Skip to main content

Vývojový kalendář

Dítě ve 4. měsíci

Z útlého spícího novorozence prvních týdnů se stalo živé a baculaté miminko. Užívá si váš zpěv a ukolébavky, hraje si s prstíky a cíleně se natahuje po všem, co je v jeho dosahu. Ústy zkoumá vše nové.

Jak se dítě vyvíjí?

Děťátko roste a přibývá na váze pomaleji než v předchozích měsících. Do popředí se dostává zejména pohybový vývoj. Brzy se začne samostatně otáčet a cíleně sahat po věcech.

Velmi se zajímá o vše kolem sebe. Nejdůležitějším nástrojem při poznávání okolí jsou pro něj nyní ruce a ústa. Cokoli může, do nich vkládá a „ochutnává“ – ústa pro něj mají také poznávací funkci. Líbí se mu, když se může pohybovat a posouvat na rovném podložce, jako je postel nebo podlaha. Pokud vyžaduje vaši přítomnost, lehněte si vedle něj. 

Tělesné změny dítěte 

Dítě vás sleduje pozorným pohledem přes celou místnost. Docela dobře vás pozná  
i na dálku. Stále častěji reaguje na lidi, brouká, žvatlá a výská, když něco dostane nebo se mu něco líbí. Miluje pozornost maminky, tatínka, sourozenců i prarodičů. 

Milníky

Hmotnost Přibere do 1000 g.
Růst Roste přibližně o 2 cm měsíčně.
Mimika Stále častěji umí vyjádřit radost, ale také nespokojenost nebo nepohodu.
Zvuky Vydává zvuky podobné chichotání, výskání a smíchu, ale také delší, případně zdvojené hlásky.
Motorika Rozvíjí se koordinace ruka–ústa; postupně se ztrácí úchopový reflex. Nožky jsou při dotyku s pevnou podložkou natažené.

Emocionální a motorické změny

Dítě dosud sahalo po předmětech reflexivně. Ve 4. měsíci se je již snaží uchopit cíleně a dokáže s nimi manipulovat. Samo se rozhoduje, zda uchopí chrastítko, které mu nabízíte, vaše vlasy nebo korálky, které se tak lákavě třpytí na vašem krku. Úchopový reflex je však stále přítomen, takže ne vždy se mu podaří své pěstičky uvolnit. Tehdy potřebuje vaši pomoc. 

S posilováním krčních, zádových, hrudních a břišních svalů dítěte dochází k výraznému pokroku v jeho motorickém vývoji. Fyzicky zdatnější kojenec se již začíná otáčet ze zad na bok a postupně na bříško. V lehu na bříšku se natahuje po různých předmětech. Ovládá pohyby hlavy – dokáže ji zvedat, zaklánět a otáčet do stran. Rozpoznává obličeje a výrazy tváře a stále častěji se usmívá. Jeho úsměv má důležitou sociální roli, díky němu navazuje kontakt a dává najevo, že se mu něco líbí. Má radost, když mu věnujete pozornost nebo ho něčím zaměstnáte. Dítěti můžete usnadnit nácvik důležitých motorických cvičení, pokud mu poskytnete podporu: 

  • Pokládejte ho pouze na pevný povrch, například na podlahu nebo na pevnou matraci. 
  • Nedávejte ho na přikrývky, peřiny nebo polštáře. 
  • Nebalte ho v době aktivního pohybu do spacího pytle. Ideální je, když nemá dupačky a může mít bosá chodidla. 

Ručky a nožky dobře spolupracují při tréninku koordinace pohybů – zejména při držení, posouvání a otáčení. Podněty nabízejí chrastítka, kousátka nebo barevné plyšové hračky, které nejsou v bezprostředním dosahu dítěte. Dítě dosáhne na oblíbený předmět a pak se k němu natáhne nebo otáčí. 

Tip:Pochvalte děťátko, kdykoli můžete. Ujistěte je, že je ve svém úsilí úspěšné. Stačí pohlazení nebo malá slovní pochvala, abyste ukázali, jak je šikovné. Věřte, že to vnímá! 

Výchova hrou

Velkým hitem jsou interaktivní mluvící, zpívající a tančící hračky, které pomáhají při rozvoji řeči a koordinaci pohybu. Nejúčinnější jsou však v tomto věku zcela tradiční, časem prověřené hry, říkanky a básničky, při nichž dítě přímo oslovujete a dotýkáte se ho. Některé si možná ještě pamatujete ze svého dětství, jiné najdete v dětských knížkách od klasiků i moderních českých autorů. 

Děti milují hru „na letadélko“: Lehněte si na záda a pokrčte nohy. Vezměte dítě do náruče tak, aby vám vidělo do obličeje, držte ho v podpaží, podepřete ho nohama v bedrech a lítejte s ním. Recitujte básničku nebo říkanku o letadélku. Oblíbenou hrou je hra na „kočičku“: Položte dítě na zádíčka, hlaďte ho jeho vlastníma ručičkama po jeho i svém obličeji a recitujte mu říkanku, například o kočičce, která se ráda mazlí. Případně si ho posaďte na klín tak, aby se zády opíralo o vaše kolena a obličej má proti vašemu. Rytmicky se pohupujte a podupávejte nohama a recitujte říkanku o koníčkovi. 

Vaše děťátko bude také okouzleno zábavným veselými zvuky různých jemných hudebních hraček a všemi předměty, které může uchopit do pěstiček a ochutnat v ústech. Největším zdrojem zábavy však vždy budou vaše milé úsměvy a legrační grimasy spojené se zvuky. 

Výživa dítěte

Krmte své dítě podle jeho potřeb a chuti k jídlu jako dříve – ať už kojíte, nabízíte kombinovanou výživu, nebo krmíte z láhve. 

Zajímá vás, proč vaše batole vyžaduje prs nebo láhev i v noci? Je to instinkt. Mozek dítěte roste velmi rychle, takže pro svůj optimální vývoj potřebuje hodně kalorií. Nerozlišuje mezi jejich příjmem přes den a v noci. 

Kojení 

Jak často byste měla kojit ve 4. měsíci? Možná máte pocit, že máte své miminko u prsu neustále, od rána do večera. Nezaměňujte časté kojení s přesvědčením, že si miminko žádá víc, protože nemá dostatek výživy. Je to jen chytrá strategie miminka, které se intuitivně „stará“ o zvýšení produkce mateřského mléka. 

Ve zkratce: Zejména ve 4. měsíci vás může překvapit „cluster feeding“. Tento anglický výraz lze volně přeložit jako kojení podle potřeby. Znamená to být svému dítěti k dispozici s prsem, kdykoli si o něj řekne – přes den, ale i v noci. Některé matky ochotně akceptují, že se dítě nakojí, kdykoli si přeje, jiné ne. Pro některé je to pouto mateřství, pospolitosti a lásky a maximálně jim vyhovuje. Pro jiné to může být také stresující a únavné. Dodržovat tuto rutinu může být náročné, zejména pokud pečujete o další dítě nebo děti a celou domácnost. Záleží jen na vás, jakou strategii kojení zvolíte. Určitě však není špatný nápad poradit se o tom se svým pediatrem, porodní asistentkou nebo laktační poradkyní. 

 

Podařilo se vám i přes problémy s kojením udržet dítě na kombinované výživě až do 4. měsíce? Gratulujeme! Kojení nebo odsávání mateřského mléka spolu s přípravou náhradní mléčné stravy je náročné. Vy jste zvládla obrovskou výzvu.

Ve 4. měsíci již pravděpodobně dokážete odhadnout, kolik mateřského nebo umělého mléka dítě vypije. Chce pít častěji než dříve, pije zhluboka nebo déle? Pravděpodobně je příčinou zvýšená spotřeba energie, kterou vyžaduje jeho vývoj.

Náhradní mléčná výživa 

Pro děti krmené z láhve existuje větší šance najít stálý rytmus. Nespoléhejte se však na to příliš – zejména ve 4. měsíci se to může rychle změnit. Důvodem není, stejně jako u kojených dětí, nedostatek výživy, ale intuitivní touha dítěte mít vás co nejblíže u sebe a být v bezpečí. 

Doplňková kojenecká výživa 

Někteří členové rodiny již netrpělivě čekají, až dítě spolkne první lžičku kaše nebo ovocného pyré, a těší se na nový výživový plán – ten čas však ještě nenastal. Odborníci doporučují plně kojit dítě nejméně 4 až 6 měsíců. V kojení můžete  
pomocí vhodných příkrmů pokračovat až do druhých narozenin dítěte nebo i déle – tak dlouho, jak to vyhovuje vám i vašemu miminku!

Kdy je správný čas na přikrmování dítěte? Dnes již není velký rozdíl mezi kojenými  
a nekojenými dětmi – doporučuje se zavádět příkrmy současně s mateřským nebo umělým mlékem mezi ukončeným 4. a 6. měsícem (resp. od 5. do 7. měsíce). V tomto období se vytváří imunologické okno, tj. období, kdy dítě nejlépe toleruje potravinové alergeny. Je tedy čas, aby se postupně seznamovalo s jinými potravinami než s mlékem. Nejprve se však poraďte se svým pediatrem, protože příliš brzké nebo nevhodné zavádění je pro nezralý trávicí systém a imunitu dítěte velmi zatěžující. A sledujte i další milníky, které naznačují jeho připravenost poznávat nové chutě. Dítě je připraveno na první lžičku, pokud: 

  • dokáže sedět vzpřímeně na klíně a kontrolovat si držení hlavy, 
  • se rozvíjí jeho koordinace pohybů, zejména na úrovni „ruka–ústa“, 
  • umí přijmout sousto (neodmítne ho), umí ho přesunout z jazyka do úst  
    a spolknout ho, 
  • má zájem o samotné jídlo, nejen o lžičku či braní jídla do ruky. 

Každé děťátko má při akceptování první pevné stravy své vlastní tempo. Dejte mu – a sobě – dostatek času, aby se naučilo přijímat nové chutě, vůně a potraviny.

Návštěva pediatra

Nejpozději na začátku 4. měsíce byste měla se svou ratolestí znovu navštívit dětskou poradnu. Pediatr opětovně zhodnotí zdravotní stav dítěte a posoudí, jak prospívá. Změří jeho délku, obvod hlavy a obvod hrudníku a zváží ho. Provede komplexní pediatrické vyšetření, zkontroluje jeho psychomotorický vývoj a probere s vámi otázky kojení a výživy. V tomto období bývají některé děti neklidnější a mají menší chuť k jídlu než dříve. Neznepokojujte se, pokud váš drobeček nepřibírá na váze a neroste tak rychle, jak byste si přála, později to jistě dožene.

Nechala jste své dítě očkovat nepovinnou rotavirovou vakcínou kolem 6 týdnů? Domluvte se se svým lékařem na 2. dávce vakcíny. Měla by následovat s odstupem nejméně 4 týdnů. Posilovací dávka 2. dávky hexavakcíny, tj. očkování proti šesti nemocem, čeká vašeho potomka podle platného očkovacího kalendáře v 5. měsíci.

Aktuální očkovací schéma každoročně publikuje Národní zdravotnický informační portál – NZIP.

Zoubky

Jsou pusinky od vašeho děťátka stále vlhčí? Není divu! Mezi 4. a 9. měsícem se v jeho ústech děje něco opravdu velkého: mohou se objevit první zoubky! Jejich prořezávání je také doprovázeno vyšší produkcí slin.

Když se vaše dítě usměje nebo zapláče a otevře ústa dokořán, můžete na ztenčující se sliznici jeho dásní pozorovat náznaky prořezávání zoubků. Jejich bělavé okraje také signalizují prořezávání zoubků.

Tip: Na zmírnění bolesti při prořezávání zoubků pomáhá chladicí kousací kroužek. Některé děti rády hryžou prsty dospělých nebo cokoli tvrdého, co se jim dostane do úst, aby uklidnily podrážděné a oteklé dásně. Nejlepším lékem je však uklidňující přítomnost maminky nebo tatínka!

Nejlepší tipy pro 4. měsíc

Přemýšlíte, jak nejlépe strávit čtvrtý měsíc se svým potomkem? Přinášíme vám tipy pro toto období: 

  • Kupte bublifuk a okouzlete dítě vznášejícími se duhovými bublinami. 
  • Vyberte nejvhodnější místo v bytě nebo domě, kde byste mohla dítěti položit hrací podložku. V ideálním případě by to měla být místnost, kde se nejčastěji zdržujete. Dítě musíte mít neustále na očích. Odstraňte z jeho dosahu mobilní telefony, peněženky a kosmetiku, ale také drobné a ostré předměty, které může snadno spolknout nebo se o ně poranit, jako jsou klíče, malé části stavebnice nebo korálky. V této době totiž poznává vše ústy. 
  • Cákejte se s dítětem ve vodě, ať už doma ve vaně, nebo v dětském bazénu. Dítě bude nadšené! 
  • Mějte připravený fotoaparát, abyste zachytila první pokusy dítěte o posouvání a otočení.

Důležité otázky o 4. měsíci

1. Jak mohu zaujmout dítě ve 4. měsíci? 

Miminka milují hry, které kombinují jejich pohyb se zpěvem nebo mluveným slovem. Předvádějte mu různé zvuky z říkanek a básniček a ukazujte mu obrázky. Při mluvení dělejte přestávky, aby vám mohlo „odpovědět“. Už žvatlá, výská a směje se. Když leží na bříšku a natahuje se po hračce, snaží se za ní posunovat celým tělem. To jsou první známky plazení. 

Ve 4. měsíci ho také fascinují mýdlové bubliny, barevné balónky a vše, co při uchopení nebo pádu na zem vydává zvuk. 

2. Kolik dítě měří a váží ve 4. měsíci? 

Dětem ve 4. měsíci obvykle vyhovuje velikost oblečení 62 až 68. V průměru měří více než 60 centimetrů a váží přibližně 6,5 až 7 kilogramů. Nemějte však obavy, pokud je vaše miminko menší nebo větší. Váhové přírůstky dětí jsou individuální a mohou se značně lišit, proto se nebojte o tomto tématu promluvit se svým pediatrem. 

3. Potřebuje dítě ve 4. měsíci už příkrmy? 

Světová zdravotnická organizace výslovně doporučuje plně kojit nebo krmit dítě vhodnými náhražkami mateřského mléka do 6. měsíce a od 7. měsíce nabízet dítěti příkrmy.

Naši lékaři a alergologové však doporučují postupně a za určitých podmínek zavádět příkrmy do jídelníčku dítěte mezi koncem 4. a 6. měsícem, tj. využít tzv. imunologické okno. Více tipů, kdy začít, najdete zde. Tím se snižuje riziko potravinové alergie nebo intolerance. S prvními pokusy o krmení můžete začít, pokud dítě:

  • dokáže se vzpřímeným trupem a pevnou hlavičkou stabilně sedět na klíně dospělého, 
  • správně funguje koordinace ruka–ústa, 
  • umí prijmout sousto, posunout ho z jazyka do ústní dutiny a spolknout, 
  • má zájem o jídlo, neodmítá ho. 

Za těchto podmínek bude postupné zavádění doplňkové kojenecké výživy probíhat bez stresu a s radostí z jídla. 

4. Co dokáže dítě ve 4. měsíci? 

Některé čtyřměsíční děti se již začínají aktivně přetáčet ze zad na bok a z boku na bříško. Dokážou bezpečně ovládat hlavičku a jejich trup je pevný, když si je posadíte na klín. 

Drobeček nyní dokáže rozpoznat známé tváře a sledovat zvuky v místnosti i na větší vzdálenost. Dokáže vyjádřit své pocity – například radost, ale také nepohodlí nebo frustraci. 

Úchopový reflex stále funguje, ale koordinace ruka–oko se zlepšuje. Dítě již cíleně uchopuje předměty ve svém dosahu. To vše jsou spolehlivé signály, že zdravý vývoj vašeho dítěte postupuje.