na předporodním kurzu a webových stránkách dané porodnice, ať víte, jaké jsou vaše možnosti. Předem je také proberte s partnerem a domluvte se, na čem trvat budete a na čem ne.
  • Zapojte tatínka už od začátku. Pokud jste zmatená vy, jak je asi vašemu partnerovi? Čím víc bude vědět, tím víc bude připravený.
  • Tašku do porodnice mějte sbalenou předem. Vyhnete se tak stresu.

Alternativní porod

Strach z porodu, bolesti a komplikací při porodu mohou mít prvorodičky, stejně jako ženy, které už rodily. Mírné obavy jsou přirozené, přesto se strachem nenechte ovládnout. Právě strach spouští v těle chemické reakce, které by porod mohly ztížit. Komplikace mohou nastat, občas je potřeba provést císařský řez, nastřihnout hráz pro snazší průchod hlavičky nebo se vypořádat s větším krvácením či šokem. Komplikace se ale při porodu vyskytují méně často, než byste si myslela.

Sestavte si porodní plán

Porodní plán je v podstatě vaše představa ideálního porodu, soupis vašich přání a požadavků i toho, co rozhodně nechcete. Sestavujte ho ideálně po absolvování předporodního kurzu, až budete mít dostatek informací, a zahrňte do něj všechny možné situace, které mohou nastat. Tak na ně budete připravená a nebudete mít zbytečný strach. Dávejte ho dohromady s vaším partnerem, aby mohl vaše požadavky tlumočit porodníkovi, zatímco vy budete mít “plné ruce práce” s porodem.

Nástřih hráze – je potřeba?

Nástřih hráze je kontroverzní téma. Na jedné straně se provádí, aby hlavička dítěte snáz prošla, urychlil se porod a předešlo se natržení hráze. V opozici pak stojí argumenty, že při porodu ve správné poloze (doporučuje se na bobku, v leže na boku a nebo do vody) a když tlačíte v souladu s tělem, natržení nehrozí. Každopádně by vám lékař neměl hráz nastřihnout bez vašeho svolení.

Svaly pánevního dna posilujte před i po porodu

Ke snazšímu porodu vám pomůže dobrá kondice a schopnost uvolnit se. Zkuste jógu, cvičení na míčích, masáže bříška a masáž hráze. Ta by měla zvýšit její pružnost, takže bude odolnější proti natržení. Posilovat svaly pánevního dna můžete pomůckami, jako je Aniball, která připravuje porodní cesty na příchod dítěte a pomáhá regenerovat svaly po porodu. O použití pomůcek se ale nejprve poraďte se svým lékařem.

Kdy jet do porodnice

Mezi příznaky porodu patří kontrakce, které jsou stále silnější a bolestivější. Jakmile se opakují každých 5 minut, je na čase vyrazit. Pozor ale na poslíčky, tedy nepravé kontrakce. Při nich sice cítíte bolesti břicha, jak se děloha připravuje na porod, ale ještě nerodíte. Poznáte je tak, že na rozdíl od kontrakcí se u nich bolest nestupňuje. Známkou blížícího se porodu je i odtok plodové vody. V tom případě vyrazte, i když se kontrakce ještě neopakují po 5 minutách.

Vyzkoušejte všechno, co vám dodá dobrou náladu a uleví vám od neklidu. Právě vnitřní klid je totiž cesta s hladkému porodu.